Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení 2018

Zajímá vás, jaké změny a novinky čeká a zaznamená povinné ručení 2018? Jestli se vám při výročí vyplatí aktualizovat vaši smlouvu, případně přejít k jiné pojišťovně? Připravili jsme si pro vás krátký článek, kde vám pomůžeme všechny tyto dotazy zodpovědět.

Povinne-ruceni-2018

Garanční fond nepojištěných vozidel

Obecně největší změnou v pojištění vozidel a tedy konkrétně u povinného ručení je znovuzavedení garančního fondu nepojištěných vozidel. Od začátku roku 2018 má tedy Česká kancelář pojistitelů, zkráceně ČKP, opět právo vymáhat pokutu, respektive příspěvek do garančního fondu od majitelů nepojištěných vozidel. Tento příspěvek fungoval již v minulosti, v roce 2015 ale došlo k jeho zrušení z důvodu velkých nesrovnalostí a komplikací při jeho vymáhání. Příspěvek do garančního fondu musí uhradit každý, kdo nemá na své vozidlo sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tj. povinné ručení.


Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, které je evidované v registru vozidel a to bez ohledu na to, zda je provozováno či nikoliv. Pokud víte, že své vozidlo nebudete delší dobu používat a nechcete platit povinné ručení, je nutné registrační značky odevzdat na příslušném úřadě do tzv. depozitu a vozidlo odstavit z pozemní komunikace. Z peněz, které budou vybíráním příspěvků do garančního fondu nasbírány, budou následně vypláceny škody způsobené právě nepojištěnými vozidly. V době, kdy došlo ke zrušení příspěvků majitelů nepojištěných vozidel do garančního fondu, vznikla povinnost pojistitelů odvádět větší částky ze získaného pojistného a to vedlo k výraznému zdražení povinného ručení. Jestli se ale nyní pojišťovny odhodlají opět ke snižování cen povinného ručení, ukáže teprve čas.

Povinné ručení 2018

Opětovné zavedení garančního fondu je opravdu výraznou změnou v rámci povinného ručení 2018, ke změnám v konkrétních produktech ale nijak zvlášť nedochází. Pojišťovny se samozřejmě snaží jít s dobou a tak produkty povinného ručení co nejvíce přizpůsobují požadavkům a potřebám klientů. Rozšiřují se možnosti volby připojištění k základním produktům povinného ručení, máte možnost vybírat z několika variant výše limitů krytí povinného ručení od zákonem stanovených 35mil. Kč až po limit ve výši 200 mil. Kč na zdraví a majetek poškozených. Často již máte možnost si produkt povinného ručení upravit tak, že si jednotlivá připojištění a limity poskládáte přesně tak, jak potřebujete a jak vám to nejvíce vyhovuje. Pokud tedy například bydlíte v centru města, nemáte možnost vozidlo zaparkovat do garáže a bojíte se, že by vám mohlo být ukradeno, máte možnost sjednat pojištění vozidla s připojištěním proti odcizení, není už potřeba sjednávat celé allrisk havarijní pojištění, jak tomu bývalo dříve.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Vyplatí se aktualizovat smlouvu každý rok?

I když se třeba sazby pojištění nijak zásadně nemění, i tak určitě stojí za to věnovat před blížícím se výročím své smlouvě trochu času a zjistit, zda nemáte možnost získat povinné ručení online za nižší cenu a výhodnějších podmínek. Přeci jen za uplynulý rok máte zase o něco vyšší bonus, který vás může posunout do další bonusové skupiny a tím vám umožní získat vyšší slevu na povinném ručení. Stejně tak při sjednání smlouvy nové je často možnost získat vysokou obchodní slevu a tím si platbu pojistného u povinného ručení snížit. A pokud nechcete smlouvu kvůli pár set korunám vypovídat a sjednávat smlouvu novou, zamyslete se třeba nad tím, zda nechcete do smlouvy zahrnout nějaká připojištění. Poslední dobou nás počasí často překvapuje, bohužel ne vždy v tom pozitivním smyslu, co tedy například sjednat ke smlouvě připojištění živelních událostí? Pojištění živlu vaše vozidlo ochrání kromě krupobití i před vichřicí, povodní a záplavou nebo úderem blesku. Pojišťovny mají často podmínky nastavené tak, že nová připojištění je možné do smlouvy zahrnout až k výročí smlouvy, nikoliv během roku. Při aktualizaci vaší smlouvy je tedy pro to ideální doba.

Kde získám aktuální přehled?

Obíhání poboček jednotlivých pojišťoven pro získání aktuálního přehledu cen povinného ručení 2018 je už opravdu přežitek z dob minulých. Nyní se nemusíte zvednout ze svého oblíbeného křesla, stačí si jen vzít k ruce notebook či chytrý mobil nebo zvednou telefon a zavolat a porovnání máte během několik minut k dispozici. A kam že se máte obrátit? No přeci na Top-Pojištění.cz. Tato společnost se v online porovnání pojištění pohybuje již více než 10 let a tak se nemusíte ničeho obávat. Pokud preferujete samostatné porovnání, stačí si otevřít kalkulátor povinného ručení a zadat základní údaje o vozidlu a pojistníkovi. Během chviličky už máte před sebou přehledné srovnání několika pojišťoven a jejich produktů, stačí si jen vybrat. A pokud byste rádi porovnání naopak s někým konzultovali a nechali si poradit, neváhejte se obrátit na naše školené pracovníky zákaznického centra. Zodpovíme vám všechny vaše dotazy, porovnání vám zašleme na e-mail, případně připravíme i vzor výpovědi vaší aktuální smlouvy, kterou pak jen opatříte podpisem a zašlete svému dosavadnímu pojistiteli.

Dokumenty k nově sjednanému pojištění obdržíte obratem po sjednání na zadanou e-mailovou adresu a to včetně zelené karty do 5 minut. Není třeba smlouvu podepisovat a zasílat zpět, pojištění vzniká úhradou pojistného v nastaveném termínu. Tak tedy neváhejte a kontaktujte nás telefonicky, -e-mailem či na online chatu, budeme se těšit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ