Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak se vyznat v technických průkazech

Ať už vlastníte jakýkoliv vůz, zcela určitě u sebe budete mít technický průkaz, který se dělí na tzv. malý a velký. V našem článku se podíváme, jaký je mezi nimi rozdíl a jaké informace v nich vlastně najdete. Technický průkaz je totiž důležitým dokumentem pro zapsání auta do registru vozidel.

Jak se vyznat v technických průkazech

Co je technický průkaz?

Technický průkaz platí pro všechna motorová vozidla, a pro ta přípojná jde pak o označení Technický průkaz motorového-přípojného vozidla. Velký a malý techničák budete nejspíše znát pod názvem Osvědčení o registraci vozidla část I. a část II. Jde o rodný list a základní identifikaci vozu, přičemž I. část (malý technický průkaz) patří mezi tři důležité dokumenty, které u sebe v autě musíte neustále vozit pro případ kontroly policejní hlídky. V opačném případě vám hrozí několikatisícová pokuta.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Technické průkazy také slouží pro úspěšnou registraci vozidla a předložit je musíte vždy při převodu vozu na nového majitele, přičemž právě malý techničák budete spíše znát pod názvem osvědčení o registraci vozidla. Upozorňujeme, že malý technický průkaz nemůže ve voze nahradit ten velký a při jeho záměně se rovněž dopouštíte přestupku.

Průkazy jsou vydávány úřadem v obci s rozšířenou působností, kde se nachází i registry vozidel.

Technický průkaz druhy

 • malý technický průkaz – Osvědčení o registraci vozidla část I.
 • velký technický průkaz – Osvědčení o registraci vozidla část II.

Malý technický průkaz

Osvědčení o registraci vozidla část I.

Podoba tohoto osvědčení je velmi dobře známá. Větší karta, laminovaná v průhledné folii. Obsahuje základní údaje o vozidle (registrační značka, datum první registrace), jeho provozovateli (jméno a příjmení či obchodní název, bydliště nebo sídlo) a jeho majiteli, ale rovněž datum vystavení průkazu.

Číslo malého technického průkazu

Samotné číslo průkazu je uvedeno na přední straně v levém spodním rohu, je důležité při sjednání pojištění.

Údaje v zadní části malého technického průkazu:

 • Tovární značka, typ, varianta a verze vozidla
 • Obchodní označení (tedy model vozidla)
 • Identifikační číslo vozidla (VIN)
 • Hmotnost a povolená hmotnost přívěsu
 • Zdvihový objem
 • Palivo
 • Výkon
 • Počet míst k sezení, případně stání
 • Nejvyšší rychlost
 • Převodovka
 • Barva

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Velký technický průkaz

Osvědčení o registraci vozidla část II.

Přední i zadní část obsahuje podobné informace jako malý technický průkaz, tedy údaje o provozovateli vozu (přední část) a identifikaci s technickými údaji o vozidle (zadní část).

Vedle toho je na přední straně uveden majitel vozu, včetně předchozích vlastníků vozidla. Rovněž zde naleznete informace o převodech na majitele a odhlášení. Dále se v dokumentu nachází i záznamy o technických prohlídkách s dobou platnosti.

Číslo velkého technického průkazu

Číslo tohoto průkazu se nachází také v odlišné části, a sice v pravém horním rohu přední strany. Jedná se o nejdůležitější údaj ve velkém technickém průkazu.

Zadní strana se od malého techničáku trochu liší, jelikož se sem řadí i údaje o hlučnosti vozidla, informace o emisích, velikost vozu nebo údaje o brzdách, kolech a pneumatikách.

Co dělat při ztrátě technického průkazu

Ztráta nebo odcizení technických průkazů není nic ojedinělého. Naštěstí není nijak složité vše nahlásit a požádat o duplikát. Při odcizení je přitom důležité nejdříve vše nahlásit policii, která vám vystaví potvrzení o nahlášení odcizení, až poté můžete pokračovat na obecní úřadu s rozšířenou působností a zažádat o nový techničák.

Správní poplatek činí 100 Kč a zákonná lhůta pro dodání duplikátu je 30 dnů, obvykle jde ale o úkon na počkání.

Starost o vašeho motorového miláčka se zakládá i na tom, že budete mít v pořádku všechny doklady, ke kterým patří i potvrzení o pojištění, tedy zelená karta.