222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výpověď povinného ručení

Potřebujete ukončit svou smlouvu a nevíte, za jakých podmínek je možné výpověď povinného ručení podat? Připravili jsme pro vás krátký článek, ve kterém najdete všechny potřebné informace k tomu, abyste pojištění svého vozidla správně a včas ukončili.

Výpověď povinného ručení

Jak změnit pojišťovnu

Důvodů pro výpověď povinného ručení je samozřejmě více, mezi nejčastější ale patří změna pojišťovny na základě výhodnější nabídky. Než ale svou aktuální smlouvu ukončíte, zjistěte si, zda vám skutečně některá z konkurenčních pojišťoven výhodnější povinné ručení dokáže nabídnout. U konkurenční nabídky se pak zkuste zaměřit nejen na samotnou cenu povinného ručení, ale i obsah nabízeného produktu. Snadno se vám totiž může stát, že byste kvůli pár ušetřeným korunám přešli k produktu, který je oproti vašemu aktuálnímu na nižší úrovni s ohledem na limity a jeho obsah. A to se pak rozhodně nevyplatí.

Získání nabídky povinného ručení

A že nevíte, kde získat přehlednou nabídku konkurenčních pojišťoven pro porovnání s vaší aktuální smlouvou? Tak s tím vám rádi pomůžeme. U Top-Pojištění.cz získáte porovnání povinného ručení od většiny pojišťoven během několika málo minut. Vše zvládnete z pohodlí svého domova online, k ruce si vezměte pouze velký technický průkaz vozidla, abyste měli k dispozici parametry vozidla, které jsou pro výpočet povinného ručení nezbytné. Ve většině případů skutečně naleznete nabídku, která pro vás bude výhodnější.

Pokud se tedy pak pro změnu pojišťovny rozhodnete, je nutné podat výpověď povinného ručení vaší současné smlouvy. Výpověď ke konci pojistného období musí být podána nejpozději 6 týdnů před výročím smlouvy, písemně a s vlastnoručním podpisem pojistníka. Vzor výpovědi vám samozřejmě můžeme připravit. Vy už pak daný dokument jen opatříte podpisem a odešlete na vaši pojišťovnu. Je nutné, aby byla výpovědní lhůta dodržena, v opačném případě nebude pojistitel vaši výpověď pravděpodobně akceptovat. Výpověď povinného ručení zasílejte doporučeně, ať máte v ruce doklad o jejím odeslání.

O akceptaci výpovědi vás bude pojistitel informovat dopisem, případně e-mailem, záleží na nastavení vaší smlouvy. Některé pojišťovny již umožňují přijetí výpověď e-mailem formou naskenovaného dokumentu. Zda tuto možnost akceptuje i vaše pojišťovna, se prosím informujte na infolince vašeho pojistitele.

Důvody výpovědi povinného ručení

Změna pojistného

V případě, že nestihnete podat výpověď povinného ručení ve lhůtě 6ti týdnů před výročím smlouvy, je tu ještě možnost podání výpovědi na základě změny pojistného. Pokud tedy obdržíte od pojišťovny předpis pojistného na další rok, kde bude uvedeno pojistné v jiné výši, než je aktuální, můžete smlouvu vypovědět do jednoho měsíce od oznámení této změny. Smlouva pak bude ukončena k datu výročí.

Ukončení do 2 měsíců od sjednání

Další možností je výpověď nově sjednané smlouvy do 2 měsíců od jejího sjednání. Pokud tedy zjistíte, že s daným pojištěním nejste spokojeni, můžete ve lhůtě 2 měsíců od sjednání smlouvy, podat výpověď povinného ručení a to bez udání důvodu. Pojistitel smlouvu ukončí za 8 dní od doručení vaší výpovědi a nespotřebované pojistné vám bude vráceno zpět.

Ukončení z důvodu prodeje, změny vlastníka

Častým důvodem k ukončení smlouvy povinného ručení je také prodej vozidla a tedy změna jeho vlastníka. V případě, že své vozidlo prodáte, doporučujeme tuto skutečnost oznámit zasláním výpovědi vaší pojišťovně nejlépe ihned. Výpověď povinného ručení musí být opět zaslána písemně s vlastnoručním podpisem pojistníka, k výpovědi nejlépe přiložte i kopii odhlášeného velkého technického průkaze se záznamem o změně majitele vozidla, většina pojišťoven tento dokument vyžaduje.

Ukončení z důvodu vyřazení vozidla z evidence

Povinné ručení lze také ukončit za předpokladu, že je vozidlo vyřazeno z evidence. V případě že se jedná o dočasné vyřazení, tzv. ,,uložení značek do depozitu“, zašlete výpověď povinného ručení na pojišťovnu obratem, k výpovědi nezapomeňte přiložit kopii technického průkazu se záznamem o vyřazení vozidla. V případě, že vaše vozidlo bylo z evidence vyřazeno trvale, přiložte k výpovědi kromě kopie technického průkazu i kopii záznamu o likvidaci vozidla.

Ukončení do 3 měsíců od pojistné události

Výpověď může být také podána dohodou, zde ale není jisté, že bude ze strany pojistitele akceptována a také do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události a to jak ze strany pojistníka, tak ze strany pojistitele.

Ukončení pro neuhrazení pojistného

K ukončení smlouvy dojde také v případě, že nebude uhrazeno pojistné. Tento způsob však rozhodně nedoporučujeme, pravděpodobně by vám pojistitel naúčtoval při ukončení smlouvy i penále za odeslané upomínky a neuhrazení plateb.

Vzory výpovědí

Nechce se vám psát textace k jednotlivým důvodům výpovědi? Připravili jsme pro vás vzory výpovědí k ukončení pojistné smlouvy, které naleznete ke stažení zde.

Nevíte si rady?

Pak se neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra, kde vám specialisté na pojištění vozidel rádi poradí a pomohou jak s výpovědí vaší současné smlouvy, tak se sjednáním nového povinného ručení. Je to snadné, stačí nás kontaktovat telefonicky, e-mailem či na online chatu. Jsme vám k dispozici každý den a to včetně víkendů.