Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výpověď povinného ručení

Potřebujete ukončit svou smlouvu o povinném ručení a nevíte, za jakých podmínek je možné výpověď povinného ručení podat? Připravili jsme pro vás krátký článek, ve kterém najdete všechny potřebné informace k tomu, abyste pojištění svého vozidla správně a včas ukončili.

Výpověď povinného ručení

Jak změnit pojišťovnu

Důvodů pro výpověď povinného ručení je samozřejmě více, mezi nejčastější ale patří změna pojišťovny na základě výhodnější nabídky. To může být dáno i ohlášením změny pojistných podmínek nebo ceny pojištění danou pojišťovnou. U povinného ručení dochází ke změně i v případě prodeje automobilu, odcizení auta nebo odstranění z registru vozidel.

Důvody změny pojištění:

  • Ohlášení změny pojistných podmínek a ceny pojištění
  • Nespokojenost při řešení pojistné události
  • Změna vlastníka vozidla
  • Krádež vozidla nebo odstranění z registru
  • Vyhledání výhodnějšího produktu u konkurence (včetně výpovědi čerstvě sjednaného pojištění)

 

Důvody a způsoby výpovědi podrobně

Změna pojistného

V případě, že nestihnete podat výpověď povinného ručení ve lhůtě 6ti týdnů před výročím smlouvy, je tu ještě možnost podání výpovědi na základě změny pojistného. Pokud tedy obdržíte od pojišťovny předpis pojistného na další rok, kde bude uvedeno pojistné v jiné výši, než je aktuální, můžete smlouvu vypovědět do jednoho měsíce od oznámení této změny. Smlouva pak bude ukončena k datu výročí.

Ukončení do 2 měsíců od sjednání

Další možností je výpověď nově sjednané smlouvy do 2 měsíců od jejího sjednání. Pokud tedy zjistíte, že s daným pojištěním nejste spokojeni, můžete ve lhůtě 2 měsíců od sjednání smlouvy, podat výpověď povinného ručení a to bez udání důvodu. Pojistitel smlouvu ukončí za 8 dní od doručení vaší výpovědi a nespotřebované pojistné vám bude vráceno zpět.

Ukončení z důvodu prodeje, změny vlastníka

Častým důvodem k ukončení smlouvy povinného ručení je také prodej vozidla a tedy změna jeho vlastníka. V případě, že své vozidlo prodáte, doporučujeme tuto skutečnost oznámit zasláním výpovědi vaší pojišťovně nejlépe ihned. Výpověď povinného ručení musí být opět zaslána písemně s vlastnoručním podpisem pojistníka, k výpovědi nejlépe přiložte i kopii odhlášeného velkého technického průkazu se záznamem o změně majitele vozidla, většina pojišťoven tento dokument vyžaduje.

Ukončení z důvodu vyřazení vozidla z evidence

Povinné ručení lze také ukončit za předpokladu, že je vozidlo vyřazeno z evidence. V případě že se jedná o dočasné vyřazení, tzv. ,,uložení značek do depozitu“, zašlete výpověď povinného ručení na pojišťovnu obratem, k výpovědi nezapomeňte přiložit kopii technického průkazu se záznamem o vyřazení vozidla. V případě, že vaše vozidlo bylo z evidence vyřazeno trvale, přiložte k výpovědi kromě kopie technického průkazu i kopii záznamu o likvidaci vozidla.

Ukončení do 3 měsíců od pojistné události

Výpověď může být také podána dohodou, zde ale není jisté, že bude ze strany pojistitele akceptována a také do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události a to jak ze strany pojistníka, tak ze strany pojistitele.

Ukončení pro neuhrazení pojistného

K ukončení smlouvy dojde také v případě, že nebude uhrazeno pojistné. Tento způsob však rozhodně nedoporučujeme, pravděpodobně by vám pojistitel naúčtoval při ukončení smlouvy i penále za odeslané upomínky a neuhrazení plateb.

Vzory výpovědí

Nechce se vám psát textace k jednotlivým důvodům výpovědi? Připravili jsme pro vás vzory výpovědí k ukončení pojistné smlouvy, které naleznete ke stažení na stránce Jak změnit pojištění.

Co musí výpověď obsahovat:

  • Adresu pojišťovny
  • Důvod výpovědi
  • Údaje o pojistníkovi
  • Datum a místo 
  • Podpis

Výpověď je nejlepší zaslat poštou na adresu pojišťovny. Některé společnosti ale nabízí i možnost online formuláře, případně si zjistěte, zda jde písemný dokument poslat jako sken e-mailem.

TIP:

Než ale svou aktuální smlouvu ukončíte, zjistěte si, zda vám skutečně některá z konkurenčních pojišťoven výhodnější povinné ručení dokáže nabídnout. U konkurenční nabídky se pak zkuste zaměřit nejen na samotnou cenu povinného ručení, ale i obsah nabízeného produktu. Snadno se vám totiž může stát, že byste kvůli pár ušetřeným korunám přešli k produktu, který je oproti vašemu aktuálnímu na nižší úrovni s ohledem na limity a jeho obsah. A to se pak rozhodně nevyplatí.

Kontakty na pojišťovny pro změnu pojistky na auto

Allianz: 240 170 000

AXA: 272 099 990

ČPP: 957 444 555

Direct: 221 221 221

Generali: 241 114 114

Hasičská vzájemná pojišťovna: 800 444 433

Kooperativa: 957 105 105

Slavia: 255 790 111

Uniqa: 488 125 125

VZP: 952 222 222

ČSOB: 800 300 300

Pillow: 734 510 530

Nevíte si rady?

Pak se neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra, kde vám specialisté na pojištění vozidel rádi poradí a pomohou jak s výpovědí vaší současné smlouvy, tak se sjednáním nového povinného ručení. Je to snadné, stačí nás kontaktovat telefonicky, e-mailem či na online chatu. Jsme vám k dispozici každý den a to včetně víkendů.