Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výpověď povinného ručení

Potřebujete ukončit svou smlouvu o povinném ručení a nevíte, za jakých podmínek je možné výpověď povinného ručení podat? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém najdete všechny potřebné informace k tomu, abyste pojištění vozidla správně a včas ukončili.

Výpověď povinného ručení

Jak změnit pojišťovnu?

Důvodů pro výpověď povinného ručení je samozřejmě více, mezi nejčastější ale patří změna pojišťovny na základě výhodnější nabídky. To může být dáno i ohlášením změny pojistných podmínek nebo ceny pojištění danou pojišťovnou. U povinného ručení dochází ke změně i v případě prodeje automobilu, odcizení auta nebo odstranění z registru vozidel. Máte sjednáno havarijní pojištění a chcete ho ukončit? Podívejte se na výpověď havarijního pojištění.

Důvody změny pojištění:

  • Ohlášení změny pojistných podmínek a ceny pojištění
  • Nespokojenost při řešení pojistné události
  • Změna vlastníka vozidla
  • Krádež vozidla nebo odstranění z registru
  • Vyhledání výhodnějšího produktu u konkurence (včetně výpovědi čerstvě sjednaného pojištění)

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Důvody a způsoby výpovědi podrobně

Změna pojistného

V případě, že nestihnete podat výpověď povinného ručení ve lhůtě 6ti týdnů před výročím smlouvy, je tu ještě možnost podání výpovědi na základě změny pojistného. Pokud tedy obdržíte od pojišťovny předpis pojistného na další rok, kde bude uvedeno pojistné v jiné výši, než je aktuální, můžete smlouvu vypovědět do jednoho měsíce od oznámení této změny. Smlouva pak bude ukončena k datu výročí.

Vzor ke stažení

Ukončení do 2 měsíců od sjednání

Další možností je výpověď nově sjednané smlouvy do 2 měsíců od jejího sjednání. Pokud tedy zjistíte, že s daným pojištěním nejste spokojeni, můžete ve lhůtě 2 měsíců od sjednání smlouvy, podat výpověď povinného ručení a to bez udání důvodu. Pojistitel smlouvu ukončí za 8 dní od doručení vaší výpovědi a nespotřebované pojistné vám bude vráceno zpět.

Vzor ke stažení

Ukončení z důvodu prodeje, změny vlastníka

Častým důvodem k ukončení smlouvy povinného ručení je také prodej vozidla a tedy změna jeho vlastníka. V případě, že své vozidlo prodáte, doporučujeme tuto skutečnost oznámit zasláním výpovědi vaší pojišťovně nejlépe ihned. Výpověď povinného ručení musí být opět zaslána písemně s vlastnoručním podpisem pojistníka, k výpovědi nejlépe přiložte i kopii odhlášeného velkého technického průkazu se záznamem o změně majitele vozidla, většina pojišťoven tento dokument vyžaduje.

Vzor ke stažení

Ukončení z důvodu vyřazení vozidla z evidence

Povinné ručení lze také ukončit za předpokladu, že je vozidlo vyřazeno z evidence. V případě že se jedná o dočasné vyřazení, tzv. ,,uložení značek do depozitu“, zašlete výpověď povinného ručení na pojišťovnu obratem, k výpovědi nezapomeňte přiložit kopii technického průkazu se záznamem o vyřazení vozidla. V případě, že vaše vozidlo bylo z evidence vyřazeno trvale, přiložte k výpovědi kromě kopie technického průkazu i kopii záznamu o likvidaci vozidla.

Vzor ke stažení

Ukončení do 3 měsíců od pojistné události

Výpověď může být také podána dohodou, zde ale není jisté, že bude ze strany pojistitele akceptována a také do 3 měsíců ode dne oznámení pojistné události a to jak ze strany pojistníka, tak ze strany pojistitele.

Vzor ke stažení

Ukončení pro neuhrazení pojistného

K ukončení smlouvy dojde také v případě, že nebude uhrazeno pojistné. Tento způsob však rozhodně nedoporučujeme, pravděpodobně by vám pojistitel naúčtoval při ukončení smlouvy i penále za odeslané upomínky a neuhrazení plateb.

Vzor ke stažení

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Výpověď povinného ručení – pojišťovny

Přinášíme vám podrobný přehled, jak lze povinné ručení vypovědět u každé jednotlivé pojišťovny. Nezapomínejte, že výpověď by měla obsahovat konkrétní údaje, bez kterých to prostě nejde.

Co musí výpověď obsahovat:

  • Adresu pojišťovny
  • Důvod výpovědi
  • Údaje o pojistníkovi
  • Datum a místo 
  • Podpis

Výpověď je nejlepší zaslat poštou na adresu pojišťovny. Některé společnosti ale nabízí i možnost online formuláře, případně si zjistěte, zda jde písemný dokument poslat jako sken e-mailem.

TIP:

Než ale svou aktuální smlouvu ukončíte, zjistěte si, zda vám skutečně některá z konkurenčních pojišťoven výhodnější povinné ručení dokáže nabídnout. U konkurenční nabídky se pak zkuste zaměřit nejen na samotnou cenu povinného ručení, ale i obsah nabízeného produktu. Snadno se vám totiž může stát, že byste kvůli pár ušetřeným korunám přešli k produktu, který je oproti vašemu aktuálnímu na nižší úrovni s ohledem na limity a jeho obsah. A to se pak rozhodně nevyplatí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Výpověď povinného ručení Allianz

V případě Allianz je nutné poslat výpověď vždy písemně na adresu pojišťovny nebo vyhotovení skenu na e-mailovou adresu info@allianz.cz. Výpovědní lhůta začíná první den následujícího měsíce po dodání výpovědi a končí do 1 měsíce.

Adresa pro zaslání písemné výpovědi: Ke Štvanici 656/3, 186 00 Praha 8.

Možné je také navštívit pobočku Allianz a vše vyřídit tam.

Výpověď povinného ručení AXA

U AXA pojišťovny můžete smlouvu vypovědět písemně, ale stejně tak využít i online formulář.

Adresa pro zaslání písemné výpovědi: AXA ASSISTANCE CZ, s.r.o., Hvězdova 1689/2a, 140 62 PRAHA 4.

Také na pobočkách AXA lze výpověď vyřídit.

Výpověď povinného ručení ČPP

ČPP nabízí možnost výpovědní písemně na: Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group, P. O. BOX 28, 664 42 Modřice.

Stejně tak je to možné přes e-mailovou adresu info@cpp.cz nebo datovou schránku ,,3v8dkek“. Pokud chcete výpověď sepsat na pobočce, také to není problém.

Výpověď povinného ručení ČSOB

V případě ČSOB je možné výpověď zaslat na adresu ČSOB Pojišťovna, a.s., Masarykovo náměstí 1458, 532 18 Pardubice nebo pomocí elektronického formuláře na stránkách pojišťovny přes Kontakty – Pošlete nám vzkaz – Výpověď smlouvy.

Výpověď povinného ručení Generali

Generali je možné zaslat výpověď dopisem na adresu : Generali Česká pojišťovna a.s., P. O. Box 305, 659 05 Brno, nebo si zajít na pobočku.

Dále je možnost vyplnit, vytisknout a zaslat podepsaný formulář, který je ke stažení na webu. Zaslání je v tomto případě možné opět poštou, a nebo přes e-mail, který je uveden na stránkách pojišťovny. Vyplněný formulář na webu jednoduše nahrajete do zprávy a uvedete svou e-mailovou adresu.

Výpověď povinného ručení Hasičská vzájemná pojišťovna

Pojišťovna nabízí možnost opisem na adresu Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s., Římská 2135/45, 120 00 Praha 2, nebo e-mailem na adresu info@hvp.cz. Písemnou žádost je třeba naskenovat či vyfotit. Samozřejmě tak, aby byl čitelný podpis.

Výpověď povinného ručení Kooperativa

Kooperativa nabízí vyplnění a stažení formuláře, který je nutné vytisknout a podepsaný zanést na pobočku nebo zaslat poštou na adresu Brněnská 634, Brno-Modřice, 664 42.

Výpověď povinného ručení Pillow

Výpověď stačí sepsat formou dopisu tak, aby obsahovala všechny potřebné informace a zaslat písemně na adresu pojišťovny Pillow pojišťovna, a. s., Líbalova 2348/1, 149 00 Praha 4 – Chodov.

Výpověď povinného ručení Slavia

Stejný způsobe jako u Kooperativy, je také u pojišťovny Slavia. I ona nabízí ke stažení elektronický formulář a zaslání na adresu Revoluční 1, 110 00 Praha 1. I zde lze využít pobočku pojišťovny.

Výpověď povinného ručení Uniqa

Výpověď se zasílá na adresu Uniqa pojišťovna, a.s., Evropská 136, 160 12 PRAHA 6 a to například po stažení formuláře z webu. Nezapomínejte na váš vlastní podpis. Je možné výpověď s podpisem také naskenovat a zaslat na podatelnu epodatelna.uniqa.cz.

Výpověď povinného ručení PVZP

Výpověď u pojišťovny VZP se provádí písemně na adresu pojišťovny nebo e-mailem na konkrétní pobočku ve vašem kraji, či na info@pvzp.cz. Ve všech případech, stejně jako u ostatních pojišťoven, je nutné výpověď naskenovat i s vaším podpisem.

Adresa pro písemnou výpověď: Pojišťovna VZP, a.s., Lazarská 1718/3, 110 00 Praha 1

Nevíte si rady?

Pokud stále tápete nad tím, jak u své pojišťovny podat výpověď a hlavně kdy, pak neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra, kde vám specialisté na pojištění vozidel rádi poradí. Pomohou vám jak s výpovědí vaší současné smlouvy, tak se sjednáním nového povinného ručení. Je to snadné, stačí nás kontaktovat telefonicky, e-mailem či na online chatu. Jsme vám k dispozici každý den a to včetně víkendů.