Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zrušení havarijního pojištění

Výpověď havarijního pojištění můžete dát dle zákona hned v několika případech. Pokud se právě teď rozhodujete, že své připojištění vozu zrušíte, poradíme vám, jak na to a čeho se vyvarovat.

Zrušení havarijního pojištění

Proč uvažovat o zrušení havarijní pojistky

Tím hlavním důvodem je to, že ušetříte. Každá pojistka něco stojí a pokud zjistíte, že už vám havarijní připojištění, které není povinné, už moc nepřináší, můžete ho zrušit. Zejména to platí pro vozy, které jsou starší 6 let, protože cena vozidla rapidně klesá.

Výpověď havarijního pojištění ale může znamenat také přechod k jiné pojišťovně, pokud se vám její nabídka bude zdát výhodnější. Z toho důvodu je dobré pojištění pravidelně kontrolovat a aktualizovat. Důležité je to u výběru rizik, proti kterým chcete auto pojistit.

Důvody ke zrušení havarijního pojištění

Důvodů, proč zrušit nebo změnit havarijní pojištění je několik:

  • Blíží se konec pojistného období
  • Pojišťovna změnila cenu a pojistné podmínky
  • Nespokojenost při řešení pojistné události
  • Změna vlastníka vozidla nebo odhlášení z registru vozidel
  • Vyhledání výhodnějšího pojištění

V jakém případě nelze podat výpověď

Určitě nelze podat výpověď ze dne na den, bez jakékoliv domluvy s pojišťovnou. Zrušit pojištění můžete po vzájemné domluvě, ale většinou jde o nejméně využívanou variantu, protože na tento způsob pojišťovací společnosti nerady přistupují.

Jak podat výpověď

Možností máte hned několik, ale musíte dodržovat zákonný postup. Nejlepším způsobem je podat výpověď písemně, tedy zasláním dokumentu na adresu pojišťovny. To lze většinou udělat ale i pomocí e-mailu, pokud výpověď naskenujete. Některé pojišťovací společnosti dokonce nabízejí i online formulář výpovědi.

Pokud budete na zrušení smlouvy pojišťovnou čekat například 1 měsíc, pojišťovna vám případný přeplatek samozřejmě vrátí.

Důvod a způsob výpovědí Lhůty výpovědi
Výpověď na konci pojistného období Nejpozději 6 týdnů před uplynutím pojistného období
Výpověď po uzavření smlouvy Nejpozději 2 měsíce po uzavření smlouvy havarijního pojištění
Výpověď po oznámení změny ceny a podmínek Nejpozději 1 měsíc od oznámení změn pojišťovnou
Výpověď po pojistné události V průběhu 3 měsíců od ohlášení pojistné události
Výpověď po změně vlastníka  Konec smlouvy nastává po zaslání kopie smlouvy o prodeji a písemné výpovědi pojištění
Výpověď po vyřazení z evidence Konec smlouvy nastává po zaslání písemné výpovědi pojištění a doložení záznamu o dočasném nebo trvalém vyřazení z evidence
Výpověď po dohodě s pojišťovnou Konec smlouvy nastává ke dni vzájemné dohody

Jednotlivé vzory dokumentů výpovědi naleznete na naši stránkách, vše na jednom místě a přehledně, včetně právních formulací.

Pokud vás také zajímá, jak zrušit povinné ručení, jestliže vůz například prodáváte, vše se dočtete v našem dalším článku o výpovědi povinného ručení.