Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Výpověď havarijního pojištění

Výpověď havarijního pojištění můžete podat podle zákona hned v několika případech. Pokud se právě teď rozhodujete, že své připojištění vozu zrušíte, poradíme vám, jak na to a čeho se vyvarovat. Čtěte dále.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Proč uvažovat o zrušení havarijní pojistky?

Hlavním důvodem pro výpověď havarijního pojištění bývá to, že ušetříte. Každá pojistka něco stojí, a pokud zjistíte, že už vám havarijní připojištění (které není povinné) už moc nepřináší, můžete ho zrušit. Zejména to platí pro vozy, které jsou starší 6 let, protože cena vozidla pak rapidně klesá.

Výpověď havarijního pojištění ale může znamenat také přechod k jiné pojišťovně, pokud se vám její nabídka bude zdát výhodnější. Z toho důvodu je dobré pojištění pravidelně kontrolovat a aktualizovat. Zaměřit byste se měli zejména na výběr rizik, proti kterým chcete auto pojistit.

Výpověď havarijního pojištění

Důvody ke zrušení havarijního pojištění

Důvodů, kdy můžete chtít zrušit nebo změnit havarijní pojištění, existuje podle zákona několik:

 • Blíží se konec pojistného období
 • Pojišťovna změnila cenu a pojistné podmínky
 • Nespokojenost při řešení pojistné události
 • Změna vlastníka vozidla nebo odhlášení z registru vozidel
 • Vyhledání výhodnějšího pojištění

Co musí obsahovat výpověď havarijního pojištění?

Havarijní pojištění není povinné, takže pokud už ho nechcete nebo nepotřebujete, můžete ho zrušit. Nelze to ale udělat jakýmkoliv způsobem. Výpověď smlouvy o havarijním pojištění musí být podána vždy písemně a se všemi náležitostmi, jinak ji pojišťovna neuzná. Ideální je také poslat dopis s výpovědí doporučeně, ať máte jistotu ohledně jeho doručení. Pokud se rozhodnete pro online podání výpovědi, je vhodné ji nejprve vytisknout, podepsat a pak naskenovat pro odeslání.

Výpověď havarijního pojištění musí vždy obsahovat:

 • vaše celé jméno,
 • kompletní adresu,
 • rodné číslo,
 • IČ - v případě, že jednáte za organizaci,
 • číslo pojistné smlouvy,
 • důvod zrušení havarijního pojištění,
 • vlastnoruční podpis,
 • datum sepsání výpovědi.

Důvod zrušení havarijního pojištění je vhodné také podložit příslušnými dokumenty, které výpověď havarijního pojištění ospravedlní. V případě krádeže vozidla to může být protokol od policie, v případě prodeje vozu zase kopie velkého technického průkazu s vyznačenou změnou vlastníka.

V jakém případě nelze podat výpověď?

Určitě nelze podat výpověď ze dne na den, bez jakékoliv domluvy s pojišťovnou. Zrušit pojištění můžete po vzájemné domluvě, ale většinou jde o nejméně využívanou variantu, protože na tento způsob pojišťovací společnosti nerady přistupují.

Jak podat výpověď?

Možností, jak podat výpověď havarijního pojištění, máte hned několik. Vždy ale musíte dodržovat zákonný postup. Nejlepším způsobem je proto podat výpověď písemně neboli jejím zasláním na adresu pojišťovny. Často to ale můžete udělat i s pomocí e-mailu (pokud výpověď naskenujete). Některé pojišťovací společnosti dokonce nabízejí i online formulář výpovědi.

Pokud budete na zrušení smlouvy pojišťovnou čekat například 1 měsíc, pojišťovna vám potom případný přeplatek samozřejmě vrátí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Lhůty pro ukončení havarijního pojištění

Důvod a způsob výpovědí Lhůty výpovědi
Výpověď na konci pojistného období Nejpozději 6 týdnů před uplynutím pojistného období
Výpověď po uzavření smlouvy Nejpozději 2 měsíce po uzavření smlouvy havarijního pojištění
Výpověď po oznámení změny ceny a podmínek Nejpozději 30 dnů od oznámení změn pojišťovnou
Výpověď po pojistné události V průběhu 3 měsíců od ohlášení pojistné události
Výpověď po změně vlastníka  Ukončení smlouvy nastává po zaslání kopie smlouvy o prodeji a písemné výpovědi pojištění.
Výpověď po vyřazení z evidence Ukončení smlouvy nastává po zaslání písemné výpovědi pojištění a doložení záznamu o dočasném nebo trvalém vyřazení z evidence.
Výpověď po dohodě s pojišťovnou Konec smlouvy nastává ke dni vzájemné dohody.

Poznámka: Data v tabulce vycházejí ze zákonných postupů ukládaných českým pojišťovnám. Platné k 30. 5. 2023.

Výpověď havarijního pojištění vzor

Nabízíme vám pro výpověď havarijního pojištění vzor, který naleznete na naši stránkách. Vše je tam na jednom místě a přehledně, včetně právních formulací.

Pokud vás také zajímá, jak zrušit povinné ručení, jestliže vůz například prodáváte, vše se dočtete v našem dalším článku o výpovědi povinného ručení.