Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění rizikové sporty

Každý rád cestuje za tím, co ho zajímá a baví. A zrovna cestování do zahraničí za sportem patří mezi nejčastější a nejoblíbenější zábavu. S tím je ale spojena i potřeba sjednání kvalitního pojištění, třeba cestovního pojištění rizikových sportů. Pojďme se podívat, jak na něj.

rizikové sporty

Jak funguje pojištění rizikových sportů?

Za rizikové sporty jsou označovány takové sportovní aktivity, které se neřadí mezi běžně provozované rekreační činnosti. Stejně tak tomu je i v případě, že se jedná o sporty provozované v rámci organizovaných soutěží. Pokud při těchto sportech dojde k újmě na zdraví nebo majetku, pojištění pomůže tuto situaci zvládnout. O to je tento produkt důležitější, protože pojistné události při rizikových sportech mohou mít daleko vážnější následky.

Od toho se také odvíjí cenová náročnost cestovního pojištění. Díky vyššímu riziku úrazu pojištěného je obvykle stanovena přirážka na pojistném mezi 100-200 % základní ceny.

Zásadní informací ale je, že ne každá pojišťovna pojišťuje všechny sporty stejně. Záleží na pojistných podmínkách, ve kterých každá společnost považuje za rekreační, rizikové, extrémní a nepojistitelné sporty něco jiného. Zpozornět by pak měli cestovatelé, kteří potřebují cestovní pojištění pro organizovaný sport, jako jsou mezinárodní turnaje, zápasy a závody.

Pokud tedy sjednáváte cestovní pojištění pro rizikové sporty, buďte vždy velmi pečliví.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Pojištění rizikových sportů v ČR

Pojišťovny samozřejmě nenabízí jen sportovní pojištění do zahraničí, ale také pro tuzemské cesty za rizikovými sporty, a to nejčastěji formou pojištění odpovědnosti a úrazového pojištění. Také v České republice se totiž můžete rizikovým a extrémním sportům věnovat. Jde především o horské sporty a různé druhy turistiky, ať už v létě, nebo v zimě. Oblíbené jsou i vodní sporty.

Pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti je pro oblast České republiky zásadní. Rizikové sporty mohou přinést značné poškození cizího majetku za nemalé peníze. A je bohužel na vaší odpovědnosti, když někomu škodu způsobíte, i když jste to vůbec nezamýšleli a jednalo se o nešťastnou náhodu. Pojištění odpovědnosti se také vztahuje na další rodinné příslušníky, kteří se dané aktivitě věnují s vámi.

Pojištění úrazu

V případě újmy na vašem vlastním zdraví vám ošetření a případné operace a hospitalizaci zaplatí zdravotní pojišťovna z veřejného zdravotního pojištění. Pokud budou následky nehody ale fatální a zapříčiní smrt nebo doživotní následky, tak už toto klasické pojištění stačit nebude. Jestliže se věnujete rizikovým sportům na amatérské i profesionální úrovni také na území České republiky, je úrazové pojištění nutností, protože obsahuje dostatečně vysoké pojistné limity.

Seznam rizikových sportů

Druh sportu Sport
Zimní freeride (lyže a snowboard mimo sjezdovku za stanovených podmínek), běžkování mimo značenou trať, ale ve vyjeté stopě, biatlon, jízda na sněžném skútru, snowpark
Vodní flyboarding, jachting (kromě oceánské plavby), jízda na vodním skútru, kajak, kánoe a rafting do st. obtížnosti WW3, kitesurfing, motoristické vodní sporty, potápění (s dýchacím přístrojem nebo instruktorem do 20 m), surfing, windsurfing, wakeboarding
Turistika skialpinismus, turistika nebo treking po vyznačených a pro veřejnost otevřených cestách a stezkách se stupněm obtížnosti do 3UIAA a do 5 000 m n. m., via ferrata B a C
Bojové aikido, judo, karate, taekwondo, kickbox, MMA, box, wrestling, řeckořímské zápasy, historický šerm
Týmové americký fotbal, rugby, pólo
Atletické atletika vč. skoku o tyči, pěti, sedmi a desetiboje, moderní pětiboj, maraton, sportovní střelba, sportovní gymnastika, triatlon
Ostatní cyklokros, cyklotrial, jízda na kole mimo cyklistické trasy, jízda na koni, jízda na skateboardu nebo longboardu, hasičský sport, jízda na ,,U" rampě, lukostřelba, motokáry, bungee jumping, rybaření ze člunu

Poznámka: V tabulce jsme pro vás sepsali nejčastější sporty označené jako rizikové. Ovšem jedná se o orientační přehled, každá pojišťovna má pak podmínky nastaveny dle svých pravidel, která je třeba respektovat.

Co jsou extrémní sporty?

Extrémní sporty obsahují jedno z nejvyšších rizik vzniku úrazu (freeride, snowboard atd.). A pokud se úraz už stane, má ve velké míře doživotní následky nebo může zapříčinit smrt. Pokud je riziko ještě větší, pak tento sport není pojistitelný vůbec. Stejně jako u těch rizikových, i extrémní sporty mohou být u jednotlivých pojišťoven odlišné. Rizikové sporty jsou často i poměrně běžné a tradiční sportovní aktivity, u extrémních sportů je tomu ale jinak. A opět se může jednat o amatérskou i profesionální činnost.

Seznam extrémních sportů

Druh sportu Sport
Zimní akrobatické lyžování, freeskiing, lyžování a snowboarding mimo vyznačené tratě, skoky na lyžích, snowrafting, skialpinismus
Vodní flyboarding, jachting na moři, kajak/kanoe/raft (WW4 a WW5), potápění bez instruktora (s hloubkou do 10 m)
Turistika ledovcová turistika, turistika s horolezeckými pomůckami, turistika nad 3 500 m n. m., via ferrata E
Bojové bojová umění, wrestling
Ostatní kaskadérství, zorbing, bungee-jumping, freeride, létání motorové a bezmotorové, parašutismus, sjezd na horských kolech

Poznámka: Jedná se o orientační přehled. Každá pojišťovna má podmínky nastaveny dle svých pravidel, která je třeba respektovat.

Seznam nepojistitelných sportů

Druh sportu Sport
Zimní skiextrem, skikros, sportovní boby a saně na dráze/v koridorech, sjezd na sněžném skútru, sky surfing, skeleton
Vodní potápění pod ledem, jachting na oceánu, technické potápění, kajak/kanoe/raft (WW6), freediving, cave diving, cliffdiving
Týmové severská kombinace
Ostatní expedice do extrémních míst, letecké sporty, lov exotické zvěře, ostatní motoristické sporty, dragster závody, kaskadérství

Poznámka: Jedná se o orientační přehled. Každá pojišťovna má podmínky nastaveny dle svých pravidel, která je třeba respektovat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jak sjednat cestovní pojištění na rizikové a extrémní sporty?

Cestovní pojištění rizikových sportů sjednáte stejně jednoduše, tedy online z pohodlí domova v rámci kalkulačky cestovního pojištění.

  • V kalkulaci začnete zadáním základních údajů, jako je termín a cíl cesty nebo věk cestujících, v dalším kroku se pak dostanete už přímo na porovnání cen pojišťoven.
  • Vlevo ve sloupci vedle kalkulace pak máte možnost ,,Upravit zadání", kde si v části ,,Sportovní činnosti" zvolíte i pojištění Rizikových sportů.

Nevíte, zda vámi vybraná pojišťovna řadí zrovna vaši sportovní aktivitu mezi rizikové? Stačí si v porovnání pojišťoven pod sloupci grafu rozkliknout položku ,,Detail" a podívat se na přehled sportů. Tam si ověříte, v jaké kategorii je právě váš sport.

Rizikové sporty

Nevíte si rady?

Nenašli jste, do jaké kategorie váš sport spadá nebo jaká pojišťovna jej pojistí? Kontaktujte nás na online chatu, telefonu či e-mailu, rádi vám pomůžeme, případně danou skutečnost ověříme u jednotlivých pojišťoven.

Sportu zdar!

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY