222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění bytu

Váháte, jaké pojištění bytu vybrat? Co všechno do pojištění zahrnout a kde jej sjednat? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém se vám pokusíme vaše otázky zodpovědět a s výběrem vhodného pojištění bytu pomoci.

Pojištění domácnosti sleva

Pojištění bytu

Možná se teprve rozhodujete, zda vůbec pojištění bytu uzavřít. Jelikož se ale jedná o ochranu velmi důležité věci v životě člověka, domova, určitě doporučujeme neváhat a pojištění si sjednat. To, jaký druh pojištění a v jakém rozsahu, záleží na mnoha kritériích. Nejdříve je třeba si promyslet, zda si chcete sjednat pouze pojištění domácnosti nebo i pojištění nemovitosti.


Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení vašeho bytu či domu. V rámci toho lze tedy pojistit nábytek, spotřebiče, elektroniku, oblečení, knihy, ceniny, sportovní vybavení či šperky. Zároveň do pojištění domácnosti patří i tzv. stavební součásti, mezi které řadíme třeba podlahové krytiny, malby, tapety a obklady nebo i kuchyňskou linku. Obvykle pak je do pojištění domácnosti možné zařadit i sklep a půdu. A co je pojištění nemovitosti? V rámci pojištění nemovitosti můžete pojistit stavbu jako takovou, tedy to, co je pevně spojeno se zemí. Jedná se o stěny, strop, střechu, okna, okapy, omítku a dále pak lze pojistit také stavby, které jsou definovány jako vedlejší.

Za vedlejší stavby považujeme garáž, zahradní domek či kůlnu, plot nebo bazén, to se však týká spíše rodinného domku než bytu. Pokud nemovitost vlastníte, je ideální mít sjednané komplexní pojištění bytu, tedy takové, které zahrnuje jak pojištění domácnosti, tak pojištění nemovitosti. V případě bytu je také možné, že pojištění nemovitosti je sjednáno hromadně v rámci pojištění celého objektu. Je třeba ale ověřit, jaký je rozsah a limity takového pojištění. Bohužel většinou nebývají tyto limity dostačující. Pokud ale bydlíte v pronajatém bytě, bude vám stačit pouze pojištění domácnosti s připojištěním odpovědnosti.

Pojistná rizika pojištění bytu

U pojištění bytu máte na výběr z poměrně široké škály rizik, na která lze váš domov pojistit. Při výběru pojištění je tedy potřeba zvážit, na co všechno vlastně potřebujete svůj byt pojistit. Rizika, na která je pojištění sjednáno, jsou definována vybraným produktem a vždy jsou uvedena v pojistné smlouvě, případně pak v pojistných podmínkách. Obvykle se jedná o škody způsobené např. požárem, výbuchem, úderem blesku, vodou z vodovodního zařízení, vystoupnutím vody z odpadního potrubí, vichřicí a krupobitím, zřícením letadla, povodní nebo záplavou, krádeží vloupáním, loupeží, vandalismem, náhlým sesuvem hornin či laviny, tíhou sněhu, pádem stromů, nárazem vozidla, zemětřesením a mnoha dalších.

Bohužel se může stát, že vaši nemovitost nebo domácnost nebude možné na některé z rizik pojistit. Nejčastěji se tak děje při požadavku na zařazení rizika povodně do smlouvy. Pojišťovny mají díky negativním zkušenostem z dřívějších let sestaveny obsáhlé tzv. povodňové mapy, ze kterých je jasně zřejmé, ve kterých oblastech není možné nemovitosti na riziko povodně pojistit. A netýká se to pouze rodinných domů, ale i bytů, které se v těchto zónách nachází.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Jak sjednat pojištění bytu

A jak takové pojištění bytu sjednat? Je to jednoduché. Pokud máte zájem pouze o pojištění domácnosti, lze kalkulaci i sjednání provést online prostřednictvím přehledné kalkulačky. Stačí si na webových stránkách Top-Pojištění.cz vybrat možnost Pojištění domácnosti, do kalkulace vyplnit údaje o pojistníkovi a místě pojištění a během krátkého okamžiku máte před sebou přehledné srovnání pojištění domácnosti, které odpovídá vámi zadaným požadavkům. Přímo v kalkulaci si také můžete upravit některé limity a zvolit případná připojištění, např. občanské odpovědnosti. Pokud si z nabídky vyberete, stačí pokračovat dále přes tlačítko Koupit a objednávku dokončit. Po sjednání pojištění obdržíte souhrn všech parametrů, které bude vaše smlouva obsahovat. Následně si objednávku přebírá některý z našich specialistů na pojištění bytu, smlouvu vám vytvoří a zašle poštou k podpisu. Pokud si přejete smlouvu zaslat i e-mailem, stačí nám tento požadavek uvést do poznámky k objednávce.

A jak na pojištění nemovitosti? Pojištění bytu, které bude obsahovat pojištění nemovitosti případně kombinaci obou pojištění, je velmi specifickým produktem a proto jej zatím nemáme k dispozici v rámci online kalkulace. V rámci tohoto pojištění je třeba přistupovat ke klientům a jejich požadavkům individuálně. Pokud tedy budete mít zájem o vytvoření nabídky na takovýto druh pojištění bytu, neváhejte nás oslovit telefonicky, e-mailem či na online chatu. Váš požadavek předáme specialistovi, který se vám obratem ozve a domluví se s vámi na podrobnostech, které bude pro vytvoření dané nabídky potřebovat.

 Máte jiné dotazy? Nevíte si rady? Potřebujete s výběrem vhodného pojištění pomoci? I v těchto případech prosím kontaktujte pracovníky našeho zákaznického centra, jsme tu pro vás a rádi vám pomůžeme.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI