Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění domácnosti v pronajatém bytě

Přemýšlíte, jak sjednat pojištění domácnosti v pronajatém bytě a nevíte si rady? Pak jste na správné adrese. Pokusíme se vám přiblížit, jak jej správně sjednat a na co nezapomenout, ať už v pronajatém bytě jen bydlíte, anebo jej naopak pronajímáte.

Rozdíl mezi pojištěním domácnsoti a nemovitosti

Co je pojištění domácnosti?

Domov je jednou z životních jistot, a tak je třeba o teplo rodinného krbu řádně pečovat. Vždy je ale nutné myslet i na to, že existuje spousta příčin, které mohou vaši domácí pohodu narušit. Ať už to je vykradení, vyplavení od sousedů nebo požár od svíčky či elektrického spotřebiče.

Ochránit vybavení vaší domácnosti a zmírnit tak dopad případných škod můžete správně sjednaným pojištěním domácnosti. V první řadě je třeba rozlišovat pojištění domácnosti a nemovitosti. Pokud si nejste jisti, co přesně spadá do pojištění domácnosti, jednoduchou pomůckou může být představa vašeho bytu či domku obráceného vzhůru nohama. Vše, co by se vám v tomto případě podařilo vysypat, je součástí pojištění domácnosti. Jedná se tedy o nábytek, elektroniku, spotřebiče, sportovní vybavení, ale také oblečení, kosmetiku či cennosti.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pojištění domácnosti se také vztahuje na stavební součásti vaší domácnosti, tedy například podlahy, vestavěné skříně či kuchyň a spotřebiče, tapety apod. Všechny tyto položky je pak potřeba při sjednávání pojištění domácnosti zahrnout do pojistné částky.

Pojištění domácnosti z pohledu pronajímatele

Pokud vlastníte byt a pronajímáte jej, je i v tomto případě třeba myslet na pojištění domácnosti v pronajatém bytě. V poslední době pronajímatelé stále častěji stanovují sjednání pojištění domácnosti jako součást nájemní smlouvy. A jedná se v podstatě o nejlepší způsob, jakým mohou svůj majetek ochránit. A i když si možná říkáte, že ve vašem bytě není žádné vybavení, a tak se nemusíte bát, že by se něco poškodilo, opak je pravdou.

Nesmíte zapomenout na škody, které mohou být způsobeny vašim sousedům užíváním daného bytu. Pro tyto případy zahrňte do nájemní smlouvy jako povinnou součást pojištění domácnosti také pojištění odpovědnosti. Kdyby pak došlo třeba k vytopení sousedů chybou nájemců, bude škoda pokryta z pojištění odpovědnosti daných nájemců.

Pojištění domácnosti z pohledu nájemce

Možná si říkáte, že jelikož není byt váš, nemá smysl si pojišťovat domácnost. Jak bylo zmíněno výše, často je již sjednání pojištění domácnosti s připojištěním odpovědnosti podmínkou v rámci nájemní smlouvy. Ale i v případě, že tomu tak není, je vhodné pojištění domácnosti v pronajatém bytě sjednat. Do pojistné částky je pak možné zahrnout vše, co v dané domácnosti vlastníte. Jedná se tedy o vaše vybavení jako je nábytek, elektronika, spotřebiče, ale i osobní věci jako oblečení či kosmetika.

Důležitou položkou při sjednávání pojištění domácnosti v pronajatém bytě je pojištění odpovědnosti. Standardně se jedná o připojištění odpovědnosti vůči třetím osobám v běžném životě. Hodit se vám bude nejen v souvislosti s provozem domácnosti, ale i v případě, že se vám podaří nechtěně poničit zboží v obchodě nebo na návštěvě rozbijete drahou vázu.

Jak sjednat pojištění domácnosti v nájmu nebo v podnájmu?

Kalkulace pojištění domácnosti v pronajatém bytě nebyla nikdy jednodušší. Kalkulaci pojištění můžete provést snadno a rychle online z pohodlí svého domova. Stačí jen znát parametry vaší domácnosti jako je výměra, přesná adresa, zabezpečení a správně stanovit pojistnou částku.

Porovnávat pak můžete nabídku až šesti pojišťoven a jejich produktů. U většiny pojišťoven je v základu obsaženo riziko živelní zkázy, do něhož patří požár, výbuch, vichřice, tíha sněhu, kouř, srážková voda, únik vody z vodovodních zařízení. Možnosti připojištění jsou pak široké a patří mezi ně odcizení a vandalismus, povodeň, přepětí, odpovědnost nebo rozšířená asistence.

V kalkulaci si také můžete nastavit požadované sublimity na elektroniku, cennosti či stavení součásti. Po výběru vhodné pojišťovny a produktu pak pokračujete dále v objednávce přes tlačítko Koupit. Budete vyzváni k vyplnění údajů o pojistníkovi a místě pojištění. Objednávku dokončíte tlačítkem Objednat.

Následně jsou objednávky zpracovány našimi specialisty a poštou jsou vám odeslány smlouvy k podpisu. A pokud si při sjednávání pojištění nebudete vědět rady, neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra. Jsme vám k dispozici každý den a rádi vám s čímkoliv poradíme.