Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Prověření vozidla podle RZ (SPZ) a VIN

Publikováno: 17.06.2024

Registrační značka (tzv. SPZ) a VIN jsou dva údaje, které vám pomůžou zjistit užitečné informace o daném vozidle. Například to, zda je auto pojištěné, jestli není kradené a také jaký je jeho skutečný stav. V našem článku vám ukážeme, jak na ověření vozidla podle SPZ a VIN kódu.

Prověření vozidla podle RZ (SPZ) a VIN

Nepřeplácíte náhodou na svém povinném ručení? Máte možnost si to spočítat pomocí naší nezávazné online kalkulačky, díky níž si případné nově vybrané pojištění můžete také sjednat. Vše jednoduše, rychle a zcela online.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Ověření pojištění vozidla

Prostřednictvím registrační značky i VIN kódu je možné zjistit, jestli má dané auto sjednané pojištění. To se může hodit hlavně v případě dopravní nehody, která vznikla cizí vinou a pachatel z místa ujel. Pokud jste si stihli zapsat jeho registrační značku, můžete si na něj vyžádat kontakt od pojišťovny. Škodu, kterou způsobil, pak na jeho povinném ručení snadněji vymůžete.

Prověření auta podle SPZ

Ke kontrole auta podle SPZ zdarma lze využít formulář na stránkách České kanceláře pojistitelů. Jednoduše zadáte SPZ a datum, ke kterému ji chcete prověřit.

Co lze díky registrační značce zjistit?

 • Druh vozidla a značku vozidla
 • Název pojišťovny, u které má vozidlo sjednané povinné ručení
 • Dobu trvání pojištění

Z registrační značky ovšem nikdy nezjistíte osobní údaje majitele vozu, jako je například bydliště, ač to bylo dříve možné. Dnes k tomu potřebujete jeho souhlas.

TIP!

SPZ je vlastně to stejné jako registrační značka. Obě označení jsou užívána v zákoně. SPZ je zkratka státní poznávací značky vozidla.

Ověření historie vozidla

Historii vozidla lze ověřit několika způsoby. Využít lze nejen SPZ, ale také VIN kód (Vehicle Identification Number), který je unikátním identifikačním číslem vozidla. Jde vlastně o takové ,,rodné číslo" každého auta.

VIN se skládá celkem ze 17 znaků (arabské číslice a velká písmena latinské abecedy krom písmen O, Q kvůli možné záměně či falzifikaci). VIN se umí podívat na zoubek podrobné historii vozu, takže byste se o něj měli zajímat především při nákupu ojetiny.

VIN najdete na každém autě, ale jeho umístění se liší podle modelu a značky auta. Může být:

 • Pod čelním sklem na straně řidiče
 • V motorovém prostoru
 • Na podlaze spolujezdce
 • Pravé straně rámu
 • V dokladech vozidla

Spočítejte si povinné ručení online do 2 minut.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co můžete díky VIN zjistit?

Pomocí VIN kódu se dá ověřit velké množství informací, ať už jste současný, nebo budoucí majitel daného vozu. V podstatě jde o ucelený přehled technického stavu vozidla, jeho výbavy, továrních vlastností, ale i reálného stavu tachometru při kontrole najetých kilometrů. Díky VIN kódu tak například zjistíte, zda nebyl tachometr přetočen, nebo jestli vám původní majitel nebo prodejce vozu nezatajil zásadní opravu nebo technický problém.

 • Stav tachometru (z více zdrojů, nejen od STK)
 • Rok výroby
 • Technický popis
 • Záznamy o škodách (z databáze tuzemských i zahraničních pojišťoven)
 • Záznamy servisních prací
 • Informace o výbavě vozidla (přímo od výrobce)

Tyto podrobné informace ale nejsou zadarmo. Jde o zpoplatněnou službu, kterou nabízí třeba Car Detect anebo i autoDNA či systém AUTOTRACKER (zkontrolujsiauto.cz).

VIN dekodér

VIN dekodéry nabízí prověření informací o daném vozidle a jeho historii. Bude vás to sice něco stát, ale částka za důkladné prověření auta není nijak závratná a obvykle se pohybuje okolo 500 Kč. Pokud máte zájem o konkrétní vůz, který se vám zalíbil, doporučujeme tuto částku do zjištění důležitých informací investovat.

A abyste to měli jednoduší, zaměřili jsme se na VIN dekodéry nejprodávanějších značek osobních vozidel v ČR:

Prověření auta koupeného v zahraničí

Auto si můžete prověřit i v případě jeho zakoupení v zahraničí. Zjištění informací bude ale chvíli trvat (asi 3 až 6 dnů) a cena služby bude o něco vyšší (cca 2 500 Kč). Získáte ale informace o tom, zda:

 • bylo auto v dané zemi opravdu registrováno,
 • došlo k jeho odhlášení z registru,
 • nebylo odhlášeno z důvodu ,,totálky".

A dále se dozvíte i to, jaký je jeho skutečný rok výroby (popř. datum první registrace v dané zemi) a jestli není v dané zemi registrováno jako odcizené.

Bezplatné ověření VIN

Některé informace je možné z VIN dostat zdarma díky internetovým službám, jako jsou VinCheck anebo CarDetect. Zde se dozvíte ty nejzákladnější informace, například jestli vůz náhodou není v:

 • databázi odcizených vozidel (České a Slovenské republiky),
 • databázi dostupných leasingových a úvěrových společností.

Přes systém kontrolatachometru.cz pak můžete zdarma provést i kontrolu počtu najetých kilometrů.

Sjednejte si kvalitní pojištění

Chybí vašemu vozu pojištění? Povinné ručení je nutností, kterou musí mít každý majitel vozidla. Je tu ale i další připojištění, které váš vůz ochrání ještě lépe a tím je havarijní pojištění. Pojišťovny obě pojištění nabízí jednotlivě, ale také jako komplexní produkt, a to často za výhodnější ceny.

Pokud některý z těchto produktů hledáte, ale nevyznáte se v cenách a v tom, co takové pojištění u jednotlivých pojištění obsahuje, pak tu pro vás máme jednoduchý srovnávač. Ten díky vložení vaší SPZ rychle zjistí, kolik vás pojištění bude stát, a porovná nabídky hned několika pojišťoven najednou. Vy si mezi nimi můžete produkt proklikat a upravovat si například rizika nebo výši pojistných limitů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ