Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Havarijní pojištění motocyklu (motorky)

Havarijní pojištění není určeno jen majitelům osobních nebo nákladních vozidel, ale také motocyklům. A pokud máte motorku novou, určitě se nad sjednáním havarijní pojistky zamyslete, ať už na dobu celého roku, nebo jen pro cestovní sezonu.

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění na motorku vám pomůže při pojistné události, kterou zapříčiníte vy sami, neznámý pachatel nebo zvíře, které se vám připlete do cesty. Havarijní pojištění je také zcela dobrovolné, ale může vám ušetřit i desetitisíce právě tím, že uhradí škody vzniklé na vašem majetku a zdraví, které by bez tohoto pojištění šly za vámi.

To je zásadní rozdíl oproti povinnému ručení. Havarijní pojištění tedy vybírejte tak, abyste zbytečně nepřepláceli, ale zároveň vám krylo záda v případě potřeby. Důležité jsou správně nastavené pojistné limity a vhodná doplňková připojištění. V tom vám pomůže naše online kalkulačka, která vám nabídky havarijního pojištění na motorku přehledně srovná, a vy si tak pohodlně vyberete to nejvhodnější.

Havarijní pojištění motocyklu

Na jaké typy motocyklů lze sjednat havarijní pojištění?

Pojistit můžete prakticky na všechny typy motocyklů, konkrétně:

 • motorky,
 • mopedy,
 • skútry,
 • čtyřkolky
 • i elektrokoloběžky.

Právě na elektrokoloběžky se od 1. 4. 2024 vztahuje zákon o povinném ručení, který udává povinnost majiteli elektrokoloběžky si na svůj stroj sjednat povinné ručení. Pojistit se však musí jen koloběžky přesahující rychlost 25 km/h nebo rychlost 14 km/h, pokud je jejich hmotnost vyšší než 25 kg.

Přečtěte si více o povinném ručení na elektrokoloběžky.

Na co se vztahuje havarijní pojištění na motorku?

Nehod se na motocyklu stává mnoho a z velké části bohužel dojde k újmě na zdraví, ne pouze na samotném stroji. U strojů, které nejsou starší 5 let, havarijní pojištění doporučujeme, protože s jeho pomocí zaplatíte potřebné opravy. U starších motocyklů si ale musíte propočítat, jaká je zůstatková cena stroje oproti nákladům na opravu.

Havarijní pojištění na motorku využijete v případě: 

 • krádeže,
 • havárie,
 • škody způsobené přírodním živlem,
 • vandalismu.

Nejvíce se havarijní pojištění vyplatí u nových nebo drahých motorek, jejichž případné opravy by se mohly vyšplhat opravdu hodně vysoko, nemluvě o koupi nového stroje v případě odcizení původního. U starších motorek už doporučujeme trochu počítat a zjistit, zda je havarijko pro vás opravdu výhodné.

V úvahu je třeba vzít také své řidičské schopnosti i zkušenosti, noví řidiči například mohou havarijní pojištění ocenit více než ostřílení mazáci.

Kolik stojí havarijní pojištění na motocykl?

Cena havarijního pojištění motocyklu se odvíjí od výše spoluúčasti. Spoluúčast je částka, kterou zaplatíte v případě pojistné události z vlastní kapsy. Dejte si ovšem pozor, aby například v případě 20% spoluúčasti nebyla výsledná částka příliš vysoká. Obvykle se doporučuje účast 5 %, případně 5 000 Kč. Obecně platí, že čím je spoluúčast u pojištění vyšší, tím je nižší cena samotného pojistného.

Na cenu pojištění má vliv také váš věk, bydliště, model a kubatura motorky a vámi zvolená doplňková připojištění. Mezi ty nejčastější patří rozšíření asistenčních služeb, úrazové připojištění nebo pojištění zavazadel.

U motocyklů bohužel hrozí nehody častěji než u osobních aut. Také tento faktor ovlivňuje cenu havarijního pojištění, která je tak o něco vyšší.

Kalkulačka havarijního pojištění

Díky naší online kalkulačce havarijního pojištění si můžete rychle a jednoduše vypočítat, kolik vás bude pojištění stát. Nově přitom můžete využít možnosti vyplnit SPZ motocyklu. Kalkulačka se vám tak předvyplní z části sama - nemusíte tedy dohledávat a vyplňovat informace o motorce.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE

Celoroční nebo sezonní havarijní pojištění motocyklu

Vzhledem k tomu, že motorkářská sezona trvá většinou od jara do podzimu, není třeba mít svoji motorku pojištěnou po celý rok. Můžete zvolit pouze sezonní krátkodobé havarijní pojištění, platné například od dubna do října, a po zbytek roku využívat buď žádné, nebo pouze základní pojištění proti krádeži či vandalismu.

To majitelé motorek volí v případě, že mají přes zimu svůj stroj uložený v garáži mimo vlastní pozemek. Je však třeba nezapomenout motocykl zase na začátku jara pojistit, abyste předešli potenciálním nepříjemným překvapením. Krátkodobé havarijní pojištění oceníte také, pokud se na motorce chystáte na zahraniční dovolenou.

Spolu s havarijním pojištěním nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění pro motorkáře.

Cestovní pojištění šetří nervy i peníze

Řádně sjednané cestovní pojištění kryje léčebné výlohy v případě nemoci i úrazu. Zejména motorkáři jistě ví, že úraz se na motorce stane během vteřiny a může být i velmi vážný. Cestovní pojištění poskytuje také asistenční služby v češtině, které zahrnují vyhledání nejbližšího zdravotnického zařízení, tlumočníka nebo kompletní komunikaci s nemocnicí včetně vyřízení administrativy.

Do léčebných výloh jsou zahrnuty také léky a hospitalizace, případně i transport do České republiky za asistence lékaře. I zde si můžete navolit připojištění dle libosti, ať už se jedná o připojištění odpovědnosti za škody třetím osobám, úrazové pojištění nebo pojištění spolucestujícího.

Spočítejte si své cestovní pojištění v naší bezplatné kalkulačce.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Jak zrušit havarijní pojištění na motorku

Klasické havarijní je pojištění je obvykle uzavíráno na rok s jeho automatickým prodloužením. Pokud ho chcete ukončit, je třeba si pohlídat konec pojistného období a podat žádost o ukončení alespoň 6 týdnů před výročím smlouvy. Od té můžete odstoupit také při jiných příležitostech a sice:

 • do 2 měsíců od uzavření smlouvy,
 • do 3 měsíců od vzniku pojistné události,
 • při odcizení motocyklu
 • nebo při vyřazení motorky z registru vozidel.