222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pojištění – Cestování na motorce

Publikováno: 06.06.2021

Cestování na motorce patří k nejintenzivnějším zážitkům. Mnoho Čechů každý rok vyráží na dovolenou právě na motocyklech. Ovšem abyste si cestu v Česku i za jeho hranicemi patřičně užili a nestala se pro vás noční můrou, je třeba se na ni trochu připravit. Samozřejmostí pro zahraniční cestu je dobře vybrané cestovní pojištění s dostatečným limitem pojistného krytí léčebných výloh.

Cestování na motorce

Motorka a povinné ručení

Stejně jako automobil, tak i motorka musí být pojištěná formou povinného ručení. Pojišťovny u něj navíc myslí i na to, že motocykl využíváte třeba jen jednu část v roce, například právě v období léta. Proto je možné sjednat povinné ručení jen na určitou dobu a v momentě, kdy motocykl, respektive jeho poznávací značku dáte do depozitu, zrušíte i své povinné ručení. No a v příštím roce sjednáte nové.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Do depozitu značku odevzdáte na nejbližším obecním úřadu s rozšířenou působností, stačí si vzít oba technické doklady od motorky a občanský průkaz.

Co je nebo není součástí pojištění?

Pojištění léčebných výloh se automaticky vztahuje na lékařská ošetření, pobyt v nemocnici, náklady na léky, stejně jako na náhradu nákladů při zásahu horské služby a jakýkoliv další transport (sanitkou, vrtulníkem). Komplexní balíček cestovního pojištění zahrnuje například pojištění zavazadel, odpovědnosti za újmu i další praktická připojištění. Podstatnou výhodou cestovního pojištění jsou asistenční služby. Bez nich si musí turista veškerou komunikaci se zdravotnickým zařízením vyřídit sám, stejně jako případný převoz domů. Asistenční služba je pojištěným osobám k dispozici 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Obzvláště v roce 2021 je nutné myslet na cestovní pojištění, které kryje léčebné výlohy nemoci covid-19. Také je nutné se předem podívat, jaká opatření pro vstup do země, kam máte namířeno, platí. Rovněž myslete na stálé aktualizace podmínek i pro návrat do České republiky. Vše se dozvíte v našem přehledném rozcestníku.

Nejčastější výluky z cestovního pojištění na motorce

U cestovního pojištění je vždy nutné dbát na rizika, která jsou z něj vyloučena. Lze je najít v pojistných podmínkách každého cestovního pojištění, které si sjednáváte. Mezi nejčastější výluky z odpovědnostních škod (škod na zdraví a majetku třetích osob) patří zejména škody způsobené provozem vozidla a na něm. Další typickou výlukou je zabezpečení zavazadel pro případ jejich odcizení. Aby bylo pojistné krytí nárokovatelné, musí být prokázáno, že zavazadla byla umístěna v zavazadlovém prostoru motocyklu a také, že nebyla zvnějšku viditelná. Některé pojišťovny do výluky z pojištění zahrnují například fotoaparáty, mobilní telefony, počítače a další příslušenství, i přesto, že byly odcizeny krádeží vloupáním do motocyklu. Pojistné podmínky si tedy vždy dobře pročtěte.

Cestovní pojištění online

Běžný provoz vs. rizikový sport

Při sjednávání cestovního pojištění dbejte na funkčnost a kvalitu jeho sjednání. V případě, že se chystáte v zahraničí na motocyklu jen cestovat z jednoho místa na druhé, je váš stroj považován za klasický dopravní prostředek. V případě dopravní nehody je z cestovního pojištění nárokovatelné lékařské ošetření, hospitalizace, apod. Pokud by se však jednalo o motoristický sport, tedy zejména o účast na motorkářské soutěži, tréninku, nebo o cestu po nevyznačených stezkách, apod., pak je zapotřebí k základnímu cestovnímu pojištění připojistit sportovní činnost (rizikový, příp. extrémní sport). Specifikaci a zařazení motoristického sportu u jednotlivých pojišťoven naleznete vždy v pojistných podmínkách produktu.

Specifikace a zařazení motoristického sportu u jednotlivých pojišťoven

Cestovní pojištění – jízda na motocyklu
Pojišťovna jízda na vyznačené komunikaci
(způsob přepravy)
Jízda v terénu,
závody, atd.
ALLIANZ ANO nepojistitelné
AXA ASSISTANCE ANO nepojistitelné
ČSOB ANO nepojistitelné
ERGO ANO nepojistitelné
ERV ANO individuálně pojistitelný sport*
Pojišťovna VZP ANO rizikový / extrémní sport*
SLAVIA ANO nepojistitelné
Generali ANO riziková cesta*
UNIQA ANO nebezpečný sport*
DIRECT ANO nepojistitelné

*jakákoli profesionální i neprofesionální sportovní činnost a účast ve sportovních soutěžích vč. tréninku na ně
*rizikový sport = motoristické sporty v běžném terénu (včetně minibiku, minikáry, motokáry)
*extrémní sport = motoristické sporty v náročném terénu (motokros, autokros, enduro,…)
*riziková cesta = rizikové sporty a další aktivity provozované individuálně nebo organizovaně
*motoristické a letecké sporty všech druhů

Autor: Martin Sítek