Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění stavby

Pojištění domácnosti nebo nemovitosti nejsou jediné produkty pojištění na českém trhu. Už samotná stavba vašeho vysněného bydlení potřebuje pojistku. Díky ní nebudete vedle hypotéky muset doplácet třeba ukradený materiál nebo stroje z vašeho pozemku. Seznámíme vás proto blíže s pojištěním stavby.

pojištění stavby

Proč si sjednat pojištění hrubé stavby?

Proč vůbec řešit pojištění nezkolaudované nemovitosti? Rizik při stavbě domu je velké množství - krádež materiálu, vandalismus, vichřice a další přírodní živly. Samotná stavba je finančně velmi náročný projekt a určitě nechcete hledat další peníze na případnou náhradu škod. Právě v takové chvíli se vám hodí pojištění hrubé stavby.

Co je zahrnuto v pojištění stavby?

Velká část pojišťoven nabízí pojištění domu ve výstavbě už od začátku prací, tedy vydání stavebního povolení. Pojištění se vztahuje na:

  • samotnou stavbu,
  • materiál,
  • veškerou techniku,
  • přípojky a další vybavení, které se nachází na pozemku staveniště.

Součástí může být i vedlejší stavba, jako je například garáž, kůlna, stodola, stejně jako bazén nebo studna. Pojištění je tedy poměrně komplexní, díky čemuž nemusíte mít obavy o kompenzace, kdyby nastala některá z pojistných událostí. Pojišťovny navíc v produktech nabízí i kompenzaci za nemajetkovou (psychickou) újmu při škodě opravdu velkého rozsahu. Tato kompenzace může činit až 50 000 korun.

Stavbu lze pojistit na úroveň její budoucí hodnoty po kolaudaci, abyste částku nemuseli stále upravovat. Čím víc toho na stavbě uděláte, o to více se zvyšuje hodnota nemovitosti a pozemku.

Kolik stojí pojištění stavby?

Pojištění stavby je mnohem levnější, než pojištění nemovitosti. A je to logické, protože dům ještě není postaven, takže by bylo zbytečné platit stejně, jako za hotovou a zkolaudovanou stavbu. Na pojištění stavby se dá navíc ještě více ušetřit.

Důležité je zvolení rizik. Čím větší množství, tím se cena pojištění zvýší. Také záleží na kvalitě zabezpečení pozemku. Mnohé pojišťovny k tomu všemu nabízí slevy v řádu desítek procent za sjednání pojištění online.

Jaká rizika kryje pojištění stavby?

Krytí rizik může být různé, záleží vždy na vás - pojištění stavby domu si můžete nastavit dle vlastních potřeb a finančních možností. Zároveň je dobré vyvodit rizika lokality, ve které se stavba bude nacházet, například v blízkosti řeky mohou hrozit povodně, u lesa pád stromu nebo u nedaleké silnice náraz vozidla.

Pro příklad existuje pojištění proti následujícím rizikům:

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Myslete na zabezpečení

Aby vám mohla být pojistná událost vyplacena, existuje podmínka, která se týká dostatečného zabezpečení stavby a všech položek na pozemku. Základem je například oplocení (alespoň 1,5 metru), zámky a pravidelná kontrola. Díky tomu lze navíc pojistným událostem mnohdy předejít.

Před podpisem smlouvy si určitě pozorně přečtěte všechny stanovené podmínky pojištění, včetně výluk. Každá pojišťovna si úroveň zabezpečení stavby totiž může určovat odlišně.

Stavba dokončena, co dál?

Po kolaudaci doporučujeme provést sjednání nového pojištění. Ať už pojištění nemovitosti, nebo pojištění domácnosti. Samozřejmě vám rádi pomůžeme vybrat vhodné pojištění.

Je přitom důležité si uvědomit, že nemovitost vznikne ve chvíli, kdy je patrné alespoň dispoziční řešení prvního nadzemního podlaží. V opačném případě dochází k zániku nemovitosti jako samostatné individuálně určené věci. Jakmile tedy zanikne stavba a vzniká nemovitost, musíte to ohlásit pojišťovně. Poté už lze sjednat pojištění nemovitosti.

Pokud hledáte pojistku a potřebujete mít k dispozici srovnání pojištění stavby a cenu, napište nám nebo zavolejte. Rádi vám zpracujeme nabídku také komplexního pojištění majetku a to přesně dle vašich představ.