Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co je to Bonus / Malus

Když si pro své vozidlo sjednáváte povinné ručení nebo havarijní pojištění, narazíte na pojmy bonus/malus. Většina z nás tuší, že v případě bonusu se jedná o určitou slevu na pojistném. Jak se ale bonus počítá, kde ho zjistit a co přesně vlastně znamená? A co pro řidiče znamenají malusy? To vše se dozvíte v našem článku.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení

Co znamená Bonus / Malus?

Bonus

Obecně se dá říct, že bonusový systém přináší zvýhodnění a slevy na pojistném pro řidiče (u povinného i havarijního pojištění), kteří jezdí bez nehod. Výše bonusu se určuje v procentech, a to podle délky bezeškodného období (zpětně do roku 2000). Za každých dvanáct měsíců bez nehod řidič od pojišťovny dostane slevu na povinném ručení ve výši přibližně 5 až 10 %. Pokud jezdíte obezřetně, můžete dosáhnout na bonus (slevu) ve výší až 60 %, v některých případech dokonce 65 %, a to už se vyplatí!

Bonus můžete převést i z jednoho auta na druhé – pokud na jednom autě nasbíráte bonus a koupíte si další, pojišťovna vám dá slevu na pojištění obou vašich vozidel.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Každá pojišťovna má v rámci svých podmínek nastavenou vlastní tabulku pro výpočet bonusu. Tím pádem si určuje svou výši slevy na pojistném v procentech. Obecně ovšem platí, že na bonus dosáhnete už po 12 měsících sjednaného povinného ručení. Do bonusu se pak promítnou případné pojistné události, za které se odečítají „škodné měsíce“, a které vám výši bonus o něco sníží.

Malus

Malus je jednoduše řečeno opakem bonusu. Malusu řidič dosáhne ve chvíli, kdy se délka bezeškodného období dostane do mínusových, tedy záporných hodnot. Na takové řidiče pojišťovna pohlíží jako na rizikové, a proto jim k pojistnému naúčtuje přirážku.

Kde a jak získat Bonus?

Bonusy si tedy každý řidič musí ,,zasloužit", respektive „vyjezdit“ ohleduplným řízením. Čím déle tedy jezdíte bez nehod a máte pojištěné vozidlo na své RČ nebo firmu, tím vyšší slevu můžete získat. Dříve musel řidič potvrzení o bonusech získat od své pojišťovny a potom ho fyzicky předložit nové pojišťovně, aby mu u pojistky slevu hezky zohlednila. Tuhle anabázi dnes už naštěstí absolvovat nemusíte. Pojišťovny totiž informaci o bonusech snadno a rychle získají díky centrální databázi ČPK.

Pamatujte, že:

  • Bonus/ Malus se vztahuje k POJISTNÍKOVI uvedenému v pojistné smlouvě a nevztahuje se na vozidlo či majitele vozidla.
  • Bonus/ Malus POJISTNÍKA se započítává u fyzické osoby z rodného čísla a u právnické osoby nebo OSVČ z IČO.
  • Bonus/ Malus je také evidován dle kategorie vozidla - např. zvlášť pro osobní vozidla, motocykly, přípojná vozidla apod. Bezeškodné měsíce v rámci jednotlivých kategorií vozidel pojišťovny obvykle nesčítají.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak uplatnit "bonus" při sjednávání povinného ručení u Top-Pojištění.cz?

Stejně snadno jako celé sjednání pojištění vašeho vozidla. V online kalkulačce uvidíte kolonku: ,,Bonus za jízdu bez nehod". Vybrat si pak můžete z následujících možností:

  • Ověřit online

Pro ověření bonusu online budete potřebovat jméno a příjmení pojistníka a jeho rodné číslo, v případě právnických osob nebo OSVČ pak jen IČ.

  • Nejsem si jist - chci být kontaktován

V tomto případě se vám obratem telefonicky ozve náš specialista na pojištění vozidel a s kalkulací vám pomůže.

  • Znám počet měsíců

Zobrazí se vám políčka pro doplnění počtu měsíců bezeškodného průběhu a počet pojistných událostí. Je však třeba počítat s tím, že pro zobrazení cen u většiny pojišťoven v dalším kroku kalkulace budete vyzváni pro vyplnění údajů (Jméno a RČ nebo IČ). Po ověření online mohou pojišťovny poskytnout správnou výši pojistného u vašeho pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Bonus a havarijní pojištění

Většina pojišťoven dnes umožňuje převést slevu z bonusu i na havarijní pojištění. Vždy samozřejmě záleží na jejich konkrétních podmínkách. Výše slevy v tomto případě bývá o něco nižší, maximálně se jedná o slevu ve výši cca 50 %.

Být zodpovědným řidičem se vyplatí!

Pokud se tedy budete za volantem chovat zodpovědně, s respektem k ostatním a budete jezdit bez nehod, máte poměrně hezkou šanci získat na svém pojištění vozidla díky bonusu opravdu vysoké slevy a mít své povinné ručení i havarijní pojištění levnější klidně až o polovinu. Navíc zodpovědným řidičům, kteří jezdí bez nehod, často pojišťovny poskytují i další slevy bez ohledu na to, jak dlouho mají pojištění už sjednané.

Chcete levnější pojištění vozidla ihned? Pak se podívejte na online kalkulaci nebo kontaktujte naše operátory. Věříme, že vám výhodnější nabídku najít dokážeme!