Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co je povinné ručení?

Svěřte se do rukou specialistů na povinné ručení. Vysvětlíme vám, co je povinné ručení, k čemu slouží a jak si jej sjednat. Žádný majitel auta se bez povinného ručení neobejde, je totiž dané zákonem. A tady jste na správné adrese, protože o pojištění vozů víme vše podstatné.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je to povinné ručení?

Povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti z provozu vozidla po pozemních komunikacích je pojištění, které musí mít ze zákona sjednané každý majitel vozidla. Povinné ručení hradí všechny škody, které způsobíte provozem vlastního vozidla na zdraví i majetku třetích osob.

Nehoda je otázkou vteřiny a stát se může každému. Máte-li uzavřeno povinné ručení, nemusíte se bát, že budete muset náklady na léčení nebo opravy hradit z vlastní kapsy. Pojišťovna, se kterou máte povinné ručení sjednáno, je z pojistného plnění uhradí za vás.

Co je povinné ručení

Proč je toto pojištění povinné?

Na rozdíl od havarijního pojištění je povinné ručení povinné ze zákona pro každého majitele vozidla. Jakmile si koupíte auto, musíte si jít sjednat povinné ručení. Bez něho byste vůbec neměli vyjíždět na vozovku. Pokud byste povinné ručení neměli sjednané a způsobili škodu na majetku nebo zdraví jiných osob, tak byste veškeré škody museli hradit sami.

Velmi často se přitom jedná o částky v řádech milionů korun, na což má peníze jen málokdo z nás. Právě povinné ručení je proto jistotou, že poškození dostanou své peníze a na vás to nebude mít žádný negativní finanční dopad.

Sjednání povinného ručení navíc není nijak složité a při návštěvě pojišťovny vám stačí předložit jen vaše osobní údaje (prokázat se občanským průkazem), velký technický průkaz, případně osvědčení o registraci vozidla, které u vozů zakoupených od 1. 1. 2024 nahrazuje, a doložit případné informace o škodní historii.

Spolu s podepsanou smlouvou pak obdržíte i takzvanou zelenou kartu potvrzující platnost pojištění. Zelenou kartu už naštěstí nemusíte vozit v papírové podobě u sebe, stačí ji mít uloženou v digitální podobě v telefonu nebo tabletu. Od července 2024 už navíc zelenou kartu vůbec nebudete muset předkládat. Policie si ji bude moct sama zkontrolovat v online databázi České kanceláře pojistitelů, kam ji samotné pojišťovny po uzavření povinného ručení nahrají. Na cestách v zahraničí nicméně musíte mít zelenou kartu i nadále při sobě, neboť uvedené změny se týkají pouze České republiky.

Srovnání povinného ručení

Povinné ručení sjednáte u jakékoliv vybrané pojišťovny. Podmínky pojištění se ale mohou lišit, stejně jako jeho cena. Pokud nechcete zbytečně přeplácet a nejste si jisti, kterou pojišťovnu si vybrat, je nejlepší využít nejprve naše srovnání povinného ručení. V něm přehledně uvidíte nabídky jednotlivých pojišťoven a můžete si z pohodlí domova vybrat, u které svůj vůz pojistíte.

Případně můžete své stávající povinné ručení kdykoliv změnit a přejít k jiné, výhodnější pojišťovně. Zda se vám vyplatí přejít jinam, zjistíte opět s pomocí online kalkulačky povinného ručení.

Co kryje povinné ručení?

Už při sjednávání povinného ručení se vyplatí vědět, jaké všechny škodní události toto pojištění pokrývá. Velmi detailně se o tom můžete dočíst v zákoně č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Typ újmy Co pokrývá povinné ručení?
Škoda na vozidle Oprava vozidla, náhrada za totální škodu, asistence odtahové služby, náhradní vozidlo, uskladnění vozidla atd.
Újma na zdraví/životě Náklady na ošetření, náhrada za cestovní náklady, pohřebné, trvalé následky, invalidita, ztížení společenského uplatnění atd.
Ztráta výdělku Jedná se o uhrazení ztrát na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, která je způsobena nehodou.
Ušlý zisk Náhrada rozdílu mezi předpokládaným ziskem a mezi náklady, které na něj bylo potřeba vynaložit - ale byly prokazatelně poškozeny nehodou.
Věcná škoda Cokoliv, co se při nehodě rozbije - telefon, tablet atd.
Právní zastoupení Pouze účelně vynaložené náklady při uplatňování nároků z povinného ručení.

Zdroj: informace v tabulce pocházejí v běžné nabídky povinného ručení českých pojišťoven; podmínky u jednotlivých pojišťoven a produktů se mohou lišit.

Limity pojistného plnění

Při sjednání pojištění si sami vybíráte limity, které slouží ke stanovení nejvyšší hranice pojistného plnění. Jedná se o nejvyšší možnou částku, kterou pojišťovna poškozeným vyplatí. Většinou se setkáte s limity 50 mil. Kč/50 mil. Kč, přesněji 50 milionů korun na zdraví a 50 milionů korun na majetek. Takovou částku určuje zákon jako minimální limit.

Při hromadných dopravních nehodách však nemusí být dostačujícím, a tak většina pojišťoven nabízí limity v dalších variantách. Střední limit je 100 mil. Kč/100 mil. nebo 200 mil. Kč/200 mil. Kč. Zde je nutné zmínit, že náhrada škody z povinného ručení se vztahuje pouze na újmu třetích osob. Dojde-li při dopravní nehodě k poškození vašeho vozidla, pak je škodu možné u pojistitele nárokovat z havarijního pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Připojištění k povinnému ručení

Základní balíčky povinného ručení kromě výše zmíněných limitů obsahují například také asistenční služby. Ty ale nemusí být nijak rozsáhlé, a proto je vhodné upřesnit si jejich podobu už při sjednávání povinného ručení. Nejvíce se o rozsahu asistenčních služeb dozvíte v pojistných podmínkách dané pojišťovny, které jsou k nalezení na webových stránkách pojišťovny.

Obvykle jde o:

  • opravu na místě do určitého finančního nebo časového limitu,
  • odtah vozu do nejbližšího servisu,
  • výměnu pneumatiky,
  • nadstandardní služby (zapůjčení náhradního vozu, dražší opravy, repatriace vozu, aj.).

Mimo to si do balíčku povinného ručení můžete přidat některá z doplňkových připojištění, například pojištění předního skla, připojištění střetu se zvěří, úrazové pojištění řidiče a posádky nebo připojištění zavazadel. K povinnému ručení si můžete sjednat dokonce i mini havarijní pojištění. V tomto případě je vhodné zamyslet se nad tím, kde a jak je vaše vozidlo provozováno a která rizika vás na cestách mohou potkat.

Pokud si se sjednáním povinného ručení nevíte rady, nezoufejte. Naši specialisté na sjednání povinného ručení jsou vám k dispozici denně od 9 do 17 hodin. Rádi vám cenu pojistného zdarma spočítají a pomohou vybrat produkt na míru.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Povinné ručení online

Povinné ručení lze sjednat jak na pobočce vybrané pojišťovny, tak i online přes webové stránky pojišťovny. Smlouvu ani nemusíte podepisovat - platná je od okamžiku zaplacení pojistného. Cena je přitom obvykle dána:

  • stanovenými limity pojistného plnění,
  • zvolenými riziky,
  • parametry daného vozu,
  • údaji o pojistníkovi.

Před sjednáním smlouvy si nabídky pojišťoven můžete porovnat díky online kalkulačce povinného ručení. Pak budete mít jistotu, že jste si vybrali to nejvýhodnější povinné ručení pro vás.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ