Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Limity pojistného plnění u pojištění vozidel

I když pojištění svého vozidla řeší většina z nás, limity pojistného plnění u pojištění vozidel mohou být často velkou neznámou. Pokud se tedy v této oblasti úplně neorientujete a chcete se dozvědět více, je tento článek právě pro vás.

Limity pojistného plnění u pojištění vozidel

Povinné ručení nebo havarijní pojištění?

Než se podíváme blíže na limity pojistného plnění u pojištění vozidel, tak si letmo připomeneme, jaký je vlastně rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním. Povinné ručení je pojištění, které je ze zákona povinné pro vlastníky vozidel, která jsou registrována v evidenci vozidel a pohybují se na veřejných pozemních komunikacích. Povinné ručení kryje škody, které jsou způsobeny pojištěným vozidlem na majetku či zdraví třetích osob.

Naopak havarijní pojištění je zcela dobrovolné pojištění vozidel, které má za úkol pokrýt škody způsobené na pojištěném vozidle. Jedná se o škody, které jsou způsobeny havárií, odcizením, vandalismem nebo přírodními živly.

Pojištění vozidel online

Limity pojistného plnění u pojištění vozidel

Limit pojistného plnění představuje maximální částku, kterou v případě pojistné události od pojišťovny můžete obdržet. Tato částka je uvedena v pojistné smlouvě. Pokud k pojistné události dojde, záleží samozřejmě na rozsahu škody, podle toho pak pojišťovna určí výši pojistného plnění. Jaké jsou limity pojistného plnění, se také odvíjí od produktu pojištění vozidel.

Limity pojistného plnění u povinného ručení

U povinného ručení se limity pojistného plnění uvádějí vždy dvěma částkami, v milionech Kč a nejčastěji zobrazované s lomítkem uprostřed. Jedná se o limit plnění za škody způsobené na zdraví a limit za škody na majetku třetích osob. Zákonem je stanovena nejnižší hranice, která je 50 mil. Kč na zdraví / 50 mil. Kč na majetek. Dále pak záleží na produktech konkrétních pojišťoven, současný nejvyšší limit na trhu povinného ručení je 250 mil. Kč /250 mil. Kč na majetek a zdraví.

Limity pojistného plnění u havarijního pojištění

U havarijního pojištění je limit pojistného plnění definován pojistnou částkou, kterou si stanovíte při sjednávání pojištění. Pojistná částka je v podstatě současná hodnota vozidla. Ovšem tento limit není pevně stanovený, v případě pojistné události se pojišťovna řídí aktuální situací a tedy i aktuální hodnotou daného vozidla. Stanovená pojistná částka je však vždy maximální částkou pojistného plnění pro případ pojistné události s totální škodou či odcizením pojištěného vozidla.

Nepodceňujte volbu limitu pojistného plnění

Především u povinného ručení je důležité nespoléhat na nejnižší zákonný limit, ale naopak zvolit vyšší limit. Rozdíly v cenách nejsou zase tak vysoké a v případě vážné nehody se vám to může opravdu vyplatit. Více o výběru nejlepšího povinného ručení.

U havarijního pojištění si pak pečlivě nastavte pojistnou částku, předejdete tak zbytečným komplikacím a dohadům s pojišťovnou v případě pojistné události.