Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojistná částka u havarijního pojištění

I když je havarijní pojištění dobrovolným pojištěním vozidla, jeho obliba stále roste. A není se čemu divit, v současném provozu a počtu aut na silnicích, je to ta nejlepší možná ochrana vašeho plechového miláčka. Na co se pojištění vztahuje, co je pojistná částka u havarijního pojištění a jak ji nastavit? Vše se dozvíte níže.  

Havarijní pojištění

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění kryje škody způsobené na vašem vozidle bez ohledu na to, kdo a jak škodu způsobil. Na rozdíl od povinného ručení, které naopak kryje škody na majetku a zdraví třetích osob, nikoliv škody týkající se vašeho vozidla.

Co kryje havarijní pojištění?

Havarijní pojištění si můžete sjednat v různých kombinacích a na různá pojistná rizika. Nejčastěji je však sjednáváno ve variantě allrisk, tedy s krytím všech rizik:

  • havárie;
  • živel;
  • vandalismus;
  • odcizení.

A samozřejmě pak záleží na konkrétní pojišťovně a nabízených produktech, většinou však lze rizika kombinovat a pojistit si vozidla tak, jak vám to nejvíce vyhovuje. Havarijní pojištění se sjednává se spoluúčastí, která je obvykle uvedena v procentech a s minimální částkou. Rozmezí se pohybuje od 0 %, min. 1 000 Kč až do 20 %, 20 000 Kč.

Jaký je limit pojistného plnění u havarijního pojištění?

Limitem pojistného plnění je u havarijního pojištění pojistná částka. Pojistná částku si při sjednání havarijního pojištění stanovíte sami a jedná se o současnou hodnotu pojišťovaného vozidla.  Stanovení pojistné částky se věnujte opravdu pečlivě, její správné nastavení může mít vliv i na plnění v případě pojistné události. Pojistná částka by tedy měla maximálně odpovídat skutečnosti. Pokud by byla vyšší, nežli je skutečná hodnota vozidla, jedná se o nadpojištění a pokud naopak nižší, jedná se o podpojištění. V obou případech může při pojistné události dojít ke krácení nebo dokonce zamítnutí pojistného plnění

Havarijní pojištění online

Jak správně nastavit pojistnou částku u havarijního pojištění?

Pokud sjednáváte havarijní pojištění pro úplně nové vozidlo, je samozřejmě nastavení pojistné částky snadné. V tuto chvíli skutečnou hodnotu vozidla znáte a můžete ji v rámci pojistné částky do smlouvy uvést.

V případě starších, tzv. ,,ojetých vozidel" je to trochu složitější. Pojistnou částku a tedy současnou hodnotu daného vozidla ovlivňuje mnoho faktorů.

  • Značka a model vozidla
  • Motorizace, palivo
  • Stáří vozidla
  • Výbava vozidla vč. zabezpečení
  • Počet najetých km
  • Technický stav vozidla

Pokud si tedy hodnotou svého vozidla nejste jisti, zkuste se inspirovat na internetu. Využít můžete jakékoliv webové stránky, které slouží k prodeji a koupi ojetých vozidel. Zde si pak do parametrů vyhledávání zadejte co nejvíce podrobností o vozidle a po vyfiltrování uvidíte, v jakých cenových relacích se vozidla podobná vašemu, pohybují.

Jak si sjednat havarijní pojištění?

Havarijní pojištění sjednáte jednoduše online z pohodlí vašeho domova. Stačí znát parametry vozidla a údaje pojistníka. Nevíte si rady? Potřebujete právě třeba s pojistnou částkou u havarijního pojištění poradit? Neváhejte se obrátit na naše specialisty, rádi vám s kalkulací i sjednání havarijního pojištění pomohou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ