Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Pojištění majetku a odpovědnosti občanů

Existuje pojištění nemovitosti. Stejně jako si můžete sjednat pojištění odpovědnosti. Mnoho pojišťoven ale nabízí kompletní pojištění majetku a odpovědnosti občanů. O co jde a kdy se to vyplatí?

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Co je pojištění majetku a odpovědnosti občanů?

Ačkoliv vám může připadat, že jde o dvě různé pojistky, není tomu tak. Pojištění majetku a odpovědnosti občanů je jedním jediným produktem pojišťoven, který zahrnuje spoustu možností krytí rizik. Pokud byste stáli jen o jednu část, můžete si ale samozřejmě sjednat jen tu - pojištění majetku nebo pojištění odpovědnosti.

Jde o jakousi multifunkční pojistku, která dokáže krýt rizika vzniklá:

 • na stavbě,
 • v domácnosti,
 • vaší (nez)odpovědností.

Některé pojišťovny navíc nabízejí pojištění majetku a odpovědnosti občanů v různých variantách, takže mohou pokrývat třeba i:

 • odpovědnost zaměstnance při výkonu zaměstnání,
 • náklady na léčbu vašeho mazlíčka,
 • škody zaviněné vaším mazlíčkem.

Pojištění majetku a odpovědnosti občanů

Jaké existují druhy pojištění majetku a odpovědnosti občanů?

Většina pojišťoven nabízí v rámci pojištění majetku a odpovědnosti občanů různé balíčky. Jeden bývá základní a neobsahuje plné spektrum výhod a krytí všech možných rizik - druhý bývá mnohem obsáhlejší (má vyšší limity krytí, kryje více rizik a kvůli tomu je samozřejmě i dražší). Je proto jen na vás, který si zvolíte a který skutečně potřebujete.

Nabídky pojišťoven v rámci pojištění majetku a odpovědnosti občanů se liší především:

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Proti čemu chrání pojištění majetku a odpovědnosti občanů?

Pojištění majetku a odpovědnosti občanů není totéž jako pojištění majetku nebo pojištění domácnosti, ale zahrnuje v sobě zpravidla všechny jejich přednosti. Plus kryje vaši odpovědnost, takže pokud způsobíte jinému člověku škodu (a to jak na zdraví, tak na majetku), pojišťovna ji obvykle uhradí.

A proti jakým pojistným nebezpečím vás může pojištění majetku a odpovědnosti občanů chránit?

 • Požár,
 • krádež vloupáním,
 • povodně,
 • záplavy,
 • vichřice,
 • krupobití,
 • přepětí,
 • poškození zateplené fasády,
 • poškození stromů a okrasných rostlin na zahradě,
 • zatečení do stavby nebo domácnosti,
 • způsobení finanční nebo zdravotní újmy třetím osobám atd.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Potřebuji pojištění majetku a odpovědnosti občanů?

Možná uvažujete, jestli se vám takto komplexní pojištění vyplatí. Není to zbytečné?

Abyste zbytečně nepřepláceli, je potřeba zvážit, jaká rizika reálně mohou hrozit vašemu domu, domácnosti, chatě, chalupě, dalším stavbám na pozemku nebo jaké škody můžete způsobit ostatním lidem svým jednáním.

Pro leckoho je zbytečné pojišťovat se proti všemu možnému i nemožnému - i základní varianta pojištění majetku a odpovědnosti občanů je velmi výhodné řešení. Ale někdy se vyplatí připlatit si za pojištění. Proč?

 • Podle podrobných statistik Hasičského záchranného sboru vzniklo v České republice jen za listopad 2023 více než 1 000 požárů. Podobné je to i v jiných měsících. Každý týden dochází kvůli požárům ke škodám ve výši několika desítek milionů korun.
 • Co se týká krádeží a vloupání, tak v roce 2022 evidovala Policie ČR 181 991 trestných činů. Což bylo o 28 758 víc než v roce 2021.
 • Zejména během léta dochází k silným bouřkám, které jsou často doprovázené přívalovými dešti. Při silné bouřce může uhodit až okolo 40 000 nebo 50 000 blesků. Při přívalových srážkách může spadnout okolo 50 mm nebo více vody za velmi krátký čas. O vytopené domy nebo majetek poškozený úderem blesku, případně škody po pádech stromů pak není nouze.

A z toho všeho vyplývá, že pojištění majetku, pojištění domácnosti nebo celkové pojištění majetku a odpovědnosti občanů rozhodně není zbytečné.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku

Jak sjednat pojištění majetku a odpovědnosti občanů?

Zaujalo vás pojištění majetku a odpovědnosti občanů? Jeho sjednání není nijak složité. A můžete to udělat několika způsoby.

 1. Můžete se podívat do kalkulace pojištění majetku na Top-Pojištění.cz a naši specialisté vás s tím pravým pojištěním pro vás a vaši nemovitost budou kontaktovat.
 2. Můžete si pojištění majetku a odpovědnosti občanů sjednat online na webu vybrané pojišťovny. Většina z nich tuto možnost už umožňuje.
 3. Můžete si do pojišťovny zajít osobně. Pracovník pojišťovny vám zodpoví všechny vaše otázky, sepíšete spolu pojistnou smlouvu a vše vyřídíte na místě, z očí do očí.

Srovnejte si pojištění majetku

Možná už máte pojištění odpovědnosti sjednané nebo o něj nemáte zájem. V tom případě se vám vyplatí sáhnout pouze po pojištění majetku. Může jít jak o pojištění nemovitosti, tak o pojištění domácnosti. Výhodné je ale sjednat si obě tyto pojistky, protože vašemu domu nebo bytu poskytnou kompletní ochranu.

Sjednat si je navíc můžete i pro svou chatu, chalupu, zemědělskou usedlost...

Pokud bydlíte v nájemním bytě, měl by pojištění nemovitosti sjednat majitel bytu - nájemník by si ale měl sám sjednat pojištění domácnosti. A někteří pronajímatelé si tuto podmínku dávají už do nájemní smlouvy. Pro kalkulaci pojištění majetku na Top-Pojištění.cz stačí zadat pár údajů o vás a vaší nemovitosti a naši specialisté se vám posléze ozvou s nabídkami přesně na míru.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ majetku