Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Spoluúčast u pojištění domácnosti

Sjednáváte si pojištění domácnosti a narazili jste na pojem ,,spoluúčast". Nejste si jisti, co si pod tímto názvem konkrétně představit? V tomto článku najdete k pojmu spoluúčast vysvětlení, krátké a stručné. Pojďme se na to tedy podívat společně.

spoluúčast HH - top

Co je to spoluúčast?

Už samotný pojem ,,spoluúčast" svým obsahem napovídá, o co že se to vlastně jedná. V rámci pojišťovnictví se pojem používá především u pojištění majetku a v podstatě definuje hodnotu, kterou se budete vy v případě pojistné události podílet na úhradě dané škody.

Pojištění domácnosti online

Jaká je výše spoluúčasti?

Nelze obecně říci, v jaké výši je spoluúčast u konkrétního druhu pojištění. Vždy záleží na pojišťovně, jejich produktu a obsahu smlouvy a pojistných podmínek. Většina pojišťoven má u pojištění domácnosti a nemovitosti možnost vybrat z minimálně dvou variant, jak vysokou spoluúčast ve své smlouvě chcete mít nastavenou. Její výše se tak opravdu liší, můžete mít ve smlouvě sjednanou spoluúčast nulovou nebo nízkou např. ve výši 500 Kč, ale také třeba ve výši 1 000 Kč, 5 000 Kč nebo dokonce 10 000 Kč. Samozřejmě často platí, že čím vyšší je spoluúčast, tím je o něco málo výhodnější pojistné. Nicméně v případě pojistné události se pak velmi často vysoká spoluúčast v poměru se zaplaceným pojistným, nevyplatí.

Příklad z praxe

Spoluúčast - vysvětlení se nejlépe demonstruje na příkladu z praxe. Pan Novák má sjednané pojištění domácnosti a ve smlouvědohodnutou spoluúčast ve výši 5 000 Kč, která patří k těm vyšším. Jednoho dne se mu doma porouchá myčka a všechna voda z ní se dostane na podlahu. Pan Novák za škodu zaplatil 5 000 Kč a zbývající částku zaplatila pojišťovna z jeho pojištění, kterého ho vychází 1 869 Kč ročně.

Náklady Spoluúčast
Výměna podlah
31 000 Kč 5 000 Kč
Vytopení souseda
12 000 Kč
Celkové náklady 43 000 Kč 5 000 Kč

 Sjednání pojištění domácnosti

Víte, že i pojištění domácnosti si můžete zkalkulovat a objednat jednoduše online? Stačí otevřít kalkulátor a zadat základní údaje o pojišťované domácnosti a pojistníkovi.