Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti

Publikováno: 02.09.2023

Spousta z nás má trochu zmatek v tom, jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti. A najdou se i tací, kteří tato pojištění považují za zbytečná, protože si riziko vytopení nebo vykradení u svého domova prostě nepřipouští. Věřte nám, že pouze na štěstí se v těchto věcech rozhodně spoléhat nevyplatí. Podívejte se spolu s námi na to, v čem se pojištění domácnosti a nemovitosti liší, i proč je dobré tyto pojistky mít.

Pojištění nemovitosti a domácnosti

Váš každodenní poklidný život v útulném bytě nebo domě může být velmi snadno narušen. A ne vždy ovlivníte to, co se vám může stát. Jako například souseda, který vás svou nedbalostí vytopí. Před nečekanými záležitostmi a jejich negativním dopadem na vaši peněženku se můžete chránit správně sjednaným pojištěním. To se dělí na pojištění nemovitosti a domácnosti, které se může sjednat zvlášť, ale častěji je součástí jednoho balíčku.

Vlastníte nemovitost? Pak vás jistě bude zajímat daň z nemovitosti.

V čem se liší pojištění domácnosti a nemovitosti?

Nejvíce zažitým omylem je to, že se pojištění nemovitosti vztahuje pouze na domy a pojištění nemovitosti pouze na byty. Chyba lávky. Pokud jste majitelem domu či bytu, měli byste mít uzavřené obě tyto pojistky. Pojištění nemovitosti se totiž vztahuje na všechny pevné stavební součásti a pojištění domácnosti zase na hmotné vybavení.

Co dělat, když jste v podnájmu? Za byt jako takový nese odpovědnost jeho majitel. Pokud ale chcete chránit svůj nastěhovaný majetek, například před zloději, pojištění domácnosti byste měli mít uzavřené.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Na co se vztahuje pojištění domácnosti?

Do pojištění domácnosti spadá všechno, co byste z domu či bytu mohli jednoduše zabalit do krabic, nebo naložit do dodávky a odvézt pryč. Pojištění domácnosti se tedy vztahuje na:

 • nábytek,
 • spotřebiče,
 • elektroniku,
 • věci osobní potřeby,
 • sportovní vybavení,
 • umělecké předměty, šperky a cennosti.

Spornými položkami někdy mohou být vestavěné spotřebiče, kuchyňská linka, malby či tapety. Proto si před podpisem smlouvy pořádně přečtěte pojistné podmínky, ve kterých najdete i případné výluky.

Do pojištění domácnosti můžete také zahrnout věci uložené ve vašem sklepě, na půdě či balkoně, stejně jako v zahradním domku. Mnohdy je součást pojištění také drahé oblečení, vinný archiv nebo umělecké sbírky, šperky a další vzácné a nenahraditelné kousky.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Na co se vztahuje pojištění nemovitosti?

Pojištění nemovitosti chrání stavbu jako takovou, díky tomu do této pojistky spadají:

 • stropy,
 • stěny,
 • okna,
 • střecha,
 • podlahy,
 • dveře.

Tedy vše, co je s domem či bytem neoddělitelně spojeno. Pojištění nemovitosti pak můžete uzavřít také pro vaši chatu, chalupu, garáž a další stavby v osobním vlastnictví.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Pojistitelná rizika

Pojištění nemovitosti i domácnosti váš domov ochrání hned před několika riziky. Jedná se o škody způsobené:

 • požárem, výbuchem, úderem blesku,
 • vodou z vodovodního zařízení,
 • povodní, záplavou,
 • tíhou sněhu, ledu, námrazy,
 • sesuvem půdy, laviny,
 • vichřicí, krupobitím,
 • pádem letadla, stromu, stožáru a dalších.

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI

Kalkulačka pojištění domácnosti

Pokud si chcete udělat obrázek o tom, na kolik by vás pojištění domácnosti vyšlo, stačí použít online kalkulačku. Do té zadáte základní údaje o vaší domácnosti (lokalita, rozloha, vybavenost) a během chvíle před sebou uvidíte nabídky hned od několika prověřených pojišťoven působících na českém trhu, a to včetně výše pojistných limitů i výše pojistného. Skvělé je, že přes online kalkulačku si pojištění domácnosti můžete také snadno uzavřít - rychle, pohodlně a přes internet.

Komplexní pojištění majetku

Všichni, kdo chtějí mít svůj domov zajištěný se vším všudy, by měli zvolit cestu komplexního pojištění majetku, tedy sjednání pojištění domácnosti a nemovitosti dohromady. Jen tak budete mít jistotu, že se o vás pojistka postará ve všech ohledech, když to budete opravdu potřebovat.

Pojištění nemovitosti a domácnosti dohromady (nebo jen jedno z nich) si můžete nechat srovnat od našich specialistů. Stačí zadat základní údaje o vás a vaší nemovitosti/domácnosti a naši specialisté vás budou kontaktovat s nabídkami přímo na míru.

Vhodné je také uzavření pojištění odpovědnosti, známé ,,pojistky na blbost", které zaplatí náklady na škodu, kterou byste nechtěně způsobili někomu jinému, například když by souseda vytopila vaše vyteklá pračka. Skvělé na tomto pojištění je, že se vztahuje na všechny členy jedné domácnosti, a to včetně těch čtyřnohých. Spolehnout se na ni tedy můžete i ve chvílích, kdy vaše dítko v obchodě shodí zboží z regálu, nebo váš mazlíček ,,počechrá" při venčení cizí čivavu.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI