Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

TOP 10 nejkrásnějších ostrovů Chorvatska

Publikováno: 15.04.2024

Chorvatské ostrovy jsou legendou letního cestování. Díky jejich různorodosti si každý přijde na své a užije si léto přesně podle svých představ. Lákají vás velké a známé ostrovy plné turistických letovisek a nejrůznějších atrakcí a zábavy? Nebo raději upřednostníte menší ostrůvek a budete se v klidu kochat šplouchajícím mořem a šumícími lesy? Představíme si TOP 10 nejkrásnějších ostrovů Chorvatska, které stojí za to navštívit.

Chorvatsko ostrovy

Chorvatské ostrovy a ostrůvky

Přesný počet ostrovů, kterými se může Chorvatsko pochlubit, snad ani nikdo nezná. Jejich udávané počty se poměrně liší, ale většina údajů se shodne na tom, že jich bude něco přes tisícovku. Rozmanitost ostrovů vám dává spoustu možností, jak trávit letní dovolenou. Podle toho, jak daleko se vám chce cestovat, si můžete vybrat:

  • severní ostrovy - Krk, Cres, Rab, Lošinj, Pag, Dugi Otok, Olib, Vir, Ugljan, Žut, Silba, Sestrunj, Pašman,
  • jižní ostrovy - Brač, Hvar, Korčula, Komiža, Mljet, Vis, Lastovo, Šolta, Pejlesac.

Jestli pojedete do Chorvatska autem, což je častá volba Čechů, počítejte přibližně s 6 hodinami na sever a 14 hodinami na jih.

Mohl by vás taky zajímat článek o nejkrásnějších kempech v Chorvatsku.

Jak cestovat mezi chorvatskými ostrovy?

Dostupnost jednotlivých ostrovů obvykle zajišťují lodní nebo trajektové linky. Na větší ostrovy se snadno dostanete trajektem, který přepravuje i vozidla. Lodní doprava pak nabízí nejen klasické lodní linky, ale i rychlé lodní linky. Na výlet vás tak může převézt katamarán nebo člun.

Hlavní lodní společností je v Chorvatsku Jadrolinija. Na jejich webových stránkách (www.jadrolinija.hr) se můžete podívat na lodní řády a na některé spoje (trajekty a rychlé lodní linky) si můžete koupit lístek online, jinak ho zakoupíte až na místě v přístavu.

Řada ostrovů je spojena mosty ať už s pevninou, nebo mezi sebou navzájem. Za přejezd mostů na ostrovy se neplatí poplatek (dříve se platil poplatek na Krčském mostě na ostrov Krk, ale ten byl v roce 2020 zrušen).

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Severní ostrovy

Krk

Ostrov Krk zná asi nejvíce českých turistů. Jako nejseverněji položený ostrov je pro nás nejjednodušeji dostupný a také je na něj snadná doprava po Krčském mostě. Ostrov patří k nejslunnějším místům Chorvatska, takže vodní radovánky si tu užijete na sto procent.

Krk láká téměř třemi desítkami různorodých pláží, mezi kterými si vybere opravdu každý. Některé jsou vhodné pro rodiny s dětmi, na další můžete vzít i svého psího mazlíčka a útočiště zde najdou i nudisté.

Pokud máte raději velké pláže s veškerým zázemím, restauracemi nebo promenádou a pozvolným přístupem do vody, pak vás jistě přiláká Vela Plaža v Bašce nebo Porporela u města Krk. Na obou najdete i atrakce pro děti a Porporela je dokonce bezbariérová. Milovníky klidnějších a menších pláží pak zaujmou pláže Oprna u města Punat nebo Velo Čelo, která je také známá pod názvem Golden Bay. Zářivě zlatavou barvu totiž mají strmé útesy tyčící se přímo nad pláží. Kvůli nim se také na pláž dostanete jen lodí.

Krk ale není jen koupání a polehávání na pláži. Celý ostrov křižují cyklostezky, takže se můžete vydat na výlet na kole třeba do hor nad Baškou, na hrad Frankopan nebo klášter v Glavotoku.

Město Krk je známé historickým centrem, které si zachovalo středověký ráz. Na hodiny dějepisu (konkrétně na věrozvěsty Cyrila a Metoděje) si můžete zavzpomínat na Bašské stezce hlaholice. Hlaholice hrála významnou roli při formování chorvatské kultury a právě na Krku byla objevená nejstarší památka v chorvatštině psaná hlaholicí, tzv. Bašská deska.

Cres

Sousední ostrov Cres soupeří s Krkem o prvenství ve velikosti. Podle posledních měření mají úplně stejnou rozlohu. Cres má ale protáhlejší tvar a velkou část pobřeží tvoří strmé útesy, kvůli kterým vypadá na první pohled nepřístupně.

Ve vnitrozemí však ukrývá krásnou, turistickým ruchem nenarušenou krajinu. Láká na husté lesy, pastviny, obrovské množství druhů rostlin a olivové háje. Cres je odnepaměti známý pěstováním oliv a produkuje se zde olivový olej špičkové kvality. Olivový olej z Crestu dokonce získal chráněné označení v rámci EU. Doporučujeme vydat se alespoň na procházku kolem olivových hájů. Možné však je objednat si i výpravu s průvodcem, během které se dozvíte zajímavosti o výrobě oleje a zúčastníte se ochutnávky olejů.

Díky členitému pobřeží si můžete užít koupání v malých zátokách s klidnými oblázkovými plážemi. Najdete zde snadno dostupné pláže s plným vybavením (Kovačine, Slatina, Valun), ale jestli máte dobrodružnějšího ducha, zkuste sejít po strmých stezkách k těžko přístupným a zrakům ukrytým plážím mezi útesy.

Rab

Ostrov Rab je kombinací okouzlující přírody, bohaté vegetace, lákavých písečných pláží, kultury a pamětihodností. Vše doplňuje mírné slunečné počasí a zdravý bezprašný vzduch. Zkrátka ideální místo pro dovolenou.

Na jihozápadní části na poloostrově Kalifront najdete lesní rezervaci Dundo se zachovalým původním lesním porostem Středomoří. Rezervací se neprojíždí autem, můžete na kole nebo pěšky. Projděte si Premužićovu stezku, která vás dostane přes rezervaci až na poloostrov Lopar, kde je pro změnu geologický park. Za lesními porosty se můžete vydat ještě do lesoparku Komrčar u města Rab.

Starobylé město Rab okouzlí svým historickým rázem i moderním jachtařským přístavem. V létě tu můžete zažít různé středověké slavnosti, kdy se město zaplní průvodem v historických kostýmech a předvádí se výjevy z tehdejšího života. Populární jsou také soutěže rytířských střelců, kteří nastupují v tradičních úborech a střílí z historických samostřílů.

Pag

Pag je pátý největší chorvatský ostrov podle rozlohy, je ale velmi úzký a nejdelší ze všech. Také je ze všech nejčlenitější, najdete zde stovky zátok a zálivů. Severovýchod je bičován nárazy větru bóra a je kamenitý a pustý, často je označovaný jako měsíční krajina. Zalesněná je západní část ostrova a zelení vyniká také poloostrov Lun, kde roste množství olivovníků.

Zajímavostí je místní chov ovcí speciálního plemene, které díky spásání prosolené trávy a bylin (bóra neustále rozstřikuje na pevninu mořskou vodu) mají specificky ,,ochucené" mléko. Z toho se vyrábí tradiční specialita pažský sýr.

Pastviny se stády ovcí, rybářské vesnice, malá turistická letoviska (Stará Novalja, Bošana, Potočnica) a příjemné pozvolné pláže skrývající se v zátokách poskytují možnost klidné a relaxační dovolené.

Za zábavou se vydejte do hlavního města Pag nebo na pláž Zrće, která je známá konáním hudebních večírků a nabízí adrenalinové zážitky, například vodní lyžování, bungee-jumping a jízdu na vodním skútru.

Ugljan

Olivový ostrov, jak se Ugljanu říká, leží přímo naproti Zadaru a je to jeden z nejhustěji osídlených chorvatských ostrovů, ačkoliv rozlohou 51 km? patří mezi menší ostrovy. Často je považovaný za předměstí Zadaru, protože je od něj vzdálený jen necelé 4 km. Spojení se Zadarem zajišťuje lodní doprava; lodě a trajekty sem zajíždějí průběžně během celého dne a cesta trvá okolo půl hodiny.

Ugljan je jako stvořený pro klidnou rodinnou dovolenou. Není zde čilý noční ruch, působí spíš jako klidnější vesnice. Ubytovat se můžete v menších letoviscích, jako je Kali, Kukljica, Poljana nebo Preko. Najdete je na východní straně ostrova, kde se rozkládají příjemné pláže s pozvolným vstupem do vody. Západní strana je hodně členitá a obtížněji dostupná, ale když sem dojdete, najdete kouzelné pláže, jako je Svitala nebo Sabuša.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Jižní ostrovy

Brač

Je třetí největší ostrov a u turistů patří k velmi oblíbeným. Řada jich míří zvlášť na jednu z nejkrásnějších pláží Chorvatska Zlatni rat, která vybíhá daleko do moře na jižní části ostrova.

Můžete tady strávit pohodovou dovolenou ať už koupáním na některé z krásných oblázkových pláží a provozováním různých vodních sportů, nebo při pěší turistice, třeba na nejvyšší horu ostrova Vidova Gora. Na horu je možné dojet skoro až pod vrchol autem, což oceníte, pokud netoužíte po velkém výšlapu a chcete si jen užít vyhlídku po okolí. Turistická naučná stezka, která vede od města Bol, je sice náročnější, ale zato mnohem zajímavější.

Když budete na Brači, můžete si i udělat výlet lodí do Trogiru (musíte nejprve do Splitu a odtud do Trogiru), protože tady najdete opravdový světový unikát - podmořskou křížovou cestu. Obsahuje všech 14 obvyklých zastavení, jenže umístěných na dně zátoky v hloubce od 4 do 10 metrů. Musíte se nasoukat do potápěčské výbavy a pak šup ke dnu. Díky nevelké hloubce si ji mohou prohlédnout i začínající potápěči.

Hvar

Další z velkých ostrovů přitahuje turisty díky všestrannému vyžití. Na ostrově najdete malebná starověká městečka, úchvatnou přírodu, kouzelné pláže, řadu dobře vybavených letních letovisek a voňavá levandulová pole, která jsou pro Hvar typická. Určitě neodoláte a koupíte si některý z nabízených levandulových suvenýrů.

Navíc má Hvar ze všech ostrovů největší počet slunečných dnů a prý tu nejprůzračnější vodu, která se třpytivě odráží od bělostných oblázků na plážích Vela Milna a Mala Milna. Zkrátka romantika. Jestli máte raději písečné pláže, tak zamiřte na Grebišće nebo Maslenicu.

Vis

Vis se nachází na rozdíl od ostatních ostrovů poměrně daleko od pevniny, budete muset po moři urazit 50 km, než se na něj dostanete. I to je jeden z důvodů, proč není tak masově navštěvován turisty. Dalším důvodem, proč si uchoval svůj přírodní ráz, je to, že až do roku 1989 sem nebyl turistům umožněný přístup. Rozkládala se zde vojenská základna.

Na ostrově je mnoho malých sevřených zátok, kde se ukrývají rozmanité pláže. Nejhezčí je unikátní oblázková pláž v úzké zátoce Stiniva. Od moře ji tak zakrývá skála, že do poslední chvíle ji neuvidíte. Přístup k ní je taky obtížnější. Buď si troufnete sejít po strmé stezce, nebo raději zvolte přístup po vodě.

Výlet si můžete udělat do Modré nebo Zelené jeskyně.

Pejlešac

Jedná se sice o poloostrov, ale do našeho seznamu nejkrásnějších ostrovů si ho můžeme zařadit, protože z něj dojem ostrova rozhodně mít budete. S pevninou je totiž spojen jen na jižním cípu uzounkou Stonskou šíjí a pak se táhne celých 65 km do moře.

Pejlešac proslul pěstováním té nejkvalitnější chorvatské vinné révy, proto na úrodných částech ostrova najdete velké množství vinic. Příjemně je doplňují olivovníky a mandloně.

Ostrov je také jediným místem v Evropě, kde můžete potkat ve volné přírodě šakaly. Pozor si musíte dávat také na hady, a to při výstupu na nejvyšší horu ostrova Sveti Ilija (Hadí vrch). Pravděpodobnost, že na nějakého narazíte, je ale malá, ukrývají se na nepřístupných místech v horách.

Najdete zde řadu letních letovisek s příjemnými plážemi a kulturními památkami - Orebić, Sreser, Lovište, Ston, Viganj nebo Žuljana.

Největším turistickým střediskem je Orebić, ale zaujme určitě i Ston, který je celý obehnaný mohutnými hradbami a pevnostmi.

Lastovo

Menší ostrov Lastovo je další z ostrovů, které si dosud uchovávají původní nedotčenou přírodu a nejsou tolik ovlivněné turismem. Je jedním z nejvzdálenějších ostrovů od pevniny, cesta trajektem ze Splitu vám zabere pět hodin. Navíc byl stejně jako Vis dlouhou dobu uzavřený a turisté na něj neměli povolený přístup, protože i zde byla vojenská základna.

Lastovo je vlastně součástí souostroví, které se skládá ze 46 ostrůvků, Lastovo se svými 40 km? je z nich největší. Celé souostroví bylo prohlášeno za chráněnou krajinnou oblast.

Dovolenou si tady užijete, pokud hledáte klid a chcete se kochat přírodními krásami. Za příjemným koupáním se vydejte na pláže v zátokách Skrivena Luka, Zaklopatica, Velo a Malo Lago.

Lastovo vyhledávají také nadšenci do potápění a rybaření. Zdejší chráněná mořská oblast poskytuje útočiště mnoha živočišným druhům. Podmořský svět je tu neuvěřitelně bohatý a barevný. Narazíte na langusty, humry, kanice, chobotnice a velká hejna nejrůznějších mořských ryb. Množství podmořských jeskyní nabízí i možnost tzv. cavern divingu (potápění v jeskyních).

Máme pro vás článek o nejkrásnějších písečných plážích Chorvatska.

Na dovolenou k moři se hodí cestovní pojištění

Ať už plánujete potápění, surfování, nebo chcete trávit čas s rodinou na pláži, neměli byste si zapomenout před cestou sjednat cestovní pojištění do Chorvatska.

Podle plánovaných aktivit pak zvolte správnou výši limitů krytí léčebných výloh. Například zmiňované potápění s instruktorem nebo surfování už patří do kategorie rizikových sportů a pojištění na běžné rekreační aktivity by vám nestačilo.

K nepříjemnému zranění však může u moře dojít i při běžném koupání. Chorvatsko je známé výskytem mořských ježků. Když vás bodne hluboko a ostny se vám nepovede vytáhnout nebo vás bodne do oblasti kloubu, budete potřebovat chirurgický zákrok. Stejně tak je nutné vyhledat lékaře, pokud se vám následně udělá špatně, ucítíte bolest na hrudníku (mořští ježci jsou jedovatí) nebo se vám rána po ostnu zanítí.

V Chorvatsku vám na modrou průkazku zdravotního pojištění poskytnou jen nezbytné ošetření a nutná bude spoluúčast (některé zákroky, léky nebo převoz do ČR nejsou hrazené vůbec). Léčba se tak může podle charakteru zranění značně prodražit.

Je lepší těmto nepříjemnost předejít a sjednat si za pár korun na den cestovní pojištění, ať si můžete v klidu užít dovolenou. Přidejte i připojištění odpovědnosti, kdybyste způsobili omylem nějakou škodu, a připojištění technické asistence, jestli pojedete autem. S výběrem správného pojištění vám rádi pomůžeme. Klikněte na tlačítko níže a spočítejte si své cestovní pojištění online.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ