Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná výbava v Chorvatsku v roce 2024

Publikováno: 24.05.2024

Při plánování letní dovolené nebo i jen prodlouženého víkendu v zahraničí řada lidí pomyslí v první řadě na Chorvatsko. Mezi Čechy patří k jedné z nejoblíbenějších destinací a leckdo se tam vydává po vlastní ose. Přinášíme proto informace o povinné výbavě aut v Chorvatsku a další základní informace, které by se řidičům mohly hodit. Nezapomeňte také na cestovní pojištění a kvalitní pojištění vozidla.

Povinná výbava Chorvatsko

Povinná výbava vozidla v Chorvatsku

Podle chorvatských zákonů je povinná výbava vozidla a řidičů v této oblíbené dovolenkové destinaci podobná jako v České republice.

Doklady:

 • Při řízení v Chorvatsku musíte mít platný řidičský průkaz.
 • Technický průkaz vozidla, který potvrzuje technickou způsobilost vozidla k provozu.
 • Vozidlo musí mít platné povinné ručení (po ruce tedy mějte svou zelenou kartu).

Povinná výbava vozu:

 • Trojúhelník (vozidlo musí mít jeden trojúhelník, vozidlo s přívěsem dva)
 • Reflexní vesta (každý řidič, který musí opustit vozidlo na silnici mimo obec, na sobě musí mít reflexní vestu)
 • Náhradní žárovky (mít u sebe sadu náhradních žárovek je povinné, a to jak pro osobní vozidla, tak i pro motocykly)
 • Lékárnička
 • Hasicí přístroj (povinný pro užitková vozidla kategorie N)
 • Tažné lano
 • Náhradní pneumatika
 • Autosedačka (děti do 12 let musejí sedět pouze na zadních sedačkách, a to v autosedačce nebo na podsedáku)

Před cestou do Chorvatska si dejte pozor i na to, jaká je povinná výbava pro auto v ostatních státech. Jiná pravidla platí v Rakousku, jiné požadavky mají ve Slovinsku. A pokud se cestou zastavíte i na Slovensku, počítejte s jinými pravidly pro povinnou výbavu i tam.

Nezapomeňte na povinné ručení. Přes naši online kalkulačku si přehledně srovnáte nabídky pojišťoven a tu nejlepší si rovnou sjednáte.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Základní informace pro řidiče v roce 2024

Pro pohodlnější cestování po Chorvatsku vám přinášíme přehled nejdůležitějších dopravních informací, které využijete na dálnicích, ale i ostatních silnicích.

Chorvatská silniční a dálniční síť je kvalitní, ale zpoplatněná. Neexistují tu dálniční známky, nýbrž se platí mýto (podobně jako například v Itálii nebo v Polsku). To se vztahuje jak na nákladní, tak na osobní automobily, stejně jako na motorky. Ceny mýtného se pak liší podle jednotlivých kategorií vozidel a je nutné zaplatit mýto ještě před vjezdem na dálnici. K tomu slouží mýtné brány umístěné na sjezdech.

Pokud se vám nechce pokaždé zastavovat a platit, můžete si to usnadnit díky pořízení palubní jednotky ETC. V průměru počítejte s poplatkem asi 6 eur za 100 kilometrů.

Pokud se do Chorvatska vydáte v létě, čekejte ucpané silnice ve městech a jejich okolí, ale občas také plné dálnice. Na hranicích už by snad mohly být kolony kratší, protože Chorvatsko vstoupilo do Schengenu. I díky tomu vám odpadají starosti s kontrolou cestovních dokladů. Přesto ale doporučujeme připravit si do auta dostatečné množství vody, jídla a zábavy pro děti, protože dlouhé popojíždění po rozpálené dálnici není nic příjemného.

Některé silnice mohou být v Chorvatsku hůře sjízdné za deště kvůli kombinaci méně kvalitního asfaltu a vápencového prachu. Proto na nich jezděte opatrněji.

Pozor dejte na děti v autě. Vepředu nesmí sedět děti do 12 let. Výjimku mají pouze děti do 2 let sedící v takzvaném vajíčku, přičemž ale musejí být obrácené proti směru jízdy a je nutné mít vypnuté airbagy. Vzadu jsou povinné autosedačky nebo zvýšené podsedáky a tříbodové bezpečnostní pásy.

Před cestou si také nezapomeňte zkontrolovat své povinné ručení, vaší jistotou bude havarijní pojištění kryjící škody na vašem vozidle a nezapomeňte ani na cestovní pojištění. Tato tři pojištění vám mohou v zahraničí ušetřit spoustu peněz i starostí. Srovnat si je můžete s pomocí kalkulaček na Top-Pojištění.cz a pak si vyberete tu nejvýhodnější variantu. Se sjednáním vám mohou pomoci naši specialisté.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ havarijní pojištění

Rychlostní limity v Chorvatsku

Rychlostní limity jsou v Chorvatsku totožné jako u nás v Česku.

 • V zastavěných oblastech - 50 km/h
 • Ostatní komunikace mimo zastavěné oblasti - 90 km/h
 • Rychlostní komunikace - 110 km/h
 • Dálnice - 130 km/h

Při cestě autem do Chorvatska si ale dávejte pozor v ostatních státech, které mají často nastavené rychlostní limity jinak. Překvapit by vás mohly třeba i v Maďarsku, které je mezi Čechy podobně oblíbené.

Pokuty v Chorvatsku v roce 2024

Chorvatské tresty za problematické chování řidičů mohou být poměrně tvrdé. I když jde v praxi o benevolentní národ a samotní Chorvati často nedodržují rychlostní limity, v případě, že vás policisté za přestupek přeci jen zastaví, není to nic příjemného a rozhodně se nevyplatí se s nimi hádat.

Přestupek Výše pokuty
Překročení nejvyšší povolené rychlosti mimo obec 66 až 933 eur
Překročení povolené rychlosti v obci 40 až 2 000 eur
Řízení pod vlivem alkoholu a drog 133 až 2 000 eur
Špatné parkování 40 až 93 eur
Používání telefonu při řízení 66 eur
Nezapnuté bezpečnostní pásy až 66 eur
Nedání přednosti v jízdě a zakázané předjíždění až 266 eur
Jízda na červenou 266 až 666 eur

Zdroj: www.croatiatransfers.net. Ceny jsou pouze orientační. Aktuální k 24. 5. 2024.

V Chorvatsku si dávejte velký pozor na jízdu pod vlivem alkoholu. Pokud nadýcháte přes 0,5 promile, hrozí zadržení řidičského průkazu na 8 dní. Stejný trest můžete dostat také za jízdu na motocyklu bez helmy.

Leckdo netuší, že chorvatští policisté vám mohou odebrat řidičský průkaz i za jízdu při vyčerpání. Pokud tedy plánujete dorazit do místa ubytování na jeden zátah, rozhodně to nedoporučujeme, protože se jedná o častý důvod nehod českých řidičů v Chorvatsku.

Do velkých problémů se s policisty můžete dostat i v případě neplatného povinného ručení. Spolu s ním si před cestou sjednejte i cestovní pojištění s dostatečně vysokými limity, které vás ochrání v případě úrazu a nemoci, případně se s ním často pojí i pojištění odpovědnosti. Výhodněji vás může vyjít pojištění celé rodiny nebo skupiny osob.

A ušetřit můžete i správným výběrem pojišťovny - nabídky cestovního pojištění si můžete srovnat prostřednictvím Top-Pojištění.cz