222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Chorvatska 2022 – kolik stojí cesta

Publikováno: 05.07.2021

Letní prázdniny jsou v plném proudu, kufry připraveny a dovolená u moře se nezadržitelně blíží! Vzhledem k tomu, že většina českých turistů se do Chorvatska vydává vlastním autem, máme pro vás tipy na trasy pro cestu k moři i informace o tom, na kolik vás vyjdou dálniční poplatky a mýtné.

Cesta do Chorvatska

Kolik stojí cesta do Chorvatska?

Cesta autem do Chorvatska a zpátky do ČR vyjde na 6 000 Kč až 9 000 Kč včetně všech poplatků. Samozřejmě, že závisí na zvolené trase, typu vozidla, spotřebě vozidla či cílové a startovací destinaci.

Kudy se vydat Chorvatska?

V podstatě máte na výběr ze dvou možností, kudy se do Chorvatska vydat:

  • přes Rakousko a Slovinsko;
  • přes Slovensko a Maďarsko.

Záleží také na tom, odkud vyjíždíte a kam máte v Chorvatsku namířeno. V každém případě si ale trasu pečlivě naplánujte, vyhnete se tak zbytečnému stresu a komplikacím v průběhu cesty.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

V Chorvatsku na rozdíl od roku 2020 dojde opět k sezónnímu zvýšení mýtného o 10 %. Stále ovšem zůstává, že přejezd mostu na ostrov Krk zpoplatněn nebude.

 1) Přes Rakousko a Slovinsko

  • Praha – Brno - Vídeň - Graz - Maribor - Záhřeb - Split (1.090 km, cca 10,5 hod.)

Jedná se zřejmě o nejrychlejší trasu, navíc se vyhnete tunelům, za které zaplatíte poměrně vysoké poplatky. Nicméně pokud nevyrážíte z moravské metropole, ale třeba z Prahy, obrňte své nervy trpělivostí. Dálnice D1 bude hotová až v říjnu a do té doby na ní platí několik omezení. Podrobnější přehled o situaci na českých dálnicích naleznete zde.

Cesta přes Rakousko a Slovinsko má několik výhod, ale i nevýhod. Především v Rakousku nezapomínejte dodržovat rychlostní omezení. Přestupky jsou zde přísně trestány a pokuta vás může nemile překvapit o pár týdnů později v poště na adrese v Česku. Rakouská strana vše navíc poctivě překládá do češtiny. Cesta přes Rakousko se tedy lehce protáhne, jelikož často pojedete jen 100 km/h, také doporučujeme mít plnou nádrž, jelikož pohonné hmoty jsou zde jedny z nejdražších v EU. Na druhou stranu, jízda po dálnicích v Rakousku je pohodová, bezpečná a ideální i pro začátečníky. Řidiči jsou zde ohleduplní, dodržují rozestupy i rychlost, navíc jsou dálnice opravdu kvalitní.

Stejně pohodová je cesta i přes Slovinsko. Zde navíc už můžete v poklidu natankovat, ceny nafty a benzínu jsou tu srovnatelné s těmi v Česku. A pokud míříte přes Slovinsko, zkuste z dálnice na chvíli sjet, udělat si zastávku v přírodě nebo nějakém pěkném městě. Věřte, že to bude stát za to a jistě si řeknete, proč jste touto zemí dosud vždy jen projížděli.

Známka/mýto Cena Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Slovinsko 765 Kč 30 dní
Chorvatsko 1 621 Kč cesta tam i zpět
Celkem 2 624 Kč
  • Praha - Jihlava - Znojmo - Vídeň – Graz - Maribor - Záhřeb - Split (1.070 km, cca 11,5 hod.)

Pokud se chcete vyhnout hustější dopravě na D1 u Brna, je ideálním řešením z dálnice sjet na Jihlavu, poté pokračovat na Znojmo a na uvedenou trasu se připojit ve Vídni.

Známka/mýto Cena Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Slovinsko 765 Kč 30 dní
Chorvatsko 1 621 Kč cesta tam i zpět
Celkem 2 624 Kč
  • Praha - České Budějovice - Linz – Wels - Graz - Maribor - Záhřeb - Split (1.050 km, cca 11,5 hod.)

Jestliže vyrážíte z Prahy rovnou na jih, bude výhodou, že se vyhnete celé dálnici D1. Tato trasa je také ideální volbou pro cestovatele z jižních a západních Čech. Nevýhodou jsou dva placené tunely v úseku Wels - Graz.

Známka/mýto Cena Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Rakouské tunely 765 Kč cesta tam i zpět
Slovinsko 765 Kč 30 dní
Chorvatsko 1 621 Kč cesta tam i zpět
Celkem 3 389 Kč

Pokud míříte více na sever Chorvatska, na poloostrov Istrie, je možnou cestou také následující trasa:

  • Praha – České Budějovice – Salzburg – Villach - Ljubljana - Pula, 870 km, necelých 10 hod.

Jedná se o nejkratší a nejrychlejší cestu, ovšem i na cestě Salzburg - Villach, potkáte dva placené tunely.

Známka/mýto Cena Platnost
Rakousko 238 Kč 10 dní
Rakouské tunely 1 020 Kč cesta tam i zpět
Slovinsko 765 Kč 30 dní
Chorvatsko 361 Kč cesta tam i zpět
Celkem 2 384Kč

Chorvatsko cesta

2) Přes Slovensko a Maďarsko

Další variantou cesty, která i přes stále větší oblibu českých cestovatelů není ještě tak moc vyhledávaná jako výše uvedené trasy, je trasa přes Slovensko a Maďarsko. Tato trasa je také výhodná pro obyvatele východu České republiky.

PrahaBrno – Bratislava – Mosonmagyaróvár – Szombathely – Lendava – Varaždin - Záhřeb - Split (1100 km, 12,5 hod.)

Při krátkém průjezdu Slovinskem dávejte pozor, ať nenajedete na dálnici, držte se trasy přes město Lendava. Maďarsko lze také celkem pohodlně přejet tak, aby nebyl nutný nákup dálniční známky. Stačí, když to vezmete přes Mosonmagyaróvár rovnou na jih na Szombathely mimo dálnici.

Známka/mýto Cena Platnost
Slovensko 452 Kč 10 dní
Maďarsko 531 Kč 10 dní
Chorvatsko 1 593 Kč cesta tam i zpět
Celkem 2 576 Kč

Dálniční poplatky

Podrobnosti k dálničním poplatkům a jednorázovém mýtném najdete v předchozím článku zde.

Kde tankovat?

Ceny benzínu i nafty se mění téměř týden a tak uvádět zde konkrétní částky by nemělo smysl. Obecně ale platí, že ceny pohonných hmot jsou u nás stále levnější než ve státech, které při cestě na Jadran projíždíte. Vyplatí se tedy vzít plnou nádrž ještě na území naší republiky. Výjimkou je Maďarsko, kde jsou často ceny benzínu i nafty ještě o něco málo nižší než u nás. Pozor také na to, že tankování na pumpách podél dálnic a rychlostních silnic vyjde ve většině případů dráž než tankování ve městech a obcích u menších benzínek.

TOPOUŠKŮV TIP

Sjednání cestovního pojištění je letos opravdu velmi důležité a to kvůli nemoci covid-19. Sjednejte si takové, které vám zaplatí případné léčebné výlohy a nucený pobyt v karanténě. Pokud jedete na dovolenou vlastním vozidlem a chcete mít jistotu, že cesta proběhne hladce, sjednejte si k cestovnímu pojištění připojištění technické asistence i pro vaše vozidlo. Podrobnosti zde.

Související:

Připravte své auto na dovolenou
Dálniční mýto v EU 2021
Cestování – důležitá telefonní čísla