Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Autem do Chorvatska 2024 - kolik stojí cesta?

Publikováno: 12.03.2024

Letní prázdniny má řada z nás neodmyslitelně spojené s dovolenou u moře. Vzhledem k tomu, že velká část lidí se na cestu vydává vlastním autem a bezmála milion Čechů každoročně míří do Chorvatska, máme pro vás nejen tipy na nejlepší trasy do Chorvatska, ale zjistili jsme také, na kolik vás vyjdou dálniční poplatky, mýtné a pohonné hmoty. A doporučujeme si sjednat také cestovní pojištění.

Cesta autem do Chorvatska

Při balení kufrů na cestou do Chorvatska nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění, které si můžete se sjednat do 2 minut online. Při přípravách nezapomínejte ani na pojištění vašeho auta v zahraničí.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestovní doklady do Chorvatska

Pro legální vstup do Chorvatska není nutné mít cestovní pas. Ke vstupu stačí platný občanský průkaz. Nezapomeňte ale, že i děti musí mít svůj vlastní platný cestovní doklad (pas nebo dětský občanský průkaz). Pokud budete cestovat autem, můžete být požádáni o předložení řidičského průkazu, technického průkazu od vozidla nebo zelené karty.

Nutné cestovní doklady pro cestu autem do Chorvatska:

 • platný občanský průkaz
 • platný cestovní pas (pro dítě)
 • platný řidičský průkaz
 • platný technický průkaz od vozidla
 • zelená karta - doklad o povinném ručení

Změny poplatků v Chorvatsku

Možná už víte, že na chorvatských dálnicích se platí mýtné. I letos budou v Chorvatsku poplatky za mýtné během letní sezony (od 1. června do 30. září) vyšší o 10 %.

Od roku 2020 je zrušen zvláštní poplatek za přejezd mostu Krk, který se táhne mezi pevninou a populárním ostrovem. Další most Mirna a tunel Učka jsou zpoplatněné a vybírá se u nich poplatek za přejezd/průjezd.

Chorvatsko se od 1. ledna 2023 stalo členem eurozóny. Zatímco ještě loni se ceny v zemi uváděly jak v eurech, tak v kunách, letos už jsou ceníky k dispozici pouze v eurech.

Ve stejnou dobu Chorvatsko vstoupilo do Schengenského prostoru, takže vás při vstupu do země nečeká žádná hraniční kontrola.

Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Naše online kalkulačka vám porovná nabídky pojišťoven.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Kdy cestovat do Chorvatska autem?

Nejvíce turistů se vydává do Chorvatska v červenci a srpnu, kdy jsou průměrné denní teploty okolo 27-31 stupňů  Celsia a moře se prohřeje až na 26 stupňů. Pokud se chcete vyhnout davům či máte rádi nižší teploty, tak doporučujeme červen a září. Také zde platí - čím jižněji, tím tepleji.

Který den je nejlepší jet do Chorvatska?

Doporučuje se nejezdit v sobotu, cesty do Chorvatska mimo sobotu jsou mnohem rychlejší a bezpečnější. Nejvíce lidí vyráží do Chorvatska právě v pátek večer nebo v sobotu ráno. Po zrušení hraničních kontrol se největší fronta očekává až v Chorvatsku před Záhřebem při placení prvního dálničního úseku. Doporučujeme vyrazit o den dříve a dát si po cestě zastávku na přespání.

Jak dlouho trvá cesta autem do Chorvatska?

Vše se odvíjí od místa odjezdu a cílové destinace. Je rozdíl vyjíždět ze Znojma nebo z Děčína či cestovat na jih nebo sever Chorvatska. Zároveň je důležitý výběr trasy. Nejkratší cesta z ČR k Jadranu se pohybuje okolo 6 hodin, naopak nejdelší trasa na jih Chorvatska vám zabere až 14 hodin. Průměrná cesta českého turisty, který míří na Makarskou, trvá necelých 12 hodin.

Jak autem do Chorvatska?

V podstatě máte na výběr ze dvou možností, kudy se do Chorvatska vydat:

 • přes Rakousko a Slovinsko,
 • přes Slovensko a Maďarsko.

Záleží také na tom, odkud vyjíždíte a kam máte v Chorvatsku namířeno. V každém případě si ale trasu pečlivě naplánujte, díky čemuž se pak vyhnete zbytečnému stresu a komplikacím v průběhu cesty.

 1) Přes Rakousko a Slovinsko

Aktuální dopravní situaci na hlavních tazích přes Rakousko a Slovinsko můžete sledovat na stránkách rakouského automotoklubu ÖAMTC a slovinského Dopravního informačního centra.

 • Trasa přes Brno

  • Praha-Brno-Vídeň-Graz-Maribor-Záhřeb-Split
  • délka: 1 090 km, cca 10,5 hod.

Trasa autem do Chorvatska přes Brno

Pro mnoho lidí je nejlepší cesta do Chorvatska právě přes Rakousko a Slovinsko. Jedná se zřejmě o nejrychlejší trasu, navíc se vyhnete tunelům, za které se platí poměrně vysoké poplatky. Nicméně pokud nevyrážíte z moravské metropole, ale třeba z Prahy, obrňte se trpělivostí. Dálnice D1 patří během léta mezi nejméně oblíbené úseky při průjezdu Českem; nejlepší je projet ji v noci nebo hodně brzy ráno.

Cesta přes Rakousko a Slovinsko má několik výhod, ale i nevýhod. Především v Rakousku nezapomínejte dodržovat rychlostní omezení. Přestupky jsou zde přísně trestány a pokuta vás může nemile překvapit, když ji o pár týdnů později najdete ve své poštovní schránce. Cesta přes Rakousko se tedy lehce protáhne, jelikož často pojedete jen 100 km/h.

Také doporučujeme mít plnou nádrž, jelikož pohonné hmoty jsou zde jedny z nejdražších v EU - levněji natankujete na Slovinsku i v Chorvatsku. Na druhou stranu, jízda po dálnicích v Rakousku je pohodová, bezpečná a ideální i pro začátečníky. Řidiči jsou zde ohleduplní, dodržují rozestupy i rychlost a navíc jsou tamní dálnice opravdu kvalitní.

Stejně pohodová bývá i cesta přes Slovinsko. Tam navíc už můžete v klidu natankovat, jelikož ceny nafty a benzínu bývají srovnatelné s těmi v Česku. A pokud vás už nekonečná cesta unavuje, zkuste na chvíli sjet z dálnice a udělat si přestávku v přírodě nebo v nějakém pěkném městě. Věřte, že to bude stát za to a jistě si řeknete, proč jste touto zemí dosud vždy jen projížděli.

 • Trasa přes Znojmo

  • Praha-Jihlava-Znojmo-Vídeň-Graz-Maribor-Záhřeb-Split
  • délka 1 070 km, cca 11,5 hod.

Trasa autem do Chorvatska přes Znojmo

Pokud se chcete vyhnout hustější dopravě na D1 u Brna, je ideálním řešením sjet z dálnice na Jihlavu, poté pokračovat na Znojmo a na uvedenou trasu se připojit až ve Vídni. Cenově vás to ale vyjde stejně.

Poplatky na cestě do Splitu přes Rakousko a Slovinsko 2024

Známka/mýto do 3,5 tuny Cena Platnost
Rakousko 11,50 eur 10 dní
Slovinsko 32 eur 30 dní
Chorvatsko 2x 24 eur (26,40 eur v sezoně) cesta tam a zpět
Celkem 91,50 eur (96,30 eur v sezoně)

Zdroj: oficiální stránky provozovatelů dálnic; informace platné k 12. 3. 2024.

 • Trasa přes České Budějovice

  • Praha - České Budějovice - Linz - Wels - Graz - Maribor - Záhřeb - Split
  • délka: 1 050 km, cca 11,5 hod.

Trasa autem do Chorvatska přes České Budějovice

Jestliže vyrážíte z Prahy rovnou na jih, bude pro vás výhodnější, když se vyhnete celé dálnici D1. Tato trasa je také ideální volbou pro cestovatele z jižních a západních Čech. Nevýhodou jsou dva placené tunely v úseku Wels-Graz: Bosrucký tunel a Gleinalmský tunel (můžete je ale objet, což vám ušetří peníze, ale prodlouží to vaši trasu).

Poplatky na cestě do Splitu přes Rakousko a Slovinsko s placenými tunely 2024

Známka/mýto do 3,5 tuny Cena Platnost
Rakousko 11,50 eur 10 dní
Rakouské tunely 2 × (6,50 + 10,50) eur cesta tam a zpět
Slovinsko 32 eur 30 dní
Chorvatsko 2 × 24 eur (26,40 eur v sezoně) cesta tam a zpět
Celkem 125,50 eur (130,30 eur v sezoně)

Zdroj: oficiální stránky provozovatelů dálnic; informace platné k 12. 3. 2024.

Pokud míříte více na sever Chorvatska, na poloostrov Istrie, je možnou cestou také následující trasa:

 • Trasa na Istrii

  • Praha - České Budějovice - Salzburg - Villach - Ljubljana - Pula
  • délka: 870 km, necelých 10 hod.

Trasa autem do Chorvatska na Istrii

Jedná se o nejkratší a nejrychlejší cestu, ovšem i na cestě Salzburg-Villach, potkáte dva placené tunely - Tauernský a Katschbergský. Oba můžete objet, přičemž objížďka není příliš dlouhá, ale zahrnuje prudké stoupání a klesání přes hory.

Poplatky na cestě na Istrii přes Rakousko a Slovinsko s placenými tunely 2024

Známka/mýto do 3,5 tuny Cena Platnost
Rakousko 11,50 eur 10 dní
Rakouské tunely 2 × 13,50 eur cesta tam a zpět
Slovinsko 32 eur 30 dní
Chorvatsko (Záhřeb-Rijeka) 2 × 9,2 eur (11,05 eur v sezoně) cesta tam a zpět
Celkem 88,90 eur (92,60 eur v sezoně)

Zdroj: oficiální stránky provozovatelů dálnic; informace platné k 12. 3. 2024.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

2) Přes Slovensko a Maďarsko

Hledáte jinou možnost, kudy by se dalo do Chorvatska dostat? Další variantou cesty, která i přes stále větší oblibu českých cestovatelů není ještě tak moc vyhledávaná jako výše uvedené trasy, je trasa přes Slovensko a Maďarsko. Cesta do Chorvatska přes Maďarsko je výhodná zejména pro obyvatele východní části České republiky.

 • Trasa přes Bratislavu

  • Praha-Brno-Bratislava-Mosonmagyaróvár-Szombathely-Lendava-Varaždin-Záhřeb-Split
  • délka 1 100 km12,5 hod.

Trasa autem do Chorvatska trasa přes Bratislavu

Při krátkém průjezdu Slovinskem dávejte pozor, ať nenajedete na dálnici, držte se trasy přes město Lendava. Maďarsko lze také celkem pohodlně přejet tak, aby nebyl nutný nákup dálniční známky. Stačí, když to vezmete přes Mosonmagyaróvár rovnou na jih na Szombathely mimo dálnici. Nebo ujedete všechny úseky rychleji po dálnicích, za což si připlatíte.

Poplatky na cestě do Splitu přes Slovensko a Maďarsko 2024

Známka/mýto do 3,5 tuny Cena Platnost
Slovensko 12 eur 10 dní
Maďarsko 5 500 HUF (13,95 eur) 10 dní
Chorvatsko 2 × 24 eur (26,40 eur v sezoně) cesta tam a zpět
Celkem 73,95 eur (78,75 eur v sezoně)

Zdroj: oficiální stránky provozovatelů dálnic; informace platné k 12. 3. 2024.

Na kolik vyjde cesta do Chorvatska?

Cena cesty do Chorvatska nespočívá samozřejmě jen v poplatcích za dálnice či tunely. Je nutné započítat do ní další položky, zejména pohonné hmoty. Samotná cesta autem do Chorvatska a zpátky do ČR vyjde na zhruba 8 500 Kč až 14 000 Kč včetně poplatků za dálniční známky a mýtné. Samozřejmě to také závisí na zvolené trase, typu vozidla, jeho spotřebě či startovací a cílové destinaci.

Kolik zaplatíte na benzínu či naftě cestou do Chorvatska?

Cílová destinace Počet km
(tam i zpět)
Cena za
benzín/naftu
Rijeka 1 710 km 4 788 Kč
Pula 1 852 km 5 185 Kč
Zadar 1 940 km 5 432 Kč
Split 2 200 km 6 160 Kč
Makarská 2 300 km 6 440 Kč

Spotřeba 7l/100 km, cena 40 Kč/litr, ceny jsou orientační.

Dálniční poplatky cestou do Chorvatska

Podrobnosti k dálničním poplatkům a jednorázovým mýtným najdete v článku o dálničních poplatcích v Evropě.

Kde tankovat po cestě nebo přímo v Chorvatsku?

Ceny benzínu i nafty se velmi často mění, a tak by nemělo smysl uvádět zde konkrétní částky. Obecně ale platí, že ceny pohonných hmot jsou u nás stále levnější než ve státech, kterými při cestě na Jadran projíždíte. Vyplatí se tedy vzít plnou nádrž ještě na území naší republiky. Výjimkou je Maďarsko, kde jsou často ceny benzínu i nafty ještě o něco málo nižší než u nás.

Pozor také na to, že tankování na pumpách podél dálnic a rychlostních silnic vyjde ve většině případů dráž než tankování ve městech a obcích u menších benzínek.

Cena benzínu a nafty cestou do Chorvatska v roce 2024

Destinace Cena nafty Cena benzínu
ČR 1,51 eur 1,53 eur
Rakousko 1,60 eur 1,69 eur
Slovinsko 1,47 eur 1,54 eur
Chorvatsko 1,55 eur 1,65 eur

Zdroj: tolls.eu, aktualizováno k datu z 12. 3. 2024

Jak se platí dálnice v Chorvatsku?

V Chorvatsku se dálniční poplatky platí na mýtných branách, které najdete na dálničních sjezdech. Dá se platit v hotovosti v eurech, platební kartou nebo pomocí palubní jednotky ETC.

Alkohol za volantem v Chorvatsku

Chorvatsko je k jízdě s tolerancí alkoholu benevolentnější, než je tomu v ČR. Na chorvatských silnicích se akceptuje 0,5 promile alkoholu za volantem. Jsou tu ale samozřejmě výjimky, u kterých je jakékoli množství alkoholu za volantem nepřípustné. Jedná se o řidiče do 24 let, profesionální řidiče či řidiče vozidel nad 3,5 tuny.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Cestování do Chorvatska s dětmi a domácími mazlíčky

Cesta do Chorvatska s dětmi

Mnohé rodiny jezdí na dovolenou samozřejmě s dětmi. Užít si pořádné letní radovánky je jedna věc, ta druhá je pak pohoda na cestě a bezpečí. Dáme vám proto několik důležitých tipů, jak na dovolenou s celou rodinou.

Cesta se psem do Chorvatska

Pokud s sebou berete i domácí mazlíčky, jako je pes, není to žádný problém. Existuje velké množství hotelů i soukromých ubytování, kde můžete pobýt se psem, stejně tak i pláže, kde se váš rodinný zvířecí přítel může zchladit a vyběhat v mořských vlnách. Nezapomínejte ale na cestovní pojištění a zrovna tak na cestovní pas pro své domácí mazlíčky.

Cesta do Chorvatska autem - na co si dát pozor?

Připravili jsme pro vás několik článků s praktickými informacemi pro řidiče při cestě autem do Chorvatska.

Cestovní pojištění je základ

Při cestování autem myslete jak na sebe, tak na svůj vůz.

Začneme u vás. Nemoci nechodí po horách, ale po lidech, můžete si přivodit úraz nebo někomu způsobit škodu. Cestovní pojištění vám v těchto a dalších případech vytrhne trn z paty - bezbolestně.

Proto neváhejte a podívejte se do naší kalkulačky, kde si dostupné nabídky můžete srovnat a z nich si potom vybrat tu nejlepší.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POJIŠTĚNÍ NA CESTY

Nezapomínejte na pojištění auta

Pokud jde o vaše auto, základ představuje povinné ručení, bez kterého zkrátka vyjet nemůžete. Pokryje škody, které způsobíte někomu jinému. Porovnejte si jednotlivé nabídky přes naši online kalkulačku povinného ručení. Nezávazně a zcela zdarma.

Především před cestou do zahraničí se pak doporučuje taky havarijní pojištění. Povinné sice není, ale jeho uzavření by rozhodně mělo být ve vašem vlastní zájmu. Havarijní pojištění totiž kryje škody na vašem autě. I zde vám se srovnáním pomůže naše kalkulačka.

kalkulačka havarijního pojištění