Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cestovní pas pro psa

Publikováno: 10.05.2023

Chystáte se vycestovat do zahraničí a přibrat s sebou svého čtyřnohého kamaráda? Nezapomeňte mu kromě cestovního pojištění vyřídit i cestovní pas. Stejně jako vy, i váš pes bude za hranicemi potřebovat cestovní doklady, a navíc platné očkování. Jak psí cestovní pas vyřídit, jaké očkování absolvovat a co všechno bude třeba před odjezdem nebo před odletem zařídit, to vše se dozvíte v tomto článku.

Cestování se psy

Autem, vlakem nebo letadlem... pes musí pro cestu za hranice České republiky disponovat cestovním pasem. A nejen tím. Musí mít také mikročip (nebo tetování, které je jasně čitelné a prokazatelně provedené před 3. 7. 2011), platné očkování proti vzteklině a v některých zemích ještě navíc také odčervení proti echinokokóze. Pes musí být označen mikročipem ještě před očkováním proti vzteklině a před vydáním cestovního pasu. Cena mikročipu se pohybuje kolem 500 Kč a očkování proti vzteklině cca 250-450 Kč. 

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde vyřídit cestovní pas pro psa?

Vystavení tzv. pet pasu vám zajistí soukromý veterinář, schválený Krajskou veterinární správou, a bude platný ve všech členských státech EU. V cestovním dokladu musí být uvedena osoba, se kterou zvíře do zahraničí cestuje, zpravidla majitel psa. Pokud se psem cestuje někdo jiný, je povinné písemné zmocnění majitele.   

Kolik stojí cestovní pas pro psa? 

Cena za vystavení cestovního pasu pro psa se pohybuje kolem 500 Kč. Jak takový cestovní pas pro psa vypadá? To si můžete prohlédnout na stránkách Státní veterinární správy. 

Co je třeba k vyřízení pasu? 

Pes starší 12 týdnů musí být očkován proti vzteklině, cestovat potom může až 21 dní po jeho provedení. Vydat se za hranice se se psem můžete hned v případě přeočkování, které proběhlo ještě v době platnosti předchozího očkování. Před samotným očkováním a vydáním pasu musí být pes očipován. 

Pokud cestujete se psem mimo státy Evropské unie, řiďte se pokyny, které stanovila veterinární správa dané země. Počítejte s tím, že některé země budou vyžadovat osvědčení k vývozu nebo ověření pasu zvířete od Státní veterinární správy (za správní poplatek 50 Kč nebo 100 Kč). 

Co je pro vstup na území jiných států třeba, jsme shrnuli do přehledné tabulky: 

Státy Povinné
Státy EU (kromě Finska, Irska, Malty) mikročip, očkování proti vzteklině, pas
Finsko, Irsko, Malta mikročip, očkování proti vzteklině, pas, odčervení (ošetření proti echinokokům)
Velká Británie shrnutí podmínek zde
Třetí země (mimo EU) informace ke konkrétním zemím zde

Zdroj: portál Státní veterinární správy ČR; platné k 5. 5. 2023.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ

Na co si dát při cestování se psem pozor? 

  • S jedním majitelem může jet maximálně 5 zvířat. Výjimkou jsou cesty na chovatelské výstavy, sportovní akce a soutěže.  
  • Cestovní pojištění pro psa - není povinné, ale doporučené. Nelze uzavřít samostatně, ale můžete jej sjednat jako připojištění ke svému cestovnímu pojištění.

Povinnosti a doporučení ohledně cestování se zvířaty se mohou měnit. Vždy před vycestováním proto se doporučujeme informovat na portálu Státní veterinární správy ČR nebo na veterinární správě země, do které se chystáte.

Cestovní pas pro kočku

Pro cestování s kočkou platí stejná pravidla jako pro cestování se psy. K vystavení cestovního pasu pro kočky je potřeba očkování (nebo přeočkování) proti vzteklině a identifikace mikročipem. Pro cestování do některých zemí (viz tabulka) je také nutné ošetření proti echinokokům, někdy také ošetření proti klíšťatům.

SPOČÍTAT CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ