Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Může s vámi v letadle cestovat i váš pes?

Publikováno: 07.03.2024

Nepodařilo se vám sehnat hlídání pro vašeho čtyřnohého mazlíčka v době vaší dovolené nebo ho chcete vzít na výlet s sebou? Chystáte se cestovat letecky a nevíte, zda může váš pes do letadla? Pak jste tady správně, máme pro vás odpovědi.

Pes v letadle

Může pes do letadla?

Přeprava psa letadlem je možná. V určitých případech dokonce může váš pes na palubu letadla a vy se tak nemusíte obávat, zda nestrádá v zavazadlovém prostoru. Ovšem pokud nesplňuje podmínky přepravy v kabině, pak se jeho odbavení nevyhnete. A nezapomeňte zvážit délku letu - dlouhá doba strávená v letadle může být pro vašeho mazlíčka skutečně náročná.

Zároveň je před cestou dobré zjistit, zda aerolinka přepravu zvířat vůbec umožňuje. Především nízkonákladové letecké společnosti toto v nabídce nemají. Pokud zjistíte, že se svým psem cestovat můžete, je vhodné mu zarezervovat u aerolinky místo, jelikož v každém letadle se může nacházet jen určitý počet zvířat. Kromě psa se týkají stejná pravidla například i koček nebo fretek.

srovnat cestovní POJIŠTĚNÍ

Co je potřeba k cestování se psem?

K cestování do zahraničí bude váš pes potřebovat cestovní pas. Podmínkou pro vydání cestovního pasu pro psa je jeho očipování a naočkování povinnými vakcínami. Před cestou do cílové destinace je vhodné zkontrolovat, zda země nemá nějaké specifické požadavky pro vstup psů na své území. Některé státy můžou požadovat například odčervení. Všechny potřebné informace naleznete na webu Státní veterinární správy ČR.

Jak může pes v letadle cestovat?

Při cestování se psem máte v zásadě 2 možnosti jeho přepravy. Buď s vámi vyrazí na palubu, nebo zůstane v zavazadlovém prostoru. Jaká jsou pro to pravidla?

Pes v kabině

Specifické podmínky pro cestování zvířat v kabině si určuje každá aerolinka sama, nicméně existuje několik obecných bodů, které jako majitel psa musíte splnit. Většinou po vás bude chtít letecká společnost, aby byl pes uzavřen v přepravce, která bude mít pevné a nepropustné dno. Ta navíc musí splňovat požadované rozměry. Například u ČSA to je 43 x 30 x 27 cm, u Air France pak zase 46 x 28 x 24 cm. Podle pravidel obou aerolinek nesmí celková hmotnost přepravky včetně vašeho mazlíčka přesáhnout 8 kilogramů.

Většinou je třeba, aby se přepravka s pejskem vešla pod sedadlo před vámi. Tomu je vhodné uzpůsobit i počet a velikost vašich příručních zavazadel.

Na palubu zároveň nesmí některá psí plemena. Jedná se hlavně o ta bojová, jako je pitbulteriér, rotvajler a další.

Pes v zavazadlovém prostoru

Pokud je váš pes větší a nesplňuje požadavky na to, aby mohl cestovat na palubě, tak bude nutné jej umístit do zavazadlového prostoru.

I zde však platí určitá pravidla. Musíte dodržet rozměry přepravky dané konkrétní aerolinií. V přepravce musí být umístěna voda a jídlo a musí být možnost jejich doplňování z venku. Také musí být označena štítkem s vaším jménem a telefonickým kontaktem.

Například Air France uvádí na svém webu, že vám přepraví v zavazadlovém prostoru psa až do hmotnosti 75 kilogramů. Záleží však taky na typu letadla.

Kalkulačka cestovního POJIŠTĚNÍ

Kolik stojí přeprava psa letadlem v roce 2024?

I tady záleží na typu aerolinky a letu. Pokud se chystáte letět s britskou nebo skandinávskou leteckou společností, tak musíte počítat s tím, že si za přepravu vašeho mazlíčka připlatíte.

Ceny u ČSA a Air France jsou uvedeny v tabulce:

Přeprava ČSA - Cena za jeden let (CZK) ČSA - Cena za jeden let (EUR) Air France - po Evropě (EUR)
Na palubě 1 800 Kč 75 eur 125 eur
V zavazadlovém prostoru 3 600 Kč 150 eur 200 eur

Zdroj: webové stránky dopravců ČSA a Air France; aktuální k 7. 3. 2024.

Jak se připravit na let se psem?

Let může být pro psa stresujícím zážitkem. A to nemluvíme jen o samotném letu, ale i o procesu, který tomu předchází. Na letišti se nachází mnoho lidí, často musíte čekat dlouhou frontu na odbavení, projít bezpečnostní kontrolou atd.

Ještě více stresující pak může být situace, kdy jste pod časovým tlakem. Proto při cestování se psem doporučujeme vyrazit na letiště s dostatečnou rezervou.

A jak připravit na let samotného pejska? Existují například pamlsky na přírodní bázi, které psa uklidní. Určitě nezapomeňte ani na pejskovu oblíbenou hračku, deku nebo něco, co mu bude pachem připomínat vás (např. tričko).

Pojištění psa na dovolenou

I vašeho psa může v zahraničí dostihnout nějaký zdravotní problém či úraz a stejně tak může způsobit škodu někomu jinému. Proto je před cestou vhodné zvážit cestovní pojištění pro psa.

Tuto pojistku lze získat jako doplňkové pojištění k jinému pojistnému produktu. První možností je zařídit vašemu mazlíčkovi kompletní soukromé zdravotní pojištění, které se bude vztahovat i na cesty do zahraničí. Rovněž můžete svého psa připojistit v rámci vašeho vlastního cestovního pojištění.

Nezapomeňte pojistit i sebe

Cestování s vaším mazlíčkem může být náročné nejen pro něj, ale také pro vás. Snadno se pak ve všem tom shonu může stát, že na něco zapomenete. Na co byste ale rozhodně zapomenout neměli, je cestovní pojištění.

V základu cestovního pojištění se vždy objevují léčebné výlohy v zahraničí. Vhodné je doplnit také úrazové pojištění či připojištění odpovědnosti. Kromě samotné ceny pojištění doporučujeme také zkontrolovat pojistné podmínky, kde zjistíte rozsah pojistného krytí, různé výluky a také velikost limitů pojistného plnění.

S tím vším vám rádi pomůžeme. Zavítejte do našeho srovnání, vyplňte pár údajů o vaší cestě a my vám přehledně srovnáme nabídky cestovní pojištění od prověřených pojišťoven. Vy už si pak jen vyberete takové pojištění, které se vám bude zamlouvat nejvíce.

Ušetřete na cestovním POJIŠTĚNÍ