Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Havarijní pojištění cena 2024 - jak se vypočítá?

Každá pojišťovna nabízí u havarijního pojištění trochu odlišné ceny i pojistné podmínky. Pokud tento typ pojištění zrovna sháníte a nevíte, jak vypočítat jeho cenu, tak jste právě přišli na to správné místo, kde vám rádi poradíme.

Havarijní pojištění cena

Havarijní pojištění orientační cena

Vývoj ceny havarijního pojištění se dá předpovídat velmi obtížně. Jisté je, že v říjnu zejména zdražila kombinace havarijního pojištění s povinným ručením a to meziročně o 10 %. Je ale možné, že k závěru roku podraží i samotné havarijní pojištění. Do ceny se výrazně promítá inflace, která také zvyšuje cenu za opravy a komponenty do vozidel. Zdražení pojištění aut tedy musí kopírovat tento trend, aby pojistné náklady vůbec dokázalo pokrýt. Na druhou stranu máme za sebou z hlediska ceny pojištění štědřejší roky. Například v roce 2020 pojištění spíše zlevňovalo nebo stagnovalo, jelikož se znatelně snížila doprava a tedy i nehodovost.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Co všechno ovlivňuje cenu havarijního pojištění

Levnější pojištění mají obyvatelé v menších městech, kde je také menší riziko nehody. Výhodné pojištění mají i ti, kteří mohou navíc využít bonus za dlouhodobou jízdu bez nehod. Naopak nejdražší pojištění sjedná mladý řidič na území Prahy.

Ještě dražší ovšem bude havarijní pojištění pro profesionální řidiče, kteří se svým vozem podnikají. Ale i na podnikatele se pojišťovací společnosti zaměřují, takže také oni můžou být velmi dobře chráněni před pojistnými událostmi.

Hlavními kritérii, které ovlivňují cenu havarijního pojištění jsou informace o vozidle, tedy hlavně značka a model, stejně jako stáří vozu.

Kritéria nejvíce ovlivňující cenu pojištění:

 • Vozidlo
  • Značka a model vozidla
  • Stáří vozidla
  • Motorizace
  • Pořizovací cena vozidla
  • Účel užití
 • Pojistník
  • Věk
  • Trvalé bydliště
  • Bonusy a malusy
 • Pojištění

Ceny havarijního pojištění 2024

Vozidlo Škoda Fabia 1.2 Škoda Octavia 1.6 Škoda Octavia 2.0
Rok výroby 2010 2015 2017
Cena vozidla 120 000 Kč 220 000 Kč 350 000 Kč
Zabezpečení zamykání převodovky zamykání převodovky zamykání převodovky
Cena za Allrisk
(spooluúčast 5 %)
2 676 Kč 5 777 Kč 7 862 Kč
Cena za Allrisk
(spooluúčast 10 %)
2 112 Kč 4 026 Kč 6 031 Kč

Poznámka: Kalkulováno pro pojistníka Jarmilu 39 let, která bydlí v Mostě a má 180 měsíců bez nehody. Vozidla Škoda, pojištění allrisk, 5% spoluúčast, zabezpečení dle hodnoty vozidla. Data jsou aktuální k 2. 1. 2024. Jedná se o ilustrační příklady.

Průměrná cena havarijního pojištění

Průměrná cena havarijního pojištění pohybuje od 8 do 11 tisíc korun ročně. Konkrétní cena za havarijní pojištění se liší dle pojistníka a vozidla.

Zaměřte se na rizika

Do podoby výsledného produktu se dále odráží výběr rizik, proti kterým se chcete připojistit. Zatímco z povinného ručení pojišťovna vyplatí peníze pro stranu, které jste újmu způsobili, havarijní pojištění ochrání i vaše vlastní auto a jeho posádku.

Vedle základních rizik, která havarijní pojistka zohledňuje, lze sjednat také speciální připojištění, takže může být ochrana vašeho vozu skutečně komplexní.

Rizika základního havarijní pojištění:

Rizika v rámci dalšího připojištění:

 • Čelní sklo
 • Pneumatiky
 • Zavazadla
 • Úraz přepravovaných osob
 • Mimořádná výbava
 • Náhradní vozidlo

Havarijní pojištění motocykl cena

Havarijní pojištění lze samozřejmě sjednat i pro motocykl. Propočítali jsme pro vás ilustrační příklad pojištění pro motorku typu Yamaha YP400 (350 cm3, 25 kW, 250 kg, 2017) s pojistnou částkou 120 000 Kč. Limity u povinného ručení jsou 70/70 milionů, havarijní pojištění je typu allrisk se spoluúčastí 5 %, min. 5 000 Kč. Takové pojištění vychází ročně od 8 719 Kč. Pojistitelem je Martin ve věku 47 let z obce Čáslav. Jezdí bez nehod, ročně na motocyklu najezdí 3 000 km.

Havarijní pojištění nákladní vůz cena

Pojištění pro nákladní vůz je důležité. Nákladní vozidla jsou častými účastníky nehod, které obvykle nejsou malé. Takový velký vůz je i mnohem dražší opravit a sehnat potřebné díly. Cena havarijního pojištění pro nákladní vůz je tak velmi individuální. Pro nabídku havarijního pojištění pro nákladní vozidlo nás prosím kontaktujte na tel. 222 100 200 nebo zanechte vzkaz zde.

Jak na havarijním pojištění ušetřit

I přes zvýšení cen lze stále na havarijním pojištění ušetřit tak, abyste nepocítili extrémně velkou změnu ve vašem rozpočtu. Důležité je pojištění minimálně jednou za dva roky optimalizovat. Naprosto zásadní je vhodné nastavení produktu, aby se vám pojištění vyplatilo a neplatili jste zbytečně hodně, nebo naopak až příliš málo. K tomu vám dopomůže online kalkulačka havarijního pojištění. Pamatujte, že nejlevnější pojištění nemusí být rozhodně nejvýhodnější.

 

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ