Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení tahače

Ani profesionální řidiči se bez povinného ručení neobejdou - ať už jsou to taxikáři, řidiči autobusů, nebo nákladních vozidel, na které se v tomto článku zaměříme. Nehody nákladních vozidel se na českých silnicích a dálnicích stávají poměrně často, jelikož jsme silně tranzitní zemí. Ukážeme si proto, jak nejlépe sjednat povinné ručení tahače.

SPOČÍTAT POVINNÉ RUČENÍ

 

Typy nákladních vozů a hmotnost

Tento faktor je zcela určující pro stanovení výsledné ceny za povinné ručení. Čím vyšší hmotnost, tím více si za pojištění připlatíte. Důvodem je rozsah škod, které silniční kolos dokáže kvůli své hmotnosti způsobit. S tím se samozřejmě pojí nutnost mít v pojistce nastavené vysoké pojistné limity.

Povinné ručení tahač

Rozdělení nákladních vozidel

  • Pick-up
  • Dodávka
  • Solo do 3,5 tuny
  • Velké solo do 12 tun
  • Kamion/tahač s návěsem do 24 tun
  • Souprava (velké solo s přívěsem)

Pojistné limity u nákladních vozidel

Škoda způsobená nákladním vozem může být skutečně rozsáhlá. Způsobit ji navíc může nejen stroj samotný, ale také například únik kapalin nebo náklad, který vůz převáží. Škoda také nemusí být způsobená jen na silnici. Pojistná událost může vzniknout i na majetku třetích osob (např. plotu, domu apod.), nebo může vlivem nehody dojít ke kontaminací půdy či vodní plochy. Pokud se navíc velký tahač převrátí na bok nebo zaklíní, vyžaduje řešení celé situace poměrně dost času a náročnější technické řešení. Samozřejmě nehledě na větší riziko újmy na zdraví, pokud je do nehody zapleteno osobní vozidlo pod 3,5 tuny.

Zákonem dané limity pojistného plnění jsou u povinného ručení nákladních aut 50/50 milionů korun (tedy 50 mil. pro škody způsobené na majetku a 50 mil. pro škody způsobené na zdraví). Tato výše, zejména u nákladních vozidel, nemusí v případě havárie stačit. Proto se doporučuje mít v pojistce nastavené limity vyšší, například 100/100 nebo 200/200 milionů korun.

Vyšší limity povinného ručení byste měli určitě zvolit u povinného ručení pro tahače. Z pohledu pojišťoven se jedná opravdu o vysoce riziková vozidla, která v případě nehody díky své hmotnosti způsobí škody obvykle v řádech milionů korun. Počítejte tedy s tím, že u povinného ručení pro tahače návěsů si tedy připlatíte. Ušetřit každopádně můžete díky množstevní slevě při flotilovém pojištění, o kterém se zmiňujeme níže.

SPOČÍTAT POVINNÉ RUČENÍ

Využijte online kalkulačku

Proč kliknout na online kalkulačku pojištění od Top-Pojištění? Protože vybrat si to správné pojištění vozidla není jen tak. Nestačí se pouze řídit tou nejnižší cenou. Ušetříte sice na pojistném, ale vyplacená částky nemusí na pokrytí pojistní události zdaleka stačit, a vy byste je tak museli hradit z vlastních úspor. Řiďte se primárně tím, aby vás pojistka v případě potřeby skutečně a bezpečně zajistila. Ohlížejte se tedy na rizika, proti kterým chcete být chránění.

Podobu produktu pak ovlivňuje typ vozu, dále jeho hmotnost, stáří, motorizace a také údaje o pojistníkovi. Kromě výše pojistných limitů a pojistných rizik se zaměřte také na nadstandardní asistenční služby. Právě ty vám ve chvílích nouze mohou hodně pomoci. Je na vás, jak si výsledné pojištění vozidla poskládáte - uvidíte, že naše online kalkulačka v tomto směru bude opravdu velmi užitečná. Získáte díky ní nejen aktuální srovnání nabídek od jednotlivých pojišťoven, ale také to nejlepší pojištění nákladního vozidla. A nezapomeňte na havarijní pojištění.

 

Vše navíc zvládnete jednoduše online, takže srovnání nabídek uvidíte do pár minut. A pojištění nákladních aut stejně jednoduše uzavřete doslova během pár kliknutí myší. Pojistná smlouva, včetně zelené karty, vám přijde na e-mail. Nemusíte tedy nic podepisovat, ani chodit na pobočku.

Kdo povinné ručení tahače nejčastěji sjednává?

Pokud jste řidič, který jezdí pro dopravní společnost, za povinné ručení všech vozidel odpovídá zaměstnavatel. Pojišťovny tedy počítají s tím, že dopravní společnosti potřebují pojistit flotilu hned několika vozidel

Firmy společně s povinným ručením často řeší i pojištění samotného nákladu, a to formou pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na:

  • škodu při nakládce a vykládce zboží, 
  • škodu na přepravovaném zboží,
  • škodu na přepravovaných strojích a zařízeních či nákladech nad běžné rozměry,
  • na přepravovaném zboží v důsledku prodlení.