Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení nákladních vozů

Profesionální řidiči se bez povinného ručení rovněž neobejdou. Ať už jsou to taxikáři, řidiči autobusů, nebo nákladních vozidel, na které se v tomto článku zaměříme. Nehody nákladních vozidel se na českých silnicích a dálnicích stávají poměrně často, jelikož jsme silně tranzitní zemí. Ukážeme si proto, jak nejlépe pojistit nákladní vůz.

Povinné ručení nákladních vozů

Typy nákladních vozů a hmotnost

Tento faktor je zcela určující pro stanovení výsledné ceny za povinné ručení. Čím vyšší hmotnost, tím více si za pojištění připlatíte. Důvodem je rozsah škod, které silniční kolos dokáže způsobit a tím i vysoké pojistné limity.

Rozdělení nákladních vozidel:

  • Pick-up
  • Dodávka
  • Solo do 3,5 tuny
  • Velké solo do 12 tun
  • Kamion/tahač s návěsem do 24 tun
  • Souprava (velké solo s přívěsem)

Pojistné limity

Škoda, způsobená nákladním vozem může být skutečně rozsáhlá. A způsobí ji nejen stroj samotný, ale také únik kapalin nebo náklad, který vůz převáží. Pojistná událost se také nemusí udát jen na vozovce. Vzniknout mohou i škody na majetku třetích osob, nebo kontaminací půdy či vodní plochy. Pokud se navíc velký tahač převrátí na bok nebo zaklíní, vyžaduje řešení situace delší čas a náročnější technické řešení. Samozřejmě nehledě na větší riziko újmy na zdraví, pokud je do nehody zapleteno osobní vozidlo pod 3,5 tuny.

Obvyklé limity pojistného plnění jsou 35/35 milionů korun, ale jde o nižší hranici, která zejména u nákladních vozidel nemusí v případě havárie stačit. Proto se doporučují limity vyšší, například 70/70 nebo 100/100 milionů korun.

Využijte našeho kalkulátoru

Proč kliknout na kalkulátor pojištění od Top-Pojištění? Protože výběr produktů není jen tak. Nelze se řídit tou nejlevnější cenou, jelikož tak spíše získáte pojištění, které na pokrytí pojistné události nemusí stačit. Řiďte se primárně riziky, které od jízdy obvykle očekáváte. Podobu produktu pak ovlivňuje typ vozu, jak už jsme řekli, tak i jeho hmotnost, stáří, motorizace, dále se zaměřte na limity s ohledem na možné škody na majetku a zdraví a v neposlední řadě i na nadstandardní asistenční služby. Je na vás, jak si výsledný produkt poskládáte, ale naše kalkulačka a srovnání pojišťoven vám velmi pomůžou.

 

Vše jde navíc jednoduše online, takže výsledek budete mít do několika minut k dispozici, včetně případné smlouvy, pokud se pro konkrétní produkt rozhodnete. Nemusíte nic podepisovat, ani chodit na pobočku, dokumenty vám přijdou na e-mail.

Kdo pojištění nejčastěji sjednává?

Pokud jste řidič, který jezdí pro dopravní společnost, za povinné ručení všech vozidel odpovídá zaměstnavatel. Pojišťovny tedy počítají s tím, že dopravní společnosti potřebují pojistit flotilu hned několika vozidel

Firmy společně s povinným ručení často řeší i pojištění samotného nákladu a to formou pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na:

  • škodu při nakládce a vykládce zboží, 
  • škodu na přepravovaném zboží,
  • škodu na přepravovaných strojích a zařízeních či nákladech nad běžné rozměry,
  • na přepravovaném zboží v důsledku prodlení.