Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinné ručení a havarijní pojištění

Abyste své vozidlo co nejlépe ochránili před nástrahami okolního světa, je dobré mít sjednané komplexní pojištění auta, tedy kvalitní povinné ručení a havarijní pojištění. Na pojistném trhu je v dnešní době již nepřeberné množství možností, kde a jak své vozidlo pojistit a výběr produktů je opravdu pestrý. A pokud přeci jen v této problematice ještě trochu tápete, pak tento článek je šitý na míru právě pro vás.

Povinné ručení a havarijní pojištění

Povinné ručení vs. havarijní pojištění

V první řadě je dobré si ujasnit, na co se vlastně povinné ručení a havarijní pojištění vztahuje a jaký je mezi těmito pojištěními rozdíl. Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, nejčastěji označováno jako povinné ručení, dostalo svůj zkrácený název právě z důvodu, že povinnost mít uzavřené toto pojištění je stanovena zákonem a to již od začátku roku 2000. Povinné ručení má za úkol pokrýt škody, které provozem vozidla způsobíte na majetku či zdraví třetích osob.

Povinnost mít sjednané povinné ručení má každé vozidlo zaevidované v registru vozidel, které je provozováno na veřejných komunikacích. Pojistné plnění se ale nevztahuje na vaše vozidlo, vyjma tedy různých druhů připojištění, které si navíc k povinnému ručení můžete sjednat. Havarijní pojištění naopak kryje škody, které si i vy svou vinou způsobíte na vašem vozidle a dále pak případy poškození vozidla zásahem cizí osoby nebo jeho odcizením.

Jak správně vybrat komplexní pojištění vozidla?

Pojištění vašeho vozidla není rozhodně vhodné brát na lehkou váhu a je třeba výběru toho správného produktu věnovat alespoň trochu času. Jak ale vybrat to správné pojištění? Co do pojištění všechno zahrnout? I když jsou povinné ručení a havarijní pojištění rozdílné produkty, pojišťovny umožňují sjednat obě pojištění v rámci jedné smlouvy. Díky tomu pak máte snazší řešení pojistných událostí, lépe si ohlídáte pravidelnost plateb pojistného a v neposlední řadě se to velmi často pozitivně odráží i na výši pojistného díky slevám za propojištěnost, případně za využití bonusů v rámci obou pojištění.

U povinného ručení jsou nejdůležitějším parametrem, který je třeba při výběru pojištění zohlednit, limity krytí v případě pojistné události. Zákonem stanovená nejnižší hranice je 35 mil. Kč na majetek a zdraví třetích osob. A i když se vám můžou zdát limity vysoké, bohužel ne vždy mohou být dostačující. Škody a újmy způsobené na zdraví poškozených osob se mohou vyšplhat až do několika miliónů, horní hranice není stanoven a proto doporučujeme volit produkt, kde budou limity krytí vyšší.

K povinnému ručení pak máte možnost sjednat některé z mnoha dostupných připojištění, nejčastěji se jedná o připojištění skel, úrazu, zavazadel, rozšířené asistenční služby, živelní připojištění či pojištění střetu se zvěří. Pokud ale máte ve smlouvě sjednanou kombinaci pojištění ve variantě allrisk, jsou pro vás některá z těchto připojištění, jako je například střet se zvěří nebo živelní pojištění, bezpředmětná. Havarijní pojištění se nejčastěji sjednává ve variantě allrisk, tedy pro všechna rizika, mezi které řadíme havárii, odcizení, živel a vandalismus. Každé toto riziko pak má samozřejmě přesně definováno, co všechno lze do případných pojistných událostí zahrnout.

Při sjednávání smlouvy si pak volíte také spoluúčast, tedy to, do jaké výše se budete na případné pojistné události podílet z vlastních finančních prostředků. Výše spoluúčasti se pohybuje od té nulové až po 20 %.

Jak sjednat povinné ručení a havarijní pojištění

Abyste si mohli vybrat to správné pojištění vozidla online, nemusíte obejít několik poboček pojišťoven a vše řešit několik dnů ba dokonce týdnů. Teď už vše vyřídíte hezky z pohodlí svého domova během krátké chvíle. Stačí si vzít k ruce velký technický průkaz vozidla, počítač případně chytrý telefon nebo tablet a mít připojištění k internetu.

V online kalkulačce si můžete spočítat povinného ručení a havarijního pojištění dohromady, tak pro každé pojištění zvlášť. Pokud to pro vás bude vycházet výhodněji, není samozřejmě problém si každé pojištění sjednat u jiné pojišťovny. Do kalkulace zadáte základní technické údaje o vašem vozidle, údaje o pojistníkovi a hned máte před sebou porovnání několika pojišťoven a jejich produktů. Pokud si z nabídky vyberete, přes tlačítko Koupit můžete pojištění rovnou i sjednat.

Po sjednání obdržíte všechny potřebné dokumenty obratem na zadanou e-mailovou adresu a to včetně zelené karty, platebních údajů a v případě nutnosti pořízení fotodokumentace u havarijního pojištění i manuál pro pořízení fotografií. Smlouva sjednaná online vzniká úhradou pojistného a splněním ostatních podmínek, jako je právě doložení fotodokumentace, není tedy třeba smlouvu podepisovat a zasílat zpět.

Nevíte si rady při sjednání pojištění online? Rádi byste kalkulaci s někým konzultovali, máte dotazy a potřebujete poradit? Pak neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra, rádi vám s čímkoliv poradíme, jsme vám k dispozici online na chatu, telefonu či e-mailu každý den a to včetně víkendů a vybraných svátků. Těšíme se na vás.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ