Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co dělat v případě střetu se zvěří

Podzim a zima jsou rizikovou dobou, ve které hrozí střet automobilů se zvěří. Stáda srnek, ale i divočáci, lišky nebo zajíci migrují nejčastěji za potravou a při snížené viditelnosti a ledovce může dojít k nepříjemným situacím. Od nehody ovšem nesmíte ujet. Se vším vám samozřejmě poradíme.

Co dělat při střetu se zvěří

Riziku je nutné předcházet

Důležité je preventivní chování na silnici. Pokud je mlha nebo jedete po tmě, počítejte s tím, že nemusíte dostatečně reagovat, pokud vám zvěř skočí do silnice. Jezděte pomaleji a pozorujte okolí krajnice, zejména, jestli nespatříte světélkující oči. Prudké dupnutí na brzdu už nic nevyřeší, navíc můžete dostat smyk a skončit na střeše nebo narazit do stromu. Dobře si tedy rozmyslete, v jakou denní dobu a za jakých podmínek se chystáte řídit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kdy si zejména dávat pozor:

  • když projíždíte zalesněným úsekem nebo podél pole,
  • když jedete za snížené viditelnosti,
  • když přes cestu přeběhne jedno zvíře, obvykle následuje stádo.

Co dělat, pokud se blíží srážka

Jak jsme zmínili, nebrzděte prudce, ale co nejplynuleji. Je dost možné, že se srážce nevyhnete, v takovém případě držte volant pevně oběma rukama a jeďte rovně. Eliminujete tím větší škody. Není od věci ještě zapnout výstražná světla, aby případná vozidla za vámi věděla, že se něco děje.

Po srážce neodjíždějte

Tuto nehodu musíte řešit tím, že nejdříve zjistíte zdravotní stav posádky, případně zavoláte záchranku a přistoupíte k poskytnutí první pomoci. Důležité je také zabezpečit okolí. To poslední, co by se mělo stát, je totiž srážka s dalšími vozidly. Oblečte si reflexní vestu a za vůz položte výstražný trojúhelník. Hned na to volejte policii, případně asistenční služby vaší pojišťovny, která vám pomůže. Udělejte co nejvíce fotografií, které budou sloužit jako důkazní materiál. Ke sražené zvěři se nepřibližujte, i kdyby byla stále naživu. Mohlo by se stát, že na vás zaútočí. Pokud zvěř z místa utekla, nebo je škoda na vašem vozidle minimální, i tak je nutné vše policii nahlásit. 

Vlastnictví zvěře a zvířete

Divoká zvěř je většinou ve vlastnictví místních mysliveckých spolků nebo lesnických organizací, které kontaktuje policie. Myslivci musí zvěř případně usmrtit. V žádném případě ji nenakládejte, jelikož by se mohlo jednat o krádež majetku. 

Zvíře je jiný pojem, než zvěř. Zvíře, nejčastěji hospodářské, je někým chované a za škodu bývá odpovědný přímo jeho vlastník. Ten by měl totiž zajistit, aby se zvíře na vozovce nepohybovalo.

Pojistné plnění

Srážka se zvěří je drahá věc, někdy je pak vůz i na odpis, zejména, pokud srazíte kance, daňka nebo jelena. Čím novější vůz, tím obtížněji opravitelné a dražší technologie má. Taková škoda může přesáhnout i několik set tisíc korun, ale průměrné pojistné plnění při srážce se zvěří je zhruba do 50 tisíc. Důležité jsou podmínky vašeho pojištění. Ujistěte se, že obsahují i riziko střetu se zvěří, nebo se budete muset ještě připojistit. U novějších vozů doporučujeme připojištění například na přední sklo, které může být plné senzorů.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ