222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co dělat v případě střetu se zvěří

Střet vozidla se zvěří na cestách není v dnešní době nic neobvyklého. Bohužel se tahle setkání při řešení škod mohou vyšplhat až do výše deseti tisíců korun. A pokud nemáte odpovídající pojištění, může to váš rozpočet pěkně zabolet. Jak se tedy proti tomuto riziku chránit? A jak vlastně při takové nehodě postupovat? Pojďme se na to společně podívat.

Co dělat při střetu se zvěří

Nenakládat, neodvážet, ale zavolat Policii ČR

Pokud při srážce zvíře usmrtíte, rozhodně se ho nesnažte naložit a odvézt. Nejen, že nevíte, jestli bylo v dobrém zdravotním stavu, ale můžete tak být i označeni jako pytláci a ,,těšit" na pokutu. Srážku a usmrcení musíte nahlásit policii a také se samozřejmě ozvěte své pojišťovně.

V případě, že bylo zvíře srážkou jen zraněno a uteklo, zajistěte si potřebné důkazy, které se vám budou hodit při jednání s pojišťovnou, případně s leasingovou společností. Nafoťte detaily na místě - stopy na silnici nebo u krajnice, poškození auta včetně detailů, na kterých může být vidět srst nebo krev zvířete.

Zvíře nebo zvěř?

Pojišťovny v tom totiž dělají rozdíl. Za zvěř jsou považována všechna divoká, nikým nechovaná zvířata (např. srny, divočáci zajíci atd.). Pokud tedy došlo ke srážce s jedincem z téhle skupiny, nemusíte se o plnění ze strany pojišťovny bát. Jestli jste ale srazili domácí zvíře (např. koza, ovce, pes atd.), škodu na vozidle vám musí uhradit jeho majitel, který měl povinnost zajistit, aby se toto zvíře volně nepohybovalo po vozovce.

Havarijní i povinné

Riziko střetu se zvěří bývá nejčastěji zahrnuto v havarijním pojištění, kde si ho můžete vybrat jako jednu z variant pro možné připojištění anebo si rovnou zřídit All risk, ve kterém jsou všechna rizika hezky v jednom balíčku. Možnost připojištění pro srážku se zvířetem můžete ale najít i u povinného ručení.

Pojištění vozidel online

Jak střetu se zvěří předcházet

  • Nejrizikovějším obdobím pro střet se zvěří je jaro a podzim. Obzvláště obezřetní buďte tedy v těchto obdobích.
  • šeru a tmě jezděte na silnicích s možností výskytu zvěře opatrně. Nejrizikovějším časem bývá 22 hodina.
  • Pokud vám do cesty vběhne zvěř, zapněte při brždění i blikačky, abyste signalizovali pro auta za vámi, která zvíře nemusí vidět.
  • Srážce se nesnažte vyhnout. Čelní střet je mnohem méně nebezpečnější, než případný úhybný manévr a náraz do stromu.
  • Pokud jste na silnici viděli stádo zvířat, které tam očividně nemá co dělat, kontaktujte policii a pomozte tak zabránit případným nehodám.

Přejeme spoustu krásný jarních projížděk bez nehod a s odpovídajícím pojištěním pro vaši ochranu!