Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Alkohol za volantem - tolerance, tipy a pokuty

Alkohol za volant nepatří. A v podstatě nezáleží na tom, zda se jedná o jednu skleničku, nebo zbytkový alkohol. V ČR, alespoň tedy prozatím, platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Víte ale, jak je to v jiných zemích? Jak probíhá policejní kontrola a s tím spojená dechová zkouška na vyloučení řízení pod vlivem alkoholu? A jak se v případě nehody promítne prokázaný alkohol v krvi do úhrady škod z povinného a havarijního pojištění?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Alkohol a řízení

Nulová tolerance alkoholu při řízení na tuzemských silnicích znamená, že i za prokázané minimální množství alkoholu vám hrozí poměrně přísné sankce, včetně pokut a zákazu řízení.

S tímto přístupem nejsme v Evropě rozhodně jediní, ovšem v některých dalších zemích EU je často nastavena určitá tolerance - neboli konkrétní množství alkoholu v krvi řidiče je povoleno. Zda je takový přístup v pořádku, či nikoliv, je na individuálním posouzení každého z nás. Ovšem skutečnost, že alkohol za volantem má na reakce při řízení negativní vliv i při malém množství, je odborníky jasně prokázáno.

Alkohol za volantem

Vliv alkoholu na řízení

Vliv alkoholu na každého člověka je samozřejmě velmi individuální. Každý z nás reaguje na požití alkoholu jinak a liší se i množství alkoholu, které naše tělo ,,snese".

Podle odborníků ale už 0,2 promile alkoholu působí na řidiče tak, že začíná ztrácet plnou koncentraci, hůře sleduje pohybující se cíl a je pro něj obtížnější zvládat více věcí najednou. Čím více alkoholu pak v sobě řidič má, tím víc klesá jeho koordinace a koncentrace při řízení.

Například při 1 promile v krvi už řidič ztrácí schopnost udržovat automobil v jízdním pruhu a později brzdí. Řidiči pod vlivem alkoholu mají také prokazatelně větší tendenci riskovat, mají vyšší sebedůvěru ve své schopnosti, hůře však odhadují vzdálenost.

Jak probíhá dechová zkouška na alkohol?

V České republice platí od 1. ledna 2010 na základě interního předpisu policie povinnost provést orientační dechovou zkoušku u každé policejní kontroly. Každá policejní hlídka má proto u sebe detekční zařízení na zjišťování ovlivnění řidiče alkoholem. Využívány jsou různé typy detekce, alkoholtestery - tzv. trubičky a také elektronické přístroje Lion a Dräger.

K orientačnímu měření je možné použít jakýkoliv z těchto přístrojů, pro opakované provádění dechové zkoušky, tedy pro již odborné měření, je nutné zvolit pouze přístroj Dräger - pouze výstup z něj lze totiž uplatnit jako důkaz v případném dalším řízení.

Při měření se jako negativní výsledek ovšem nezapočítává jen 0,0 promile. Policisté musejí brát ohled na fyziologické procesy v těle, díky nimž se může stát, že přístroj naměří až 0,2 promile i u člověka, který nepil alkohol. A stejně tak se počítá s odchylkou měření přístrojů 0,04 promile. Takže v ČR platí tolerance 0,24 promile, která je považována ještě za negativní výsledek (pokud se dotyčný člověk nepřizná, že alkohol před jízdou požil - v takovém případě je jakýkoliv výsledek kromě 0,0 promile brán za pozitivní).

Pokud vás tedy policista vyzve k provedení orientační dechové zkoušky na alkohol za volantem a vy budete souhlasit, zkouška probíhá následovně:

  • Dýchnete do normovaného alkoholtesteru.
  • Dýchnout musíte dlouze, dokud se výsledek nezaznamená, proto se předtím řádně nadechněte. Pokud dýchnete špatně, policista vás vyzve k opakování.
  • V případě, že přístroj naměří v dechu alkohol, následuje druhá zkouška, tzv. odborné měření, a to nejdříve po 5 minutách.
  • Druhé měření má vyloučit odchylku, chybu přístroje nebo ovlivnění měření, které může vzniknout například použitím ústní vody nebo některých léků s přídavkem alkoholu.
  • Pokud se naměřené hodnoty liší o více než 10 %, je nutné zkoušku opakovat.
  • Pokud je výsledek negativní, je vše v pořádku.
  • Pokud je dechová zkouška na alkohol pozitivní, čeká vás trest.

Co když je výsledek dechové zkoušky pozitivní?

Provedená dechová zkouška na alkohol u vás prokázala zbytkový alkohol za volantem, případně vyšší hodnotu. Co teď? Máte dvě možnosti:

  1. Přiznáte vinu a necháte si udělit trest podle zákona.
  2. Budete zapírat. Pokud se prokáže jen zbytkový alkohol za volantem, a to i u druhého měření, řada řidičů se rozhodne zariskovat a požádají policisty o lékařské vyšetření. To vám musí být umožněno. Policista vás doprovodí do lékařského zařízení, kde vám bude odebrána krev a z jejího rozboru se ukáže přesná hladina alkoholu v krvi. Pokud jste jen malinko překročili toleranci 0,24 promile, máte šanci, že rozbor krve vás zachrání - u vyšších hodnot ale pravděpodobně odběr potvrdí přítomnost alkoholu v krvi.

Co když odmítnu dechovou zkoušku?

Někteří řidiči dobře ví, že před jízdou požili alkohol. A tak dechovou zkoušku odmítnou podstoupit. Což je jejich právo a policisté nikoho nesmí násilím nutit dýchat do alkoholtesteru. Nicméně, neobejde se to bez trestu.

Pokud odmítnete dechovou zkoušku, dopustíte se přestupku, za který vám hrozí:

  • pokuta 25 000 až 50 000 Kč,
  • zákaz řízení motorových vozidel na 1 až 2 roky,
  • odebrání 7 trestných bodů.

Měli byste vědět, že tento trest je mnohem přísnější než trest za pozitivní výsledek dechové zkoušky při požití menšího množství (do 1 promile) alkoholu. Za jízdu pod vlivem alkoholu vám hrozí pokuta 2 500 až 20 000 korun a zákaz řízení na maximálně 1 rok.

Stejně tak platí, že pokud vás policista po dechové zkoušce vyzve k podstoupení lékařského vyšetření, tedy odběru krve, moči nebo třeba slin, nesmíte odmítnout - odmítnutí bude opět vyhodnoceno jako přestupek a trest je stejný jako u odmítnutí dechové zkoušky na alkohol.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Tresty za alkohol za volantem

Udělování konkrétních trestů za alkohol za volantem závisí, v rámci českých zákonů, na množství alkoholu, které řidič zkonzumoval, respektive kolik mu bylo prokázáno. Velmi se tedy liší trest za řízení pod vlivem alkoholu do 1 promile a trest za řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile. Ale například tresty za řízení pod vlivem alkoholu nad 2 promile už se neliší - hraniční je právě 1 promile alkoholu v krvi.

A jaké jsou tedy pokuty za alkohol?

  • Méně než 0,3 promile - jedná se přestupek, ve správním řízení hrozí řidiči pokuta ve výši 2 500 Kč až 20 000 Kč a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců. Za přestupek nejsou odebírány body.
  • Do 1 promile - sankce jsou stejné jako v předchozím bodě + odebrání 7 bodů v rámci bodového hodnocení řidiče.
  • Více než 1 promile - jedná se již o trestný čin, který je řešen soudem, kdy sankce mohou být odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na dobu jednoho roku až deseti let a pokuta ve výši 25 000 Kč až 50 000 Kč.

Přepočet alkoholu na promile

Možná se v promilích moc nevyznáte. Pokud si večer dáte jedno pivo, můžete ráno řídit? Pokud vypijete láhev vína, kolik budete mít ráno v krvi promile? Proto se na to, kolik vypitého alkoholu představuje 0,3 promile nebo 1 až 2 promile, podívejme podrobněji. Ať víte, kdy se nevyplatí sedat za volant.

Na výpočet množství alkoholu v krvi můžete jít i matematicky. Používá se pro to následující rovnice:

Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentní hodnotou alkoholu v daném nápoji. Výsledek pak vydělte svou hmotností vynásobenou konstantou (tato konstanta je pro ženy 0,49 a pro muže 0,58).

Nechce se vám počítat? Pak pro vás máme orientační tabulku. Hodnoty promile odkazují k bezprostřední konzumaci daného typu alkoholu, v čase pak hodnoty díky odbourávání alkoholu klesají.

Hodnota v promilích Množství vypitého alkoholu
0,3 – 0,4
  • 1 desetistupňové pivo
  • 1 dvanáctistupňové pivo
  • 1 panák
0,5
  • 2 decilitry vína
  • 2 desetistupňová piva
  • 2 panáky
0,8 – 0,9
  • 3 desetistupňová piva
  • 3 panáky
1 – 1,1
  • 4 desetistupňová piva
  • 3 dvanáctistupňová piva
  • 7 decilitrů vína
  • 4 panáky

Poznámka: Tabulka je pouze orientační. Skutečné hodnoty závisí na množství alkoholu v konkrétním nápoji, na tělesné váze jednotlivce i na pohlaví.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

 

Tipy a triky, jak co nejrychleji odbourat alkohol z těla

Přehnali jste to večer s alkoholem? Možná nutně potřebujete jet autem, ale bojíte se, že při silniční kontrole nadýcháte. Úplně nejlepší je pořídit si osobní alkoholtester, který si můžete koupit například v lékárně, a který vám ukáže orientační hodnotu alkoholu ve vašem dechu.

Uvádí se, že hladina alkoholu v krvi klesá rychlostí 0,1 - 0,2 promile za hodinu. I rychlost odbourávání ale závisí na dalších faktorech a lze ji také urychlit. Jak?

  1. Dostatek tekutin, především vody. Ideální je minerálka s obsahem magnezia. Tím se zabrání dehydrataci po alkoholu a tělo se ho lépe zbavuje.
  2. Vitamin C - ať už ve formě pomerančové či jiné citrusové šťávy nebo jako doplněk stravy z lékárny.
  3. Vyprošťovák - speciální přípravky z lékárny, které pomáhají rychleji odbourávat alkohol a dá se s nimi i lépe bojovat s kocovinou.
  4. Jídlo - dostatečně se najezte, protože jídlo na sebe dokáže navázat alkohol.
  5. Kyselé okurky, zavináče, utopenci - kyselé pochoutky, které dokážou leckomu napravit po alkoholu žaludek.
  6. Káva - kofein pomáhá s rychlejším odbourávání alkoholu.
  7. Silný vývar - díky obsahu soli je voda minerální, zabrání dehydrataci a pomáhá na srovnání žaludku.

Máme pro vás i další užitečné tipy, jak zvládnout kocovinu.

Poznámka: Nedoporučujeme výše popsané způsoby rychlejšího odbourávání alkoholu příliš kombinovat; lepší je vybrat si pouze některé z nich, abyste si zbytečně nepřitížili ještě víc.

Tolerance alkoholu v zahraničí

V České republice platí u motoristů nulová tolerance alkoholu (i když, jak už jsme uváděli, za negativní výsledek se počítá i výsledek dechové zkoušky 0,24 promile). Jak je tomu v dalších zemích?

Někde jsou zákony stejně přísné, jinde mnohem benevolentnější. I tak je ale vždy nejlepší před cestou nepít a řídit zcela střízlivý - při nehodě je totiž alkohol vždy přitěžující okolností.

Stát Tolerance promile
Belgie 0,5
Bosna a Hercegovina 0,3
Bulharsko 0,5
Chorvatsko 0,5
Černá Hora 0,5
Dánsko 0,5
Estonsko 0,0
Finsko 0,5
Francie 0,5
Irsko 0,8
Island 0,5
Itálie 0,5
Litva 0,4
Lotyšsko 0,5
Maďarsko 0,0
Makedonie 0,5
Německo 0,5
Nizozemsko 0,5
Norsko 0,2
Polsko 0,2
Portugalsko 0,5
Rakousko 0,5
Rumunsko 0,0
Rusko 0,0
Řecko 0,5
Slovensko 0,0
Velká Británie 0,8

Poznámka: Informace platné k 25. 1. 2024.

Vodáci a cyklisti vs. alkohol

V posledních letech se v České republice hodně debatovalo o pití alkoholu u cyklistů nebo vodáků.

Cyklisté se pohybují po vozovce stejně jako řidiči motorových vozidel - musejí se tedy řídit stejnými pravidly? Ano. Cyklisté nesmí před jízdou pít a dechová zkouška u nich musí prokázat negativní výsledek. Jinak jim hrozí:

  • Pokuta 10 000 Kč až 20 000 Kč při hodnotě alkoholu v těle do 1 promile.
  • Pokuta od 25 000 do 50 000 Kč při naměřené hodnotě nad 1 promile.

A jak je to s vodáky? Ti přece plují jen po řece, nejsou účastníky silničního provozu. Od března 2023 začala platit novela zákona o vnitrozemské plavbě, podle které je u vodáků tolerováno 0,5 promile alkoholu v krvi. Ale pozor, existují úseky řek, kde je tolerance k alkoholu nulová:

  • Labe (od Přelouče po státní hranici)
  • Vltava (od Českých Budějovic po soutok s Labem v Mělníku)
  • Morava (od říčního kilometru 196 po soutok s Dyjí)
  • Baťův kanál
  • Ostravice (krátký úsek)
  • Odra (krátký úsek)

Tipy na závěr

Většina právníků doporučuje, abyste si průběh dechové zkoušky na alkohol nahrávali, pokud to je možné. Přesný záznam toho, co bylo řečeno, se vám pak může hodit při řešení soudních sporů.

Zároveň vždy dbejte na to, abyste po měření skutečně viděli na displej přístroje a jím naměřené hodnoty.

Alkohol za volantem a pojištění

A jak je to s povinným ručením a havarijním pojištěním? Pokud nezpůsobíte nehodu, ale při dechové zkoušce na alkohol je prokázáno, že jste pili, na vaše pojištění by to nemělo mít vliv. Pokud jste ale viníkem nehody a řídili jste podle provedené dechové zkoušky (a případně i lékařského vyšetření) pod vlivem alkoholu, je situace horší.

V případě povinného ručení většina pojišťoven postupuje tak, že vzniklou škodu uhradí, ale peníze pak vymáhají po viníkovi, který zavinil nehodu a byl pod vlivem alkoholu. Pro sjednání nejvýhodnější nabídky využijte naši kalkulačku povinného ručení.

U havarijního pojištění může pojišťovna zcela odmítnout uhradit vzniklou škodu. A jelikož se havarijní pojištění vztahuje výhradně jen na vaše auto (a věci v něm), jde pak čistě jen o váš finanční problém. Jak ušetřit na havarijním pojištění?

Vždy je proto lepší zbytečně neriskovat a vliv alkoholu na vaše řidičské schopnosti nepodceňovat. Jen tak vám vaše povinné ručení či havarijní pojištění v případě nehody uhradí vzniklé škody. A abyste našli to nejvýhodnější autopojištění, neváhejte se obrátit na naše specialisty, kteří vám s tím rádi poradí. Začněte tím, že vyplníte naši kalkulačku. Ta vám pak ukáže přehled jednotlivých nabídek na trhu.

kalkulačka HAVARIJNÍho POJIŠTĚNÍ