Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Alkohol za volantem

Alkohol za volant nepatří. A v podstatě nezáleží, zda se jedná o jednu skelničku nebo zbytkový alkohol. V České republice, alespoň tedy prozatím, platí nulová tolerance alkoholu za volantem. Víte ale, jak probíhá policejní kontrola a s tím spojená dechová zkouška na vyloučení řízení pod vlivem alkoholu? Pojďme se na to společně podívat.

alkohol-za-volant

Alkohol a řízení

Výše jsme zmiňovali nulovou toleranci alkoholu při řízení v ČR. To znamená, že i za prokázané minimální množství alkoholu vám hrozí poměrně přísné sankce, včetně pokut a zákazu řízení. S tímto přístupem nejsme v Evropě rozhodně jediní, ovšem často je v některých dalších zemích EU nastavena určitá tolerance a určité množství alkoholu v krvi řidiče je povoleno. To, zda je to tak v pořádku či nikoliv, je na individuálním posouzení každého z nás. Ovšem to, že alkohol za volantem má na reakce při řízení negativní vliv i při malém množství zkonzumovaného alkoholu, je odborníky jasně prokázáno.

 

Vliv alkoholu na každého člověka je samozřejmě velmi individuální, každý z nás reaguje na požití alkoholu jinak a liší se i množství alkoholu, na které naše tělo reaguje. Podle odborníků ale už 0,2 promile alkoholu působí na řidiče tak, že začíná ztrácet plnou koncentraci, hůře sleduje pohybující se cíl a je pro něj obtížnější zvládat více věcí najednou. Čím více alkoholu pak v sobě řidič má, tím klesá jeho koordinace a koncentrace při řízení. Například při jednom promile v krvi už řidič ztrácí schopnost udržovat automobil v jízdním pruhu a později brzdí. Řidiči pod vlivem alkoholu mají také prokazatelně větší tendenci riskovat, mají vyšší sebedůvěru ve své schopnosti, hůře však odhadují vzdálenost.

Dechová zkouška

V České republice platí od 1.1.2010 na základě interního předpisu policie povinnost provést orientační dechovou zkoušku u každé policejní kontroly. Každá policejní hlídka tak má u sebe detekční zařízení na zjišťování ovlivnění řidiče alkoholem. Využívány jsou různé typy detekce, akoholtestery - tzv. trubičky a také elektronické přístroje Lion a Dräger. K orientačnímu měření je možné použít jakýkoliv z těchto přístrojů, pro opakované provádění dechové zkoušky, tedy pro již odborné měření, je nutné použít přístroj Dräger, jejichž výstup lze jako jediný použít jako důkaz v případném dalším řízení.

Pokud vás tedy policista vyzve k provedení orientační dechové zkoušky na alkohol za volantem a vy budete souhlasit, dýchnete do normovaného alkoholtesteru. V případě, že přístroj naměří v dechu alkohol, následuje druhá zkouška, tzv. odborné měření, nejdříve po pěti minutách, která má vyloučit odchylku, chybu přístroje nebo ovlivnění měření, např. použitím ústní vody. Pokud se naměřené hodnoty liší o více jak 10 %, je nutné zkoušku opakovat.  Policisté při měření také počítají s odchylkou měřících přístrojů i fyziologickou odchylkou při měření alkoholu z dechu a tak naměřená hodnota až 0,24 promile je považována za negativní. Samozřejmě pokud se řidič ke konzumaci alkoholu nepřizná. Měření alkoholu za volantem z dechu řidiče většinou doprovází dotazování policistů na konzumaci alkoholu před jízdou nebo dokonce v průběhu řízení. V případě, že se k jakékoliv konzumaci alkoholu přiznáte, bude případně jakékoliv naměřené množství alkoholu v dechu řidiče považováno za pozitivní výsledek.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Tresty za alkohol za volantem

V rámci udělování trestů za alkohol za volantem je v rámci českých zákonů rozlišováno množství alkoholu, které řidič zkonzumoval.

  • Méně než 0,3 promile - jedná se přestupek, ve správním řízení hrozí řidiči pokuta ve výši 2 500 Kč až 20 000 Kč a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců. Za přestupek nejsou uděleny body.
  • Do 1 promile - sankce jsou stejné jako v předchozím bodě, navíc je ale i trest v podobě odebrání 7 bodů v rámci bodového hodnocení řidiče.
  • Více než 1 promile - jedná se již o trestný čin, který je řešen soudem, kdy sankce mohou být odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na dobu jednoho roku až deseti let a pokuta ve výši 25 000 Kč až 50 000 Kč.

Možná vás zajímá, zda lze dechovou zkoušku na alkohol za volantem odmítnout. V případě, že odmítnete celkovou zkoušku na alkohol jako takovou, jste automaticky předáni do správního řízení, kdy vám hrozí pokuta až do výše 50 000 Kč, zákaz řízení na rok až dva a odebrání 7 trestných bodů. Co ale můžete je to, že odmítnete DECHOVOU orientační zkoušku a budete trvat na lékařském vyšetření. Policie vás pak odveze do nemocnice, kde bude provedeno měření alkoholu z krve. Počítejte ovšem s tím, že si tuto zkoušku zaplatíte.

Tipy na závěr

V každém případě, většina právníků doporučuje, abyste si průběh zkoušky nahrávali, pokud to je možné. Přesný záznam toho, co bylo řečeno, se vám pak může hodit při řešení soudních sporů. Zároveň vždy dbejte na to, abyste po měření skutečně viděli na displej přístroje a jím naměřené hodnoty.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ