Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Havarijní pojištění definice

Potřebujete kompletní pojištění svého nového auta, pátráte na internetu a trochu se ztrácíte v pojmech, do vyhledávače tedy zadáváte heslo ,,Havarijní pojištění definice„.  Potřebujete zjistit, jaký je vlastně rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním a co všechno lze u vašeho vozidla pojistit? Připravili jsme pro vás krátké shrnutí, které vám pomůže tyto otázky objasnit.

havarijni-pojisteni-definice

Havarijní pojištění vs. povinné ručení

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, zkráceně povinné ručení, je ze zákona povinné pojištění, které má za úkol pokrýt škody na zdraví či majetku třetích osob způsobené pojištěným vozidlem. Povinné ručení musí mít sjednané každé vozidlo, které je evidováno v registru vozidel a pohybuje se na pozemních komunikacích. Definice havarijního pojištění je v podstatě opakem povinného ručení. U havarijního pojištění se jedná o dobrovolné smluvní pojištění, které si sjednáváte pro ochranu svého vozidla proti rizikům, která jsou uvedena ve vaší pojistné smlouvy.

Na co se havarijní pojištění sjednává?

I když u havarijního pojištění říká, že se jedná o dobrovolné pojištění, v posledních letech se stává pomalu, ale jistě, nutností. Samozřejmě něco lze pojistit v rámci povinného ručení jako připojištění, nikdy vám to však nepokryje vše tak, jako tomu je u havarijního pojištění. Nejčastěji se havarijní pojištění sjednává pro minimalizaci rizik na vozidle, případně jeho částí pro pojistná nebezpečí jako je havárie, živelní událost, odcizení či vandalismus. Pojištění, které kryje všechna tato rizika, označujeme jako All Risk.

Samozřejmě je ale možné vybrat jen některá z uvedených pojistných nebezpečí a havarijní pojištění si poskládat tak, jak vám to bude vyhovovat nejvíce. Pokud nemáte ve smlouvě uvedeno jinak, havarijní pojištění je obvykle platné na celé geografické ploše Evropy a tak jej využijete i při cestách za hranice České republiky. K základnímu pojištění můžete zvolit některé z mnoha možností připojištění, nejčastěji se jedná o rozšířené asistenční služby, pojištění skel, zavazadel, úrazové pojištění či zapůjčení náhradního vozidla.

Cena havarijního pojištění

Cena havarijního pojištění se odvíjí od několika ukazatelů, největší roli zde ale hraje pojistná částka, tedy aktuální hodnota vozidla, na kterou si jej chcete pojistit. Pojistná částka musí co nejvíce odpovídat skutečné hodnotě vozidla, v případě stanovení vyšší či nižší pojistné částky může dojít při pojistné události k výraznému krácení pojistného plnění. Jak napovídá název i definice havarijního pojištění, v případě havárie s totální škodou je pojišťovnou vyplaceno plnění maximálně do výše stavené pojistnou částkou vozidla. A samozřejmě platí, čím vyšší je pojistná částka, tím je pak úměrně k tomu vyšší i pojistné.

Cenu pojištění ovlivňuje také značka a model vozidla, jeho stáří a stupeň zabezpečení, kterým vozidlo disponuje. Roli na výši pojistného hraje i pojistník, jeho věk a bydliště. U havarijního pojištění sbíráte stejně jako u povinného ručení bezeškodné měsíce, které pak mají vliv na bonus, který vám dokáže pojistné zlevnit až o 50 %. V případě, že máte sjednané povinné ručení a havarijní pojištění na jedné smlouvě, získáte slevu nejen za propojištěnost, ale často také pojišťovny dokážou zohlednit bonus z povinného ručení, který bývá vyšší a je evidován v centrální databázi ČKP, i na havarijní pojištění a tím jeho cenu výrazně ponížit. Cenu havarijního pojištění ovlivňuje také výše spoluúčasti, která může být od nulové až po 20 %.

Jak sjednat havarijní pojištění?

A abychom zde pořád nepopisovali pouze teorii havarijního pojištění, podíváme se na to, jak havarijní pojištění snadno a výhodně sjednat. Pro kalkulaci ceny a nalezení té nejlepší nabídky, která bude odpovídat vašim požadavkům, využijte online kalkulátor havarijního pojištění. Stačí zadat základní údaje o vozidle a pojistníkovi a během několika minut máte před sebou porovnání produktů havarijního pojištění, případně i v kombinaci s povinným ručením, od několika pojišťoven. U nabízených produktů je navíc zohledněna maximální obchodní sleva, takže ceny jsou opravdu výhodné. Pokud si z nabídky vyberete, stačí pokračovat v objednávce a pojištění můžete rovnou sjednat.

Po sjednání obdržíte do e-mailu smlouvu a ostatní potřebné dokumenty. U havarijního pojištění vyžadují pojišťovny fotografie, které dokumentují aktuální stav vozidla. Většina pojišťoven akceptuje fotografie pořízené klientem, tzv. samoprohlídku. V tomto případě bude součástí e-mailu i podrobný manuál, který vám pomůže pořídit požadované fotografie správně. Fotografie pak stačí vložit do vašeho klientského účtu nebo odeslat e-mailem. O vše ostatní se již postaráme.

Něco vám není jasné? Přejete s kalkulací pomoci? Pak neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra, jsme vám k dispozici každý den a rádi vám s čímkoliv pomůžeme.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ