Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Spoluúčast u havarijního pojištění

Možná se právě chystáte uzavřít havarijní pojištění pro své nové vozidlo a do vyhledávače zadáváte dotaz na pojem ,,spoluúčast u havarijního pojištění - vysvětlení". Nebojte, jste na správné adrese, podíváme se na tuto problematiku společně.

HAV spoluúčast top

Co je to spoluúčast?

Už svým názvem ,,spoluúčast" tento pojem napovídá, o co že se to vlastně jedná. Pojem spoluúčast se používá především v souvislosti s pojištěním majetku a v podstatě definuje hodnotu, kterou se budete v případě pojistné události i vy podílet na úhradě dané škody, z vlastních finančních prostředků.

Havarijní pojištění online

Jaká je výše spoluúčasti?

Výše spoluúčasti záleží na tom, jak jsou postaveny produkty jednotlivých pojišťoven. Většina ale nabízí minimálně dvě varianty spoluúčasti, ze kterých můžete vybírat. Spoluúčast u havarijního pojištění je vyjádřena v procentech a zároveň je stanovena minimální hodnota. Setkat se tedy můžete s rozpětím od spoluúčasti nulové až po spoluúčast 20 %, min. 20 000 Kč. Nejběžněji je nastavována spoluúčast ve výši 5 %, min. 5 000 Kč, i když stále častěji lidé požadují spoluúčast co možná nejnižší. Samozřejmě i u havarijního pojištění vyšší spoluúčast znamená slevu na pojistném, nicméně v porovnání s tím, co pak hradíte ze svého v případě pojistné události, se to opravdu nemusí vyplatit. Proto je výši spoluúčasti při sjednávání smlouvy třeba opravdu dobře promyslet.

Příklad z praxe

Abyste si mohli o tom, co je spoluúčast u havarijního pojištění, udělat lepší obrázek, pojďme se podívat na konkrétní případ. Paní Lenka v rámci své práce jako každý den objíždí několik schůzek po celém městě. V rámci jedné je třeba, aby garážovými vraty projela na dvůr činžovního domu, kde jsou parkovací místa. Průjezd je opravdu úzký a Lence se s jejím, větším SUV, autem nepodaří projet bez šrámů. Při projíždění si poškodí levé zpětné zrcátko a odře velkou část boku vozidla. V servisu je hodnota opravy vyčíslena na 20 000 Kč.

Lenka má naštěstí u svého havarijního pojištění sjednanou spoluúčast ve výši 1 %, min. 1 000 Kč. Ze svého tedy zaplatí tisíc korun, zbytek uhradí pojišťovna.

Náklady Cena opravy Spoluúčast
Výměna zrcátka 20 000 Kč 1% min.
1 000 Kč
Výměna nárazníku
Nový lak

Sjednání havarijního pojištění

A jak si takové pojištění sjednat? Jednoduše online, za pár minut, z pohodlí svého domova. Požadovanou spoluúčast u havarijního pojištění si zvolíte přímo v kalkulaci. A pokud si nebudete vědět rady, neváhejte využít služeb našeho zákaznického centra, rádi vám s čímkoliv poradíme.