Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Reflexní vesta

Reflexní vesta do auta je jedním z klíčových bezpečnostních prvků, které by měl mít každý řidič ve svém vozidle. Jedná se o vestu vyrobenou z materiálu s vysokou odrazivostí, která zajišťuje, že řidič bude viditelný i za snížené viditelnosti. Jak je to s vestou u povinné výbavy v České republice a v zahraničí? Na to vám odpovíme.

Co je reflexní vesta dle zákona?

Užití reflexní vesty pro účastníky silničního provozu u nás upravuje zákon č. 361/200 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. V něm je zmíněna povinnost nošení reflexní vesty při pohybu na pozemních komunikacích mimo obec a mimo vozidlo během nouzového zastavení. Bezpečnostní vesta do auta v České republice není sice součástí povinné výbavy, takže vám nehrozí pokuta, pokud bude ve výbavě chybět, ale její použití při vystoupení z auta do vozovky mimo obec povinné je. Ač se to může zdát legislativně nešikovné, ve své podstatě je reflexní vesta v autě povinná. Pro ostatní členy posádky vozidla je její použití doporučené.

Reflexní vesta

Jaká barva reflexní vesty?

Vyhláška č. 294/2015 Sb. upravuje podobu reflexní vesty nebo jiného reflexního oděvu (blůzy, kabátu, kalhot nebo trička), včetně její barvy.

Barva reflexní vesty může být:

  • fluorescenční žlutá,
  • oranžovo-červená.

Musí být také doplněná retroreflexními pásy. Přesný způsob umístění je dán evropskou normou (ČSN EN ISO 20471:2013).

Kdy se používá reflexní vesta?

Důvodem, proč je nošení reflexní vesty povinné, je zvýšení bezpečnosti v případě nehody nebo havárie. Pokud řidič musí opustit své vozidlo na silnici, reflexní vesta mu zajišťuje, že bude viditelný pro ostatní účastníky provozu, což minimalizuje riziko srážky a přispívá k ochraně života.

To stejné platí i pro reflexní vestu na motorku. U řidičů motocyklů je ale ta výhoda, že se již prodávají speciální bundy s reflexními prvky a v potřebné barvě.

Povinné reflexní vesty v zahraničí

Ne v každé zemi je povinnost mít ve vozidle reflexní vestu. Některé státy jsou benevolentnější a pouze ji doporučují ať už pro řidiče, nebo i ostatní členy posádky, jiné státy jsou v jejím užívání velmi striktní. Například Rakousko vestu posádce doporučuje, ale je nutné ji mít ve vozidle pro řidiče. Také nemůžete využít vestu v jiných barvách, než je žlutá, oranžová nebo červená. Pokud v Rakousku tato pravidla nedodržíte, hrozí vám pokuta až 2 180 EUR.

Seznam států EU a reflexní vesta v autě:

Stát Povinnost pro řidiče Povinnost pro ostatní členy posádky
Belgie ANO NE
Bulharsko ANO ANO
Chorvatsko ANO ANO
Dánsko DOPORUČENÁ DOPORUČENÁ
Estonsko ANO ANO
Finsko ANO ANO
Francie ANO ANO
Irsko NE NE
Itálie ANO ANO
Kypr ANO ANO
Litva ANO NE
Lotyšsko ANO ANO
Lucembursko ANO ANO
Maďarsko ANO ANO
Německo ANO NE
Nizozemsko NE NE
Polsko ANO ANO
Portugalsko ANO DOPORUČENÁ
Rakousko ANO DOPORUČENÁ
Rumunsko ANO ANO
Slovensko ANO ANO
Slovinsko ANO ANO
Řecko NE NE
Španělsko ANO ANO
Švédsko DOPORUČENÁ DOPORUČENÁ

Poznámka: Tabulka neobsahuje Švýcarsko, které není součástí EU, takže se na ni evropské předpisy nevztahují. Reflexní vesta je zde pouze doporučená v určitých případech. Zdroj: webové stránky ministerstev zahraničí zmíněných zemí; platné k 24. 5. 2023. 

Je však vždy důležité ověřit si aktuální předpisy a povinnosti v dané zemi, protože se mohou časem změnit. Nošení reflexní vesty by však mělo být v každém případě základním prvkem bezpečnosti pro každého řidiče bez ohledu na zemi, ve které se nachází.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ