222 100 200 Zavoláme vám zpět

Havarijní pojištění - pomocník při krádeži auta i vandalismu

Publikováno: 29.12.2019

Téměř každý z nás se buď osobně či zprostředkovaně setkal s odcizením auta anebo jeho vykradením. A tyto případy neustále narůstají geometrickou řadou. Díky tomu je pojištění vozu proti tomuto riziku poslední dobou stále více žádané. Jak si ho můžete sjednat i vy? Úplně jednoduše v rámci odpovídajícího havarijního pojištění.

Havarijní pojištění odcizení

Nezbytnosti havarijního pojištění

V rámci havarijního pojištění bývá v tomto případě kryta krádež auta, jeho vybavení a krádež součástek.

Důležitou součástí pojistné smlouvy je spoluúčast, kterou si můžete vybrat při sjednání pojištění. Na základě výše spoluúčasti máte v případě pojistné události právo nárokovat její plnění.

Dalším důležitým bodem je nastavení pojistné částky, tzn. horní hranici pojistného plnění. Tato výše by měla odpovídat pořizovací ceně pojišťovaného auta v době, kdy je smlouva uzavírána.

Výši pojistného pak určuje i stáří, typ a značka auta (některé značky se jednoduše kradou více, než jiné...). Zohledněno je i bydliště majitele vozu (ve městech je riziko odcizení vyšší, než na vesnici) a dále je důležité i to, jestli máte vůz proti krádeži nějak chráněný. Krom havarijního pojištění je totiž dobré myslet i na co největší snížení možnosti odcizení vašeho miláčka.

Havarijní pojištění online

Jak ochránit auto před krádeží?

  • Kvalitním zabezpečovacím systémem (páka na volant, alarm, GPS lokátor atd.).
  • Když od auta odcházíte, zkontrolujte, jestli jste ho zamkli a aktivovali zabezpečovací systém.
  • Nenechávejte v autě cennosti a pokud už musíte, ne na viditelném místě.
  • Parkujte bezpečně v garáži anebo na hlídaném parkovišti.

Co dělat, pokud ke krádeži došlo?

  • Nahlaste událost Policii ČR, která vystaví protokol.
  • Kontaktujte svou pojišťovnu a protokol jí předejte.
  • Likvidátor pojišťovny škodu zaregistruje a vyžádá si další podklady-technický průkaz, dokumenty o pořízení vozu, popř. fotografie auta.
  • Následuje podepsání plné moci a příkazní smlouvy a vyplacení zálohy z hodnoty vozu (obvykle 70 %). Zbytek po uzavření šetření policí.
  • U odcizení výbavy je poskytována částka, která odpovídá přiměřeným nákladů na její opětovné pořízení.

Bez havarijka ani krok

S kvalitním „havarijkem“ bude krytí proti spoustě nástrah a nepříjemnostem (střet se zvěří, vandalismus), které sice přijít nemusí, ale když už, musí se kvůli nim sáhnout pěkně hluboko do kapsy.
U krádeže je navíc je potřeba počítat s tím, že se pachatele, na kterém byste náhradu škody mohli vymáhat, ve spoustě případů nepodaří dostihnout. A to i v případě vandalismu-u toho k nejčastějším poškozením patří poškrábaní vozu, rozbitá skla, ukopnutá zrcátka, ohnuté stěrače atd. Přičemž průměrná částka způsobená vandalismem se pohybuje okolo 25 000 Kč.

Nejčastější varianty pojištění

Varianta Havárie Odcizení Vandalismus Živel
Allrisk ano ano ano ano
Odcizení, vandalismus a živel ne ano ano ano
Havárie a živel ano ne ne ano

Většina řidičů u pojištění vozu volí pouze možnost povinného ručení, protože havarijní pojištění se ,,přece pěkně prodraží". Ale věřte nám - v tomhle případě se jednoduše šetřit nevyplácí.

Spočítat havarijní pojištění

Autor: Bára