Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přezutí na zimní pneu 2023

Publikováno: 28.12.2022

Za chvíli tu máme konec října a s ním i povinné přezutí na zimní pneu. Takže pokud se chcete vyhnout dlouhému čekání v pneu servisu, měli byste si co nejdříve domluvit termín. V našem článku pro vás pak máme všechny důležité informace o povinnosti zimních pneumatik, včetně jejich důležitosti v rámci pojištění auta.

Pojištění auta přezutí pneumatik 2020

Kdy přezout na zimní pneu

Podle zákona musí všichni řidiči přezout svůj vůz na zimní pneumatiky pro období od 1. listopadu do 31. března. Tedy pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Jestli tedy ještě v listopadu panuje hezké počasí, je sucho a slunečno, pokutu za nepřezuté pneumatiky na zimní nedostanete. Celkově ovšem platí, že zimní pneumatiky jsou přizpůsobené pro ježdění za nízkých teplot, takže pokud ukazatel na teploměru klesne pod 7 stupňů, na voze byste je už určitě mít měli.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

V případě, že jedete na sněhu či námraze v letních pneu, můžete dostat pokutu až 2 000 korun. A jestli policista usoudí, že svou jízdou na nevyhovujících pneumatikách dokonce ohrožujete silniční provoz, může vám dokonce zakázat pokračovat v jízdě. V případě způsobené dopravní nehody se navíc „můžete těšit“ na krácení plnění z povinného ručení nebo havarijního pojištění.

Hlavním důvodem, proč tedy zavčasu přezout na zimní pneumatiky není legislativa, ale hlavně vaše bezpečnost, tak na to nezapomínejte.

Kolik stojí přezutí pneu

Cena přezutí gum se odvíjí hned od několika faktorů:

  • velikost kol (čím větší průměr, tím dražší přezutí)
  • typ pneumatik
  • lokalita pneuservisu (ve velkých městech si připlatíte, v těch menších je přezutí levnější)

Připlatí si také majitelé kol SUV, dodávek a majitelé kol s alu disky, stejně jako ti, kdo pneumatiky nemají umístěné na disku.

Cena přezutí pneu se pak pohybuje cca od 700 do 1 300 korun. Můžete si také nechat kola vyvážit (60 až 100 Kč za kolo), a jestli doma nemáte dost úložného prostoru, pak si je nechat v pneu servisu i rovnou uskladnit. V tomto případě se částky pohybují kolem 150 až 350 korun za měsíc.

Cena přezutí pneumatik – příklady

Přezutí 4 pneumatik 13″ 15″ 17″
Přezutí a vyvážení 750 Kč 950 Kč 1100 Kč
Výměna a vyvážení 600 Kč 650 Kč 850 Kč

Pzn. Ceny jsou orientační, liší se dle disků, vyvážení a dalších parametrů.

Jak dlouho trvá přezutí pneumatik

Rychlost přezutí pneumatik se samozřejmě odvíjí od šikovnosti daného pracovníka. Obecně se ovšem přezutí všech čtyř kol pohybuje kolem 20 až 40 minut. Opět záleží na velikosti kol, typu pneumatik a na tom, jestli si kola necháváte i vyvážit nebo dofoukat.

Zimní pneumatiky si samozřejmě můžete vyměnit i sami doma, ale raději doporučujeme využít práci odborníků.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je dobré vědět o zimních pneu

Co je to pravidlo 4

U zimních pneumatik je potřeba pamatovat na tato základní pravidla:

  • Dezén 4 mm: minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik jsou čtyři milimetry. Čím je dezén vyšší, tím lepší vlastnosti pneumatika poskytuje.
  • 4 kola: když přezouváme, pak všechna čtyři kola a určitě ne pouze jednu nápravu.
  • 4 roky: pneumatiky by se měly při běžném ježdění používat maximálně čtyři roky. Po této době bývá dezén už sjetý a pneumatiky by mohly snadno dostat defekt.

Jak uskladnit pneumatiky

Pneumatiky můžete uskladnit přímo v pneu servisu, nebo i doma v místě, kde nehrozí jejich poškození. Před opětovným nasazením nezapomeňte na jejich odpovídající kontrolu:

  • hloubku dezénu (tu zkontrolujete pomocí hloubkoměru nebo dalších ukazatelů)
  • trhliny
  • boule
  • viditelná poškození a deformace

Co jsou celoroční pneumatiky

Klima se postupně mění, stejně jako české zimy. Čím dál tím častěji se v jejich průběhu setkáváme s mírnými teplotami a jen slabými sněhovými přeháňkami. Není tedy divu, že se začínáme zajímat o možnost celoročních pneumatik. Na co je u nich potřeba pamatovat?

Celoroční pneumatiky jsou vlastně ,,kompromisem" mezi letní a zimní pneumatikou. Tím pádem v zimě budou mít na sněhu a námraze slabší záběr, a stejně tak budou mít horší vlastnosti na suché silnici v létě. Pokud se tedy rozhodnete pro tuto variantu, sáhněte určitě po kvalitnějších modelech, jako jsou ty od Michelinu, Continentalu nebo Uniroyalu. Zaměřte se také na to, zda disponují označením ,,Mud and Snow" a nezapomínejte, že při jejich používání v zimě musí mít hloubka dezénu požadované 4 milimetry.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Kde jsou zimní pneu povinné?

Na některých silnicích najdete úseky, na kterých musíte mít zimní pneumatiky obuté celoročně. Jedná se o ty označené dopravní značkou zimní výbava. V těchto oblastech je tedy zcela jedno, jaké jsou aktuální povětrnostní podmínky - zimní pneu musíte mí tak jako tak. Někdy toto označení bývá doplněno o dodatkovou tabulku, která určuje časové období jeho platnosti. V České republice těchto značek najdete něco málo přes stovku, a to zpravidla v horských oblastech.

znacky

Zimní pneumatiky v zahraničí

Každá země k povinnosti zimních pneumatik přistupuje trochu jinak - někde je přezutí povinné, jinde pouze doporučené a tak dále. Obecně se dá říct, že čím jižněji cestujete, tím je přístup mírnější a benevolentnější. Než tedy vyjedete za hranice, raději si předem zjistěte, jak to v dané zemi mají, abyste pak případně nelitovali.

Například v Rakousku na vás mohou v tomto směru čekat nemalé pokuty do výše několik tisíců EUR a zimní pneumatiky jsou tu povinné až do 15. dubna. Zimní pneu na sněhu a ledu budete potřebovat také v Německu a na Slovensku (pod pokutou až 60 a až 80 EUR). A například v Polsku jsou zimní pneumatiky pouze doporučené.

Zarezervujte si tedy ve vašem pneu servisu s předstihem bezpečné přezutí a pamatujte, že s podzimem a zimou nás na silnicích čeká i pár nástrah, na které je potřeba se připravit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára