Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přezutí na zimní pneu 2020

Publikováno: 25.09.2020

Máme tady babí léto a zima se tím pádem pomalu, ale jistě blíží. I když na zatím moc nemyslíme, měli bychom si v diáři zaznačit termín pro přezutí našeho auta a vyhnout se tak dlouhé „čekačce“ v pneu servisu. V našem článku najdete všechny důležité informace o povinnosti zimního pneu včetně důležitost v rámci pojištění auta.

Pojištění auta přezutí pneumatik 2020

Přezouvání a legislativa

Podle zákona mají všichni řidiči povinnost přezout svůj vůz na zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Tedy v případě, pokud je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza. Takže jestli máme listopadu hezké počasí, sucho a slunečno, pokutu za nepřezutí pneumatik na zimní nedostanete. Celkově ovšem platí, že zimní pneumatiky jsou vzhledem ke své směsi přizpůsobené nízkým teplotám a u teplot pod 7 stupňů byste je na voze už určitě měli mít.

V případě, že jedete na sněhu či námraze v letních pneu, můžete dostat pokutu až 2000 korun a jestli policista usoudí, že svou jízdou na nevyhovujících pneumatikách ohrožujete silniční provoz, může vám dokonce zakázat pokračovat v jízdě.

Značka zimní výbava

Jsou ovšem úseky, na kterých musíte mít zimní pneumatiky celoročně. Jde o ty s dopravní značkou zimní výbava. V těchto oblastech je tedy zcela jedno, jaké jsou aktuální povětrnostní podmínky - zimní pneu musíte mí tak jako tak. Někdy toto označení bývá doplněno o dodatkovou tabulku, která určuje časové období jeho platnosti. V České republice těchto značek najdete něco málo přes stovku, a to zpravidla v horských oblastech.

znacky

Důležité pravidlo 4

U zimních pneumatik je potřeba pamatovat na tato základní pravidla:

  • Dezén 4 mm: minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik jsou čtyři milimetry. Čím je dezén vyšší, tím lepší vlastnosti pneumatika poskytuje.
  • 4 kola: když přezouváme, pak všechna čtyři kola a určitě ne pouze jednu nápravu.
  • 4 roky: pneumatiky by se měly při běžném ježdění používat maximálně čtyři roky. Po této době bývá dezén už sjetý a pneumatiky by mohly snadno dostat defekt.

Uskladňování pneumatik

Pneumatiky bychom měli skladovat buď přímo v pneu servisu, kde jsou na to uzpůsobení, nebo i doma v místě, kde nehrozí jejich poškození. Před opětovným nasazením nezapomeňte na jejich odpovídající kontrolu:

  • hloubku dezénu (tu zkontrolujete pomocí hloubkoměru nebo dalších ukazatelů)
  • trhliny
  • boule
  • viditelná poškození a deformace


Celoroční pneumatiky

Klima se postupně mění, stejně jako české zimy. Čím dál tím častěji se v jejich průběhu setkáváme s mírnými teplotami a jen slabými sněhovými přeháňkami. Není tedy divu, že se začínáme zajímat o možnost celoročních pneumatik. Na co je u nich potřeba pamatovat?

Celoroční pneumatiky jsou vlastně ,,kompromisem" mezi letní a zimní pneumatikou. Tím pádem v zimě budou mít na sněhu a námraze slabší záběr, a stejně tak budou mít horší vlastnosti na suché silnici v létě. Pokud se tedy rozhodnete pro tuto variantu, sáhněte určitě po kvalitnějších modelech, jako jsou ty od Michelinu, Continentalu nebo Uniroyalu. Zaměřte se také na to, zda disponují označením ,,Mud and Snow" a nezapomínejte, že při jejich používám v zimě musí mít hloubka dezénu požadované 4 milimetry.

Zimní pneumatiky v zahraničí

Každá země k povinnosti zimních pneumatik přistupuje trochu jinak - někde je přezutí povinné, jinde pouze doporučené a tak dále. Obecně se dá říct, že čím jižněji cestujete, tím je přístup mírnější a benevolentnější. Než tedy vyjedete za hranice, raději si předem zjistěte, jak to v dané zemi mají, abyste pak případně nelitovali.

Například v Rakousku na vás mohou v tomto směru čekat nemalé pokuty do výše několik tisíců EUR a zimní pneumatiky jsou tu povinné až do 15. dubna. Zimní pneu na sněhu a ledu budete potřebovat také v Německu a na Slovensku (pod pokutou až 60 a až 80 EUR). A například v Polsku jsou zimní pneumatiky pouze doporučené.

Zarezervujte si tedy ve vašem pneu servisu s předstihem bezpečné přezutí a pamatujte, že s podzimem a zimou nás na silnicích čeká i pár nástrah, na které je potřeba se připravit.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Autor: Bára