Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zelená karta už nebude zelená ani papírová

Publikováno: 25.03.2024

Zelená karta už dávno není zelená. Obvykle je to černobílá zelená karta. A můžete mít třeba i (černobílou) zelenou kartu v mobilu nebo zelenou kartu v tabletu. Jenže od roku 2024 se pravidla pro zelenou kartu mění úplně a spolu s nimi se mění i mnoho dalších povinností řidičů týkajících se povinného ručení. Pokračujte dále a dozvíte se, jak bude fungovat zelená karta v roce 2024.

Zelená karta 2024

Zelená karta 2024

Možná už jste zaslechli, že příští rok nebudete potřebovat zelenou kartu. Ale není tomu tak.

Od roku 2024 se mění zákon o povinném ručení, který se dotkne mnoha různých povinností řidičů. K jedné ze změn patří i to, že definitivně skončí od 1. října PAPÍROVÁ zelená karta.

I dnes už řada řidičů má zelenou kartu v mobilu, zelenou kartu na e-mailu nebo ji mají v tabletu. Zkrátka, vozí s sebou zelenou kartu v digitální podobě. A od roku 2021 (kdy tuto variantu řešilo dokonce Ministerstvo financí ČR) to takto je možné a policisté jsou k digitální zelené kartě benevolentní. Ale ideální je vozit ji s sebou v originální, papírové podobě.

Jenže řada řidičů svou zelenou kartu ztratí, někteří si ji natrhnou, jiní polijí a tak dále. A někdo ji neustále zapomíná doma...

Nejen proto bude od 1. října 2024 výhradně digitální zelená karta.

 • Nebudete se jí muset prokazovat při policejních kontrolách.
 • Nebudete ji muset mít uloženou v mobilu.

Zkrátka, všechny starosti týkající se zelené karty vám od roku 2024 odpadají.

Pokud policisté budou chtít zkontrolovat, jestli je k danému vozidlu sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla neboli povinné ručení, udělají to bez vaší asistence a klidně i na dálku (bez fyzické kontroly u řidiče). Budou mít totiž přístup do online databáze České kanceláře pojistitelů.

Ale pozor, platí to jen pro území ČR - zelenou kartu do zahraničí budete stále potřebovat, a to ve fyzické papírové podobě! (V budoucnu je ale digitalizace zelené karty plánována i v dalších státech Evropy.)

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co je zelená karta?

Takzvaná zelená karta (i když už je to nějaký čas jen černobílá zelená karta) je potvrzením od pojišťovny, že máte uzavřené povinné ručení k danému motorovému vozidlu a že je platné. Najít na ní můžete několik zásadních informací:

 • Údaje o vozidle (hlavně SPZ a model vozidla)
 • Platnost zelené karty
 • Územní platnost
 • Detaily o asistenční službě

Zelená karta je mezinárodním dokumentem, který bezpodmínečně musí mít každé vozidlo, s nímž se pohybujete po silnicích. To, v jakých státech vaše zelená karta, potažmo vaše povinné ručení, platí, zjistíte na zadní straně zelené karty. A je úplně jedno, jestli je vaše karta zelená, nebo je to černobílá zelená karta.

Informace o platnosti zelené karty

Jak asi víte, vaše zelená karta má dvě strany, rubovou a lícovou. Na přední straně najdete základní informace o zelené kartě i o vašem vozidle. Pokud se na vašem vozidle cokoliv změní (například vyměníte SPZ za jinou), musíte tuto změnu okamžitě nahlásit pojišťovně a nechat si vytisknout novou aktualizovanou zelenou kartu.

Na rubové straně zelené karty najdete seznam zemí, které omezují platnost zelené karty. Je to sice mezinárodní dokument potvrzující povinné ručení, ale neplatí automaticky ve všech státech světa. Země, v nichž vaše zelená karta neplatí, jsou v seznamu přeškrtnuté.

A kde typicky platí zelená karta?

 • Státy Evropského hospodářského prostoru (EHP)
  • Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko
 • Další evropské země
  • Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán
 • Jiné státy (záleží na tom, jestli jsou nebo nejsou přeškrtnuté)
  • Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko nebo Rusko

A jak je to s časovou platností zelené karty? Ta je jasně omezena, a to na přesně 1 rok.

Informace o platnosti zelené karty najdete na její přední straně - po vypršení platnosti ji můžete rovnou vyhodit, protože je vám k ničemu. Pojišťovna by vám ale s předstihem měla zaslat novou zelenou kartu. Pokud pojišťovnu měníte nebo kupujete jiné auto, dostanete novou zelenou kartu, která bude mít platnost od chvíle, kdy si ji sjednáte, po dalších 12 měsíců.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Dočasná zelená karta

Při otázce, jaká je platnost zelené karty, nesmíme opomenout, že existuje i takzvaná dočasná zelená karta. Tu vám pojišťovna může vystavit na určitý omezený čas. Zpravidla je platnost dočasné zelené karty 1 měsíc.

Typicky se dočasná zelená karta vydává ihned po sjednání povinného ručení, které ale ještě není zaplacené - jakmile ho uhradíte, pojišťovna vám zašle klasickou zelenou kartu s platností 1 rok. A k ní dostanete i duplikát zelené karty, u kterého se vám vyplatí uschovat si ho doma v bezpečí - vozit s sebou v autě ho nemusíte.

Jak získat zelenou kartu?

Koupili jste auto a ještě k němu nemáte zelenou kartu? I kdyby šlo o ojeté auto, nečekejte, že prodejce vám dá do ruky svou zelenou kartu a nebudete už muset nic dalšího řešit. Zelená karta je totiž mezinárodním dokladem potvrzujícím, že k vozidlu je sjednáno povinné ručení.

Povinné ručení do konce roku 2023 musel sjednávat majitel vozidla - od roku 2024 sjednává povinné ručení provozovatel vozidla.

Takže pokud jste provozovatelem daného vozidla (i když třeba není psané na vás jakožto majitele), musíte vyrazit do pojišťovny. Vybrat si ji můžete třeba na Top-Pojištění.cz nebo vyrazte do své oblíbené pojišťovny, s níž už máte dobré zkušenosti. Tam požádáte o sjednání povinného ručení na dané vozidlo. K tomu musíte pracovníkovi pojišťovny předložit:

 • velký technický průkaz,
 • občanský průkaz.

Z těchto dvou dokladů pojišťovna vyčte vše, co potřebuje k uzavření povinného ručení. A pokud sjednáváte povinné ručení online, vystačíte si také s těmito dvěma doklady, protože na nich najdete veškeré informace, které k vyplnění formulářů pro uzavření povinného ručení budete potřebovat.

Jakmile je smlouva o povinném ručení uzavřena, dostanete dočasnou zelenou kartu. Pokud si sjednáváte povinné ručení online, přijde vám dočasná zelená karta e-mailem, načež si ji vytisknete.

Až zaplatíte pojištění, pošle vám pojišťovna klasickou zelenou kartu s platností 1 rok.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co když nemám/nebudu mít u sebe zelenou kartu?

Pokud jste řídili bez zelené karty, mohli jste se dostat do nepříjemných potíží. Při silniční policejní kontrole totiž policistům musíte předložit své osobní doklady, doklady k automobilu a zelenou kartu potvrzující povinné ručení k vozidlu.

Policisté byli benevolentní i k zelené kartě v mobilu nebo zelené kartě v e-mailu. A ani černobílá zelená karta nebyla žádný problém, už se stala standardem.

Ve chvíli, kdy se policejní hlídce nemůžete prokázat platnou zelenou kartou, hrozí vám pokuta až 1 500 korun (ve správním řízení až 3 000 korun) a v případě ztráty nebo zničení zelené karty je nutné co nejdřív kontaktovat pojišťovnu a požádat o zaslání nové zelené karty.

Od roku 1. října 2024 se pravidla ohledně vlastnictví zelené karty mění. Musíte ji stále mít jakožto osvědčení o platném pojištění vozidla, ale nemusíte vozit zelenou kartu v autě a nemusíte mít zelenou kartu v mobilu. Policisté ji po vás zkrátka už vůbec nebudou chtít. To, jestli ji máte a jestli máte povinné ručení, zjistí sami ze svého systému. Zelená karta se digitalizuje a už ji nemusíte řešit.

Ale pozor, platí to jen v České republice - při cestě autem do zahraničí mějte u sebe papírovou černobílou zelenou kartu. A raději i její duplikát.

Povinné ručení

Prokazování se zelenou kartou má a mělo své opodstatnění. Povinné ručení je totiž ze zákona povinné a musíte jím mít pojištěné nejen svoje auto, ale od roku 2024 třeba i:

 • elektrokoloběžku,
 • segway,
 • sněžný skútr.

Povinné ručení na elektrokolo naštěstí mít nemusíte.

Toto pojištění chrání vaši peněženku, protože v případě nehody kryje škody na majetku i zdraví ostatních osob. A protože škody bývají čím dál vyšší, od roku 2024 se zvyšuje i minimální limit povinného ručení ze 35 milionů korun na 50 milionů korun.

Sjednání povinného ručení na elektrokoloběžku

Pojištění si můžete sjednat na stránkách pojišťovny Direct. V nabídce autopojištění vyberte možnost ,,SPZ zatím nemám“, následně v kategorii vozidla zvolte variantu ,,Ostatní vozidla bez RZ“ a ve druhém výběru ,,Elektrická koloběžka“.

Po kliknutí na tlačítko Spočítat povinné ručení“ budete přesměrováni na stránku pojišťovny Direct, kde pojištění můžete dokončit.

SPOČÍTAT POVINNÉ RUČENÍ

Havarijní pojištění

U novějších a dražších aut zauvažujte i nad havarijním pojištěním. Kryje škody na vašem vlastním vozidle a díky různým typům připojištění vám může v případě nehody ušetřit spoustu peněz. Na havarijní pojištění navíc můžete uplatnit své bonusy z povinného ručení.

Na Top-Pojištění.cz najdete srovnání havarijního pojištění a také kalkulačku havarijního pojištění, v níž si přesně spočítáte, kolik vás bude stát a jaké výhody vám může přinést.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ