Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co je zelená karta

Zelená karta je v rámci pojištění vozidel běžně používaným pojmem. Co ale vlastně u pojištění vašeho vozidla zelená karta znamená, k čemu slouží a proč je nutné ji vozit v autě pokaždé, když někam vyjedete? Pojďme se na to podívat společně v tomto krátkém článku.

Povinné ručení zelená karta

Definice zelené karty

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla - tedy o platném povinném ručení. Dle zákona jste povinni mít zelenou kartu vydanou k povinnému ručení vaše vozidla u sebe pokaždé, když s vozidlem vyjedete. A nezáleží na tom, zda jedete na nákup o pár ulic dále od svého domova nebo na dovolenou k moři. Při silniční kontrole budete k předložení zelené karty vyzváni a v případě, že ji nebudete mít u sebe nebo nebude platná, dopouštíte se dopravního přestupku a hrozí vám pokuta a to i za předpokladu, že máte platné povinné ručení uzavřené.

Údaje o vozidle, které jsou na zelené kartě uvedeny, musí vždy odpovídat skutečnému stavu. Pokud tedy například dojde ke změně registrační značky vozidla, je nutné tuto změnu obratem nahlásit pojišťovně, která vám vystaví zelenou kartu s novými údaji.

Co je na zelené kartě uvedeno?

Na zelené kartě musí být vždy následující údaje:

  • údaje o pojištěném vozidle (SPZ nebo VIN, druh a značka vozidla);
  • platnost (data od - do);
  • územní platnost;
  • informace o pojistiteli a asistenční službě;
  • informace o pojistníkovi (příp. provozovateli vozidla).

Musí být zelená karta zelená?

Kdepak, zeleným kartám podle této barvy už v roce 2020 odzvonilo a svůj název si drží jen díky tomu, že je stále uveden v zákoně, dokud jej vláda nezmění. Pokud si ji budete doma tisknout, vůbec nevadí, že bude na bílém papíře.

Existuje ale i další podoba, a to zelená karta online. Nově ji totiž můžete mít klidně stáhnutou v mobilu, takže při silniční kontrole prostě jen ukážete telefon. Problém ale může nastat, pokud si mobil zapomenete doma. Proto doporučujeme kartu i tak vytisknout a mít ji ve voze uloženou pro každý případ.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kdy zelenou kartu obdržíte?

Pokud si sjednáte povinné ručení na našich webových stránkách online, obdržíte zelenou kartu ke sjednanému pojištění obratem v elektronické podobě na vaši e-mailovou adresu.

Platnost zelené karty může být:

  • dočasná;
  • roční.

Platnost zelené karty, kterou dostanete okamžitě po sjednání povinného ručení je omezena. Jde pouze o dočasnou zelenou kartu, která má obvykle platnost do jednoho měsíce. Budete tak mít zaručeno, že jste si pojištění zařídili a můžete tedy bez obav s autem na silnici.

Roční zelenou kartu obdržíte pak již přímo od konkrétní pojišťovny po úhradě pojistného a to samozřejmě ještě před koncem platnosti dočasné zelené karty.

Územní platnost povinného ručení – zelené karty

Platnost Státy
dle zákona Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a pro účely systému zelené karty i Švýcarsko
dle vyhlášky Ministerstva financí Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán
dle dohody České kanceláře pojistitelů * Ázerbájdžán (s účinností od 1. 1. 2016), Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko (s účinností od 01.01.2009), Tunisko
pojištění neplatí Kosovo – nutné uzavřít hraniční pojištění

* Záleží na dané pojišťovně, zda a která území uvedených států do pojištění zahrne. Na zelené kartě je platnost pojištění i v těchto státech uvedena tak, že rozeznávací značka daného státu není přeškrnuta.

Zelená karta při cestách do zahraničí

Po sjednání a úhradě povinného ručení vždy obdržíte zelenou kartu ve dvou vyhotoveních - originál a duplikát. Při cestách v rámci ČR stačí vozit pouze originál zelené karty. Pokud ale jedete do zahraničí, nezapomeňte si přibalit i duplikát a mít tak u sebe obě vyhotovení. Je to z důvodu, že v případně dopravní nehody v zahraničí, jste povinni odevzdat duplikát zelené karty místní policii.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Zelená karta změna

Občas musíte zelenou kartu vyměnit, a to vždy po roce od sjednání povinného ručení. Pojišťovna vám po jeho dalším zaplacení zašle novou kartu. Změna zelené karty nastává také v momentě, kdy úplně měníte své pojištění. Například přecházíte k úplně jiné pojišťovně. Novou zelenou kartu dostanete také v případě, že jste nahlásili pojišťovně její ztrátu nebo odcizení.