Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Zelená karta bezpečně a bezkontaktně

Publikováno: 06.04.2020

Současná vládní opatření, nouzový stav a vyhlášení karantény v souvislosti s pandemií koronaviru se dotýkají skutečně téměř všech oblastí našeho života. Výjimku netvoří tak ani pojištění vozidel, konkrétně pak distribuce zelených karet od pojišťoven ke klientům. Jak to aktuálně probíhá, se podíváme společně v tomto článku.

Povinne-ruceni-zelena-karta

Zelená karta vždy s sebou

Zelená karta je mezinárodní osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tj. povinném ručení. Podle zákona jste povinni mít zelenou kartu u sebe pokaždé, když s vozidlem vyjedete. Při silniční kontrole budete k předložení zelené karty vyzváni a v případě, že ji nebudete mít u sebe nebo nebude platná, dopouštíte se dopravního přestupku a hrozí vám pokuta a to i za předpokladu, že povinné ručení máte v pořádku a platné. Veškeré podstatné informace o zelené kartě se dozvíte v našem článku zde.

Toto samozřejmě zůstává platné i v současné situaci. Určitá pravidla jsou ale přeci jen trochu uvolněna.

Povinné ručení online

Bezpečí na prvním místě

I pojišťovny spolu s Českou kanceláří pojistitelů chtějí v době trvání nouzového stavu vyjít klientům co nejvíce vstříc. Je jasné, že distribuce zelených karet k nově uzavřeným pojištěním vozidel, ale i vydávání zelených karet pro další pojistná období, musí běžet i nadále. Přeci jen je vaše vozidlo v současnosti pro vás tím nejbezpečnějším dopravním prostředkem. Zelenou kartu nyní ale můžete získat bez nutného osobního kontaktu!

Běžně jsou zelené karty klientům zasílány na poštu, případně si je vyzvedávají na pobočkách pojišťoven. Nově však budou pojišťovny zelenou kartu všem, kteří ji potřebují, zasílat e-mailem, a to v takovém formátu, aby bylo snadné si doklad snadno vytisknout doma. Klienti se tak vyhnou zbytečnému osobnímu kontaktu na poště či pobočkách. Pojišťovny se samozřejmě vždy na daném postupu domluví přímo s klientem. Pokud někdo nevyužívá e-mail nebo nemá možnost barevného tisku, bude mu zelená karta zaslána standardně poštou.

Policejní kontroly se obávat nemusíte

Dle informací výkonného ředitele ČKP, Jana Matouška, jsou o současných postupech informováni i policisté tak, aby v případě kontroly vozidla a řidiče nerozporovali doma vytištěnou zelenou kartu jako platný dokument. K 1.7.2020 by pak měla začít v rámci Evropy platit dohoda, podle které nebude nutné, aby zelená karta byla skutečně zelená a dostačující bude i v černobílém provedení.

Bezkontaktní povinné ručení? Samozřejmě

Pokud potřebujete sjednat povinné ručení na své vozidlo anebo jen přemýšlíte o změně pojišťovny, nemusíte zoufat. U nás vše vyřídíte i v karanténě, z bezpečí svého domova. Stačí si otevřít online kalkulaci a za pár minut vidíte přehlednou nabídku povinného ručení, ze které můžete vybírat. Všechny dokumenty po sjednání pojištění obdržíte e-mailem a to včetně výše zmíněné zelené karty.

A pokud si nevíte rady anebo potřebujete s kalkulací pomoci, neváhejte nás kontaktovat! I v těchto dnech jsou tu pro vás pracovníci našeho zákaznického centra. Kontaktovat je můžete telefonicky, e-mailem či na online chatu.