Jak funguje a k čemu je ČKP?
Název ČKP se ve spojitosti s pojištěním vozidel používá velmi často. Jedná se o Českou kancelář pojistitelů, která má několik zásadních zákonných povinností. Tou asi nejdůležitější je hrazení škod způsobených řidiči aut bez povinného ručení. Jak funguje ČKP, kdy se s ní můžete setkat a co vše má na starosti? Jak zjistit pojištění dle ČKP? Vše si podrobně povíme.
Co je ČKP?
Česká kancelář pojistitelů (ČKP) je profesní organizací pojistitelů. To znamená, že pod svými křídly sdružuje všechny subjekty (tedy pojišťovny), které na území ČR poskytují pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Neboli povinné ručení. Zároveň hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly.
Fungování ČKP se řídí zákonem č. 30/2024 Sb., o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Jeho novela upravující povinnosti České kanceláře pojistitelů platí od 1. dubna 2024.
Jak funguje a k čemu je ČKP?
Dle zákona ČKP zajišťuje následující činnosti:
- spravuje garanční fond;
- provozuje hraniční pojištění a informační středisko,
- zabezpečuje plnění úkolů, které souvisí s jejím členstvím v Radě kanceláří,
- uzavírá dohody s kancelářemi pojistitelů cizích států, informačními středisky a orgány, které jsou v daných státech pověřeny vyřizováním žádostí o náhradní plnění a zabezpečuje úkoly vyplývající z těchto dohod,
- vede evidence a statistiky pro účely pojištění odpovědnosti,
- předává data o pojištěných vozidlech Centrálnímu registru vozidel za účelem porovnání s daty registrovaných vozidel a identifikuje tak nepojištěné vozidla,
- provozuje databázi, ve které lze dle SPZ vyhledat, u které pojišťovny je dané vozidlo pojištěno,
- provozuje linku pomoci řidičům 1224.
Garanční fond
ČKP mimo jiné spravuje garanční fond. Z něho hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly, případně další škody, které jsou specifikované zákonem. Pokud vás tedy nabourá auto bez povinného ručení, můžete se s žádostí o náhradu škody obrátit přímo na ČKP.
Stejně tak se ale může stát, že ČKP zjistí, že máte nepojištěné vozidlo vy. Což je protizákonné. Bude po vás tedy chtít zaplatit sankci za to, že máte vůz bez povinného ručení. Sazby stanovuje Ministerstvo financí vyhláškou č. 69/2024 Sb., která od 1. dubna 2024 nahradila vyhlášku č. 205/1999 Sb. Výše denního příspěvku se odvozuje od objemu válců vozidla, u nákladních automobilů zase od jejich hmotnosti. Jedná se nejméně o 4 Kč/den, nejvíce o 563 Kč/den.
Pokud obdržíte od ČKP výzvu k úhradě příspěvku do tohoto garančního fondu, neměli byste svou povinnost odkládat. Plus je potřeba co nejdříve si vozidlo pojistit. Nejvýhodnější povinné ručení můžete najít prostřednictvím nezávazné online kalkulačky povinného ručení na Top-Pojištění.cz.
Jak v případě nepojištěného vozidla postupovat a jak zaplatit pokutu ČKP? Vše potřebné se dozvíte v našem článku Jak zaplatit pokutu ČKP. A pokud máte pocit, že je vše jen jeden velký omyl, kontaktuje ČKP a vyřešte s ní toto nedorozumění.
Fond zábrany škod
Druhým fondem, který Česká kancelář pojistitelů provozuje, je Fond zábrany škod. Jedná se o soubor finančních prostředků, které jsou získávány od členských pojišťoven a které jsou určeny k úhradě činností pomáhajících motoristům. Tyto finance, na rozdíl od garančního fondu, pomáhají zabránit možným škodám.
Každá členská pojišťovna do tohoto fondu přispívá minimálně 3 % z ročního přijatého pojistného v rámci pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Příjemci finančních příspěvků jsou:
- hasičský záchranný sbor,
- jednotky dobrovolných hasičů,
- Policie ČR,
- zdravotnické záchranné služby,
- subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích.
Informační středisko pro poškozené
Toto informační středisko ČKP slouží k vyhledání pojistitele nebo jeho zástupce, u kterého může poškozený uplatnit škodu. Dostanete se na něj přes webové stránky ČKP a vyřízení je snadné a rychlé.
Můžete zde:
- vyhledat pojišťovnu u českého vozidla dle SPZ,
- vyhledat zástupce zahraniční pojišťovny (nehoda v ČR),
- vyhledat zástupce zahraniční pojišťovny (nehoda v zahraničí),
- nahlásit škodu ČKP.
Jak najít ČKP?
Sídlo České kanceláře pojistitelů najdete v Praze. Typicky do něj ale nemusíte chodit osobně. Všechny informace, které ohledně této instituce potřebujete zjistit, naleznete přímo na jejích webových stránkách. Najdete tady i veškeré kontakty včetně telefonních čísel, e-mailových adres nebo korespondenční adresy.
Objevíte tam tabulku denních sazeb za nepojištěná vozidla nebo si zde můžete pročíst různé rady určené pro motoristy. Mnohem zásadnější ale je, že na webu ČKP lze provést ověření vozidla dle SPZ. Obdobně tam dohledáte informace ohledně Linky pomoci řidičům 1224 nebo statistiky o počtu pojištěných vozidel.
Jak zjistit pojištění dle ČKP?
Informace o pojištění vozidel můžete snadno získat přímo na webových stránkách ČKP. Jediné, co k tomu potřebujete, je znalost SPZ. Tu zadáte do webového formuláře a obratem se dozvíte, jak na tom viník je. Pak už je to snadné - kontaktujete pojišťovnu viníka, nebo v případě nepojištění rovnou ČKP.
Kde najít na ČKP informace z SPZ?
Na úvodní stránce ČKP sjeďte trochu níže a uvidíte oddíl Informační středisko pro poškozené. U něj máte 5 různých možností, co dál. Buď kliknete na šipku a dostanete se na stránku s podrobnějšími daty. Nebo vyberete jednu z možností pro dohledání pojišťovny viníka. Variantu přitom volte podle toho, z jaké země daná SPZ pochází (ČR/zahraničí).
Pokud jde o českou registrační značku, vyberete Vyhledat pojišťovnu českého vozidla dle SPZ. Pak už jen zadáte 2 údaje:
- SPZ vozidla (nebo VIN),
- Pojištění odpovědnosti k datu – vyplníte datum pojistné události.
Po vyplnění a odkliknutí, že nejste robot, se vám zobrazí, zda se k dané SPZ váže platné povinné ručení. Jestli ano, dozvíte se také druh vozidla, název pojistitele (tedy pojišťovny) a platnost pojištění. Konkrétně půjde o následující data:
- SPZ - kontrola zadané SPZ vozidla,
- Druh vozidla - identifikace druhu vozidla (např. osobní automobil),
- Tovární značka - identifikace tovární značky (např. Škoda),
- Pojistitel - název a kontakty na pojišťovnu, u které je vozidlo pojištěné,
- Pojištění od-do - platnost pojištění.
Povinné ručení - prevence nepříjemností
Činností ČKP je opravdu mnoho. Mezi lidmi přitom leckdy nemá nejlepší pověst. Řada z nás má tuto instituci dodnes spjatou s nepříjemnými a často neoprávněnými výzvami z dřívějších let týkajícími se nepojištěných vozidel. To už se ale poslední dobou výrazně zlepšilo. Přesto je potřeba myslet na to, že povinné ručení je dané zákonem. Jakmile si pořídíte auto (ať už nové nebo ojeté), musíte si pro něj obratem sjednat toto pojištění. Bez něj vůbec nesmíte vyjet.
Pokud porušíte zákon, kromě pokuty od ČKP vás může čekat ještě ta od policie. Ta může činit až 50 000 Kč.
Povinné ručení si snadno srovnáte i sjednáte v naší kalkulačce povinného ručení. Online a z pohodlí domova nebo odkudkoliv chcete.
Oproti tomu havarijní pojištění je dobrovolné. Pod gesci ČKP nespadá a vyplatí se zejména majitelům nových nebo dražších vozidel. Kryje totiž škody na vašem vlastním autě. A i když ho třeba nemáte a běžně nepotřebujete, tak před cestou do zahraničí se vyplatí zapřemýšlet alespoň o krátkodobém havarijním pojištění. Sjednat si ho můžete prostřednictvím online kalkulačky na Top-Pojištění.cz.
Autor: Andrea Minaříková, Jana Skálová