Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak zaplatit pokutu ČKP

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla se neoznačuje jako povinné ručení jen tak. Skutečně se jedná o druh pojištění, které je povinné pro všechny vlastníky vozidel. Pokud takové vozidlo povinné ručení sjednané nemá, bude mu uložena sankce ze strany České kanceláře pojistitelů (ČKP) za dobu, kdy pojištěno nebylo. Nacházíte se právě v této situaci a ptáte se ,,Jak zaplatit pokutu ČKP"? Vše potřebné se dozvíte v našem článku.

Platba ČKP

Co se stane, když nezaplatím povinné ručení?

Opakuje se z Vaší strany nezaplacené povinné ručení? Pak očekávejte sankce. Také jednotlivé upomínky od pojišťovny bývají zpoplatněny, takže se vám může zvýšit dlužná částka.

Samotné pojištění obvykle zaniká po druhé nezaplacené upomínce a to už budete v hledáčku ČKP, která po vás bude peníze vymáhat.

Pokuta za nepojištěné vozidlo se může vyhoupnout až na 40 000 korun. Za nepředložení zelené karty při kontrole pak hrozí pokuta 1 500 korun v blokovém řízení, až 3 000 korun.

Garanční fond ČKP

Příspěvky, které ČKP vybírá za nepojištěná vozidla, jsou určeny pro tzv. Garanční fond ČKP. Tento fond slouží k úhradě specifických škod, které nemůže hradit žádná pojišťovna. Zejména se jedná o újmy způsobené nepojištěným vozidly, případně také o újmu způsobenou na zdraví poškozeného neznámým pachatelem a vozidlem.

Příspěvek nepojištěných

Dle informací uváděných přímo ČKP, se vlastníky/provozovatele nepojištěných vozidel snaží obesílat s výzvou k úhradě příspěvku až za celé známé nepojištěné období. Tím má být obeslaný ušetřen opakované úhradě jednorázovému poplatku za obsílku ve výši 300 Kč. V případě, že je nepojištěné období příliš dlouhé, obešle ČKP motoristu již v průběhu nepojištěného období, aby předešli povinnosti platit násobně vyšší částky v případě škody způsobené nepojištěným vozidlem.

Pokud jste obdrželi výzvu k úhradě příspěvku za nepojištěné vozidlo a domníváte se, že se jedná o neoprávněnou výzvu a vozidlo povinné ručení sjednané má anebo bylo třeba prodáno,  vyřazeno z evidence apod., obratem kontaktujte ČKP na kontaktech uvedených na výzvě. Bude třeba doložit dokumenty, které uvádějí, na základě čeho se jedná o neoprávněnou výzvu.

Platba příspěvku do garančního fondu

Pokud skutečně provozujete vozidlo, které nemá sjednané povinné ručení, obdržíte od ČKP výzvu k úhradě příspěvku do garančního fondu za nepojištěná vozidla. Sazby příspěvku jsou stanoveny na den a záleží na druhu vozidla.

Sazby sankce u osobních vozidel se například pohybují takto:

Druh vozidla Denní sazba v Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru do 1.000 cm3 včetně 30 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1.001 cm3 do 1.350 cm3 včetně 35 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1.351 cm3 do 1.850 cm3 včetně 47 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru od 1.851 cm3 do 2.500 cm3 včetně 65 Kč
Osobní automobil se zdvihovým objemem válců motoru nad 2.500 cm3 93 Kč

Podívejte se na celý přehled sazeb.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Do kdy zaplatit povinné ručení?

Pojištění vozu je vhodné zaplatit před výročním prodloužení smlouvy, ale ani bez zaplacení vaše pojištění nezaniká, takže je možné jej zaplatit i o pár dní později. Pojišťovna vás na nezaplacené povinné ručení upozorní a většinou stanoví náhradní lhůtu.

Také záleží, jaké platby jste si zvolili, zda měsíčně, čtvrtletně nebo ročně. Ani asi nemusíme připomínat, že nejvýhodnější je placení pojištění jednorázovou platbou ročně, protože tak ušetříte.

Termín, kdy je potřeba smlouvu zaplatit, uvidíte ve své smlouvě s pojišťovnou. Nejčastěji to bývá 7 dní od data sjednání smlouvy v předchozím roce.

Jak zaplatit pokutu ČKP

A jak tedy zaplatit pokutu ČKP? V případě, že jste obdrželi výzvu k úhradě a neexistují žádné okolnosti, které by vylučovaly vaši povinnost příspěvek uhradit, pokuste se jej uhradit včas, přejdete tak zbytečným komplikacím.

Platit můžete převodem z účtu nebo platební kartou přes zabezpečenou platební bránu. Veškeré potřebné informace pro provedení platby získáte na webových stránkách ČKP, stačí zadat SPZ daného vozidla.

Možnosti platby naleznete na stránkách ČKP. Pokud potřebujete poradit, můžete volat na číslo 221 772 773 nebo napsat e-mail prispevek@ckp.cz.

Samozřejmě nejlepší je této situaci předejít a ihned po koupi vozidla si sjednat povinné ručení. Jde to snadno a rychle, online za pár minut! Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ