Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Povinná zimní výbava

Publikováno: 06.12.2022

Ať už jezdíte v zimě autem příležitostně nebo pravidelně, neměli byste zapomínat na povinnou výbavu. Ta vám totiž pomůže nejen předejít nebezpečným situacím na zasněžené vozovce, ale také ochrání vás i druhé před nehodou. Ukážeme si, co to povinná zimní výbava je a co přesně by měla vždy obsahovat. Ne náhodou je pak součástí běžné výbavy vozidla i pojištění vozidel.

Povinná zimní výbava

Co je povinná zimní výbava

Povinná zimní výbava vozidla je dle Zákona o silničním provozu povinnost mít na vozidle od 1. listopadu do 31. března zimní pneumatiky na celém území ČR, v případě souvislé sněhové vrstvy na vozovce nebo ledu či námrazy.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co obsahuje povinná zimní výbava

 • zimní pneumatiky: označení M + S na bočnici, hloubka dezénu nejméně 4 mm
 • v některých úsecích sněžné řetězy

Zimní pneu

Naprostým základem zimní výbavy každého řidiče jsou zimní pneumatiky. Zákon o silničním provozu sice stanoví období, kdy je možné mít zimní pneumatiky nazuty, ale neukládá to jako povinnost. Jde o termín od 1. listopadu do 31. března, ovšem za následujících okolností:

 • na vozovce se nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy;
 • lze na základě povětrnostních podmínek předpokládat, že se na vozovce vytvoří vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

Pokud tedy sledujete předpověď počasí a vypadá to, že by následující dny mělo mrznout nebo sněžit, je dost pravděpodobné, že zimní pneumatiky budete potřebovat. Někdo jejich přezutí oddaluje, jiný zase přezouvá už říjnu, kdy se také mohou objevit první mrazíky.

Důležitá je u pneumatik hloubka dezénu. Ta by neměla být méně než 4 milimetry u osobních vozidel do 3,5 tuny. Výjimku ze zimních pneumatik mají motocykly.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Co musí zimní pneumatiky splňovat?

 • označení M + S na bočnici
 • hloubka dezénu nejméně 4 mm

Co se stane, když nepřezujete pneu

Chcete se vyhnout přezutí na zimní pneu? Pak očekávejte potíže, protože nejen, že se vaše auto dostane na zledovatělé vozovce lehce do smyku a můžete tak způsobit vážnou nehodu, ale ještě vám pojišťovna zkrátí pojistné plnění. Celkem tak můžete přijít o spoustu peněz a ještě ohrozíte svůj život, nebo život někoho jiného. Včasné přezutí proto nikdy nepodceňujte.

Co hrozí za jízdu bez zimní pneumatik?

 • na místě pokuta do 2.000 Kč
 • ve správním řízení až 2.500 Kč
 • policista může další jízdu zakázat 

Značka povinná zimní výbava

V některých částech České republiky, ale i zahraničí se objevují úseky povinné zimní výbavy. Obvykle jde o modrou příkazovou značku s autem a vločkou, nebo přímo značkou sněhových řetězů. Zřejmě se nacházíte o oblasti, kde se námraza a sníh vyskytují pravidelně, například v horách.

Znamená to, že je v určitém období přímo povinné mít buď nasazené zimní pneumatiky, nebo sněhové řetězy. Při chystání rodiny na zimní dovolenou na horách tedy raději rovnou přibalte do výbavy zmíněné řetězy. Jejich shánění na poslední chvíli by totiž mohl být problém.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nepovinná zimní výbava

Vedle pneumatik je dobré také myslet na různé drobnosti, které vám mohou zjednodušit například nástup do auta před cestou, nebo na zasněžených cestách mimo město. Pokud řídíte auto pravidelně, jistě víte, že se vám hodí škrabka na sklo, pomocí které se zbavíte námrazy nebo ledu. Užitečný je i smetáček, kterým odstraníte napadané vrstvy sněhu.

Pokud se nemůžete dostat do auta, použijte rozmrazovač zámků, ale ten pro jistotu nenechávejte v autě, protože se k němu jinak nedostanete.

Doporučení pro zimní výbavu:

 • Škrabka na sklo
 • Smetáček
 • Zimní směs do ostřikovačů
 • Startovací kabely
 • Baterka nebo LED lampa

Cestujete pravidelně nebo se chystáte na delší trasu? Pak pro jistotu přibalte deky podle počtu osob, které vezete, ale také dostatek tekutin a něco malého k jídlu. Může se totiž stát, že na pár hodin zůstanete někde v zasněžené koloně, nebo sjedete mimo silnici a ve vánici bude chvíli trvat, než pro vás někdo přijede.

Povinná zimní výbava mapa

Používání zimních pneumatik v ČR není povinné, záleží na povětrnostních podmínkách. Zimní pneumatiky jsou na některých místech povinné. Úseky pro povinné zimní přezutí jsou označené značkou „povinná zimní výbava“ a nachází se většinou v horských oblastech.

Zde naleznete odkaz na mapu povinné zimní výbavy.

Přibalte pojištění

Povinné ručení mít sjednáno musíte, jinak nemůžete s autem vůbec vyjet. Tento produkt vás chrání před následky dopravní nehody, kterou, byť nedopatřením, způsobíte. Auto se na sněhu může stát lehce neovladatelným. V zimě se také v okolí silnic pohybuje značné množství zvěře a v případě, že se vám s vozem něco stane, využijete také asistenční služby. Ideální povinné ručení by mělo obsahovat právě tato rizika. Pokud tomu tak není, zkuste si sjednat připojištění nebo klidně i havarijní pojištění.

Buďte na zimu řádně připravení s Top-Pojištění.cz. V případě dotazů stačí využít zákaznickou linku, na které vám naši experti ochotně poradí.