Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Co se stane, když nepřezujete na zimní pneu

Publikováno: 15.12.2020

Začaly první ranní mrazíky, což značí nutnost mít přezuto na následné zimní období. Pokud tuto povinnost necháváte na poslední chvíli, tak se právě v tomto článku dozvíte, co vám hrozí. Také nezapomínejte na správné pojištění vozidla.

Co se stane, když nepřezujete na zimní pneu

Ideální období

Zákon nestanoví přesné datum pro přezutí na zimní pneumatiky, ale rovnou celé období a hned několik logických podmínek. Jde o dobu mezi 1. listopadem a 31. březnem, tedy měsíce, kdy hrozí, že se na vozovce objeví souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Pokud v tomto období budete nadále jezdit na letních gumách, tak ani v případě pěkného počasí pro vás nebude mít nehoda nijak příjemné následky.

Letní pneumatiky při nízkých teplotách ztrácejí potřebnou přilnavost k vozovce, čímž se rapidně zhoršují jízdní vlastnosti vozu.

Spočítejte si své havarijní pojištění

Co vám hrozí

Pokud jste přezout nestihli a zastaví vás policejní hlídka, hrozí vám pokuta do částky 2 000 korun, případně zákaz pokračování v jízdě. V zahraničí to ovšem může být i několik tisíc eur, v přepočtu až 50 000 korun.

Jestliže se na nepřezutých pneumatikách dostanete do nehody, pojišťovna vám obvykle neproplatí pojistné krytí, anebo částku minimálně sníží až o 20%.

Jak na přezutí pneumatiky

Výměnu pneumatik můžete zvládnout sami, ale proč se tím trápit, když to v profesionálním servisu stojí jen pár stovek? Odborníci vám také mohou poradit, jestli je čas koupit nové pneumatiky, případně si s nimi můžete rovnou domluvit objednávku. Myslete na to, že ne vždy se vyplatí pořídit si nejlevnější pneumatiky.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, mějte na paměti, že je potřeba dodržet následující pravidlo čtyř:

  • Hloubka dezénu 4mm
  • Mění se všechna 4 kola
  • Pneumatiky mají obvykle ideální životnost 4 roky

Spočítejte si své havarijní pojištění

Mějte vhodné pojištění

Zimní období je vysoce rizikové pro dopravní nehodovost. Vždy tedy vhodně nastavte balíčky svého pojištění vozu a zaměřte se i na havarijní pojištění. Produkty pojišťoven obsahují i krytí defektu a potřeby asistenčních služeb. Pokud také rádi v zimě jezdíte na hory, jistě oceníte i pojištění proti přírodním živlům.

Na našich stránkách se pro zimu dozvíte samozřejmě vše potřebné, včetně toho, jak pneumatiky přezujete svépomocí nebo jak sjednat pojištění online.