Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak správně přezout pneumatiky

Máte ve sklepě, v garáži nebo doma druhou sadu pneumatik na discích, tak vám nic nebrání přezout své vozidlo doma svépomoci. Můžete tím ušetřit čas i peníze. Výměna penumatik není úplně jednoduchá, ale nejedná se o nic světoborného. Při výměně pneumatik nezapomínejte na kontrolu svého povinného ručení, využijte porovnání povinného ručení online.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Příprava na bezpečnou výměnu pneumatik

 1. Šrouby je nutné povolit ještě na zemi. Stačí cca o půl závitu.
 2. Zařaďte rychlost a zatáhněte ruční brzdu.
 3. Vozidlo zvedněte zvedákem v místech, které k tomu určil výrobce auta. Abyste se vyhnuli jakémukoli riziku zranění, zaklínujte auto z obou stran
 4. Až budete mít auto nahoře, dejte pod něj pro jistotu ještě špalek.

Sundejte rez

Odmontujte kolo a očistěte dosedací plochy náboje i kola drátěným kartáčem, aby zde nezůstal rez, zaschlé mazivo ani vosk. Namažte dosedací plochy vazelínou, abyste ochránili spoje před korozí, která je pro tyto účely to správnou volbou. Případně můžete použít postřik karosářským voskem či použijte na spoje olej. Jen i dejte pozor, aby se mazivo nedostalo do nábojů.

Utahujte jen momentovým klíčem

Rozhodně nemažte šrouby voskem, výrobce totiž počítá se suchým třením. Na nasazeném kole je zatočte nejdříve ručně. Poté pokračujte klíčem a jen mírnou silou. Je důležité střídavě utahovat protilehlé šrouby, aby kola neseděla nakřivo. Na zemi je dotáhněte momentovým klíčem na hodnotu stanovenou výrobcem auta. Díky tomuto klíči budou šrouby utaženy rovnoměrně stejnou silou a nepřetažené, takže je po sezóně bez problémů povolíte a nemusíte řešit jejich případné odvrtání. Po první jízdě zkontrolujte, jestli jsou šrouby stále dotažené.

Tipy na závěr

 • Přezouvejte na pevném povrchu z důvodu posunutí
 • Nezapomeňte si označit pozice
  Pneu na přední nápravě se sjíždějí rychleji, takže je při každém přezouvání prohoďte se zadními. Po montáži kola popište křídou pro příští výměnu.
 • Kontrola tlaku je základ
  Zkontrolujte před uložením plášťů jejich tlak a dále jej pravidelně hlídejte. Za 6 měsíců totiž může klesnout klidně až o třetinu.
 • Pneuservis navštivte alespoň jednou ročně
  I když výměnu kol zvládnete doma, návštěvě pneuservisu byste se vyhýbat neměli. Se špatně vyváženými koly nebo rozhozenou geometrií totiž bez potřebného vybavení nic nezmůžete. Obojí přitom může vážně narušit jízdní vlastnosti, auto vážně poškodit a může mít vliv na plnění pojištění z povinného ručení.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ