222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak nazout zimní řetězy

Chystáte se vyrazit na hory, ať už u nás nebo do zahraničí? Pak by ve výbavě vašeho vozidla rozhodně neměly chybět sněhové řetězy. Než se však vydáte vstříc horskému dobrodružství, nezapomeňte si podívat na to, jak nazout zimní řetězy. Prověřit můžete také nastavení povinného ručení vašeho vozidla, především asistenčních služeb, které se vám mohou ve zhoršených jízdních podmínkách v případě komplikací také hodit.

jak nandat řetězy

Jak vybrat správné sněhové řetězy

Aby sněhové řetězy plnily svou funkci, nestačí jen vědět jak nazout zimní řetězy, v první řadě je nutné vybrat správný typ, které bude kompatibilní s vaším vozidlem. Sněhové řetězy se v dnešní době vyrábí v různých typech. Stále se ovšem nejčastěji využívají a dle odborníků jsou také stále nejvhodnější řetězy kovové. Nejvíce se osvědčují řetězy celoobvodového typu se stopou H nebo X. Rozdíl je v tomto případě pouze ve vedení řetězu přes plášť pneumatiky. Před koupí sněhových řetězů je třeba se řídit velikostí kol. Zaměřte se na šířku ráfku a velikost pneumatiky, její šířku a profil. Vždy je řetěz určen pouze pro několik rozměrů pneumatik, nikdy není univerzální. V návodu k obsluze ve svém vozidle si také ověřte, zda není stanovena maximální tloušťka článku řetězu, který je možný použít.

Jak nazout zimní řetězy

Nyní se dostáváme k otázce, jak nazout zimní řetězy. I když se s řetězy dodává poměrně obsáhlý manuál, rozhodně doporučujeme nasazení řetězů vyzkoušet ,,nanečisto" ještě než se do sněhu vydáte.

Postup jak nazout zimní řetězy:

 • Řetězy se vždy nasazují na poháněnou nápravu.
 • Otevřete si návod k nazutí.
 • Před montáží prověřte, zda jednotlivé řetízky nejsou do sebe zamotané a řetěz rozložte před hnacím kolem.
 • Řetěz zasuneme za kolo. Oba konce provlékacího drátu potáhněte k sobě.
 • Oba konce spojovacího drátu zvedněte nahoru na dezén a spojte.
 • Přetáhněte celý řetěz přes horní část pneumatiky dopředu ideálně tak, aby spojky řetězových částí byly uprostřed pláště pneumatiky.
 • Srovnejte obvodové řetězy tak, aby co nejvíce kopírovaly obvod disku.
 • Následně protáhněte napínací řetěz posledním úchytem.
 • Maximální možnou silou napněte obvodový řetízek, pevně utáhněte a zaklesněte do drážky v průvlečné zarážce.
 • Ujeďte cca 30 - 50 m od nasazení a zkontrolujte usazení řetězů, případně dotáhněte.
 • Následně je vhodné vypnout systém ASR, který brání prokluzování kol.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Nezapomeňte, že v případě obutých zimních řetězů můžete jet maximální rychlostí 50 km/h.

Povinnost zimních řetězů

V Čechách sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy. A tak i když se domníváte, že se bez sněhových řetězů obejdete, není tomu tak. I v některých našich horských oblastech můžete potkat značku ,,Sněhové řetězy". Značka přikazuje řidiči motorového vozidla o třech a více kolech pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola. Toto neplatí pro vozidla vybavená pneumatikami s protiskluzovými hroty. Berte na vědomí také to, že pokud bude způsobena dopravní nehoda díky absenci sněhových řetězů, může vám pojišťovna krátit nebo dokonce zamítnout pojistné plnění.

traffic-sign-6658_640

Obecně platí, že sněhové řetězy jsou výhradně určeny pro jízdu na vozovkách pokrytých souvislou vrstvou sněhu či ledu. Pokud se tedy s nasazenými řetězy dostanete na úsek bez sněhu, snižte rychlost a případně co nejdříve řetězy zase sundejte. Vyvarujete se tak zvýšenému opotřebení řetězů i pneumatik. Jak řídit na sněhu?

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ