Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak nasadit sněhové řetězy?

Chystáte se vyrazit do tuzemských nebo zahraničních hor? Pak by ve výbavě vašeho vozidla rozhodně neměly chybět sněhové řetězy. Než se však vydáte vstříc horskému dobrodružství, nezapomeňte se podívat na to, jak je na vaše auto správně nazout. Před cestou také můžete prověřit nastavení povinného ručení nebo havarijního připojištění, především asistenčních služeb, které se vám budou hodit ve zhoršených jízdních podmínkách.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Proč sněhové řetězy?

Sněhové řetězy vás ochrání před škodami na vozidle nebo majetku třetích osob, ale také ochrání zdraví, protože nehoda na zasněžené vozovce může mít fatální následky. Sněhové řetězy výrazně zlepšují jízdní vlastnosti vozidla, které by se jinak za těchto podmínek vůbec nemohlo na vozovce pohybovat nebo udržet. Díky tomu nad vozidlem budeme mít větší kontrolu.

V České republice sice nejsou součástí povinné výbavy, ale v horských oblastech je velmi chytré je s sebou přes zimu vozit, kdyby náhodou.

jak nasadit sněhové řetězy

Jak vybrat sněhové řetězy?

Aby sněhové řetězy plnily svou funkci, je nutné vybrat správný typ pro vaše vozidlo. Nejvhodnější a nejvyužívanější jsou řetězy ocelové. Nejvíce se osvědčuje celoobvodový typ se stopou H nebo X. Rozdíl je v tomto případě pouze ve vedení řetězu přes plášť pneumatiky. Před koupí sněhových řetězů je třeba znát velikost kol.

Zaměřte se na šířku ráfku a velikost pneumatiky, její šířku a profil. Vždy je řetěz určen pouze pro několik rozměrů pneumatik, nikdy není univerzální. V návodu k obsluze vašeho vozidla se ujistěte, zda není stanovena maximální tloušťka článku řetězu, který je možný použít.

V zahraničí si dávejte pozor na textilní sněhové řetězy. Například v Rakousku slouží pouze jako vyprošťovací pomůcka, nikoliv k běžné jízdě v místech, kde jsou řetězy přikázány.

Typy sněhových řetězů:

 • ocelové se šikmou stopou (nejdražší, ale nejefektivnější)
 • ocelové s příčkami (stopa H nebo X)
 • ocelové žebříkové řetězy (levnější, ale složitější nasazování a užití pro menší vrstvu sněhu)
 • textilní řetězy 
 • chemické řetězy (velmi krátká životnost do několika stovek metrů)
 • samonasazovací nebo také automatické sněhové řetězy (nový typ ocelových řetězů)

Sněhové řetězy na kamion

U kamionů je samozřejmé myslet nejen na velikost kol, ale i na hmotnost celé konstrukce vozidla. Sněhové řetězy pro kamiony musí být dostatečně pevné a celoobvodové.

Sněhové řetězy na traktor

Traktory vyžadují speciální typ sněhových řetězů kvůli velké šířce pneumatik. Velká část z nich má navíc hroty. Obvykle jde o čtvercové ocelové řetězy.

Jak nasadit řetězy na auto?

Nyní se dostáváme k otázce, jak nandat zimní řetězy. I když se k nim dodává poměrně obsáhlý manuál, rozhodně doporučujeme nasazení řetězů vyzkoušet ,,nanečisto". To, co se vám nepodaří v suchu garáže, bude o to horší ve sněhu a mrazu. Při nazouvání v terénu byste tedy měli jít na jistotu.

Postup:

 • Otevřete si návod.
 • Řetězy se vždy nasazují na poháněnou nápravu.
 • Před montáží prověřte, zda do sebe jednotlivé části nejsou zamotané nebo překroucené, a řetěz rozložte před hnacím kolem.
 • Řetěz zasuňte za kolo. Oba konce provlékacího drátu potáhněte k sobě.
 • Oba konce spojovacího drátu zvedněte nahoru na dezén a spojte.
 • Přetáhněte celý řetěz přes horní část pneumatiky dopředu ideálně tak, aby spojky řetězových částí byly uprostřed pláště pneumatiky.
 • Srovnejte obvodové řetězy tak, aby co nejvíce kopírovaly obvod disku.
 • Následně protáhněte napínací řetěz posledním úchytem.
 • Maximální možnou silou napněte obvodový řetízek, pevně utáhněte a zaklesněte do drážky v průvlečné zarážce.
 • Ujeďte cca 30-50 m od nasazení a zkontrolujte usazení řetězů, případně dotáhněte.
 • Následně je vhodné vypnout systém ASR, který brání prokluzování kol.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ

Nezapomeňte, že v případě obutých zimních řetězů můžete jet maximální rychlostí 50 km/h.

Jak nasadit sněhové řetězy - video

Jedna věc je popsat nandávání sněhových řetězů slovně, druhá, když to člověk vidí na vlastní oči. Proto se raději podívejte také na video, které vám hezky ukáže, jak správně nasadit sněhové řetězy.

Jak nasadit sněhové řetězy na kamion - video

Nasazení sněhových řetězů na kamion může být trochu složité, ale s následujícími kroky, které uvidíte ve videu, by to mělo být dobře proveditelné.

Povinnost zimních řetězů

V České republice sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy. I když se domníváte, že se bez sněhových řetězů obejdete, nemusí tomu tak být, zejména v některých našich horských oblastech. Vydáváte se mimo ČR? Přečtěte si o zimní povinné výbavě v zahraničí.

Povinnost nastává v momentě, kdy se před vámi objeví značka sněhové řetězy. Ta řidiči motorového vozidla o třech a více kolech přikazuje pokračovat v jízdě až po nasazení sněhových (protiskluzových) řetězů na nejméně dvě hnací kola.

Toto neplatí pro vozidla vybavená pneumatikami s protiskluzovými hroty. Berte na vědomí také to, že pokud bude způsobena dopravní nehoda díky absenci sněhových řetězů, může vám pojišťovna krátit nebo dokonce zamítnout pojistné plnění.

značka sněhové řetězy

Obecně platí, že sněhové řetězy jsou výhradně určeny pro jízdu na vozovkách pokrytých souvislou vrstvou sněhu či ledu. Pokud se tedy s nasazenými řetězy dostanete na úsek bez sněhu, snižte rychlost a případně co nejdříve řetězy zase sundejte. Vyvarujete se tak zvýšenému opotřebení řetězů i pneumatik. Pro zajímavost přinášíme i článek o tom, jak řídit na sněhu.

Bezpečně s povinným ručením a havarijním pojištěním

Abyste se na zimních silnicích cítili opravdu bezpečně, měli byste mít uzavřené správné povinné ručení i havarijní pojištění, které vám zajistí komplexní pojištění vozidla. V obou těchto pojistkách se zaměřte nejen na odpovídající limity pojistného krytí, ale také na pojistná rizika a připojištění, která na svých cestách jistě oceníte.

Pro aktuální přehled nabídek od prověřených pojišťoven působících na českém trhu stačí použít online kalkulačku, ve které najdete to nejlepší pojištění vozidla jak ohledně možného zajištění, tak výše pojistného.

Stále si nevíte rady? Možná vám pomohou tyto články:

SPOČÍTEJTE SI SVÉ HAVARIJNÍ POJIŠTĚNÍ