Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak řídit v zimě a na co si dát pozor?

Publikováno: 14.12.2020

Sníh, ledovka a námraza na cestách umí potrápit nejednoho řidiče. Víte, jak se lépe připravit na tyhle nástrahy? Máme pro vás pár základních rad a tipů, abyste si bílou nadílku užili i na silnicích v klidu a bezpečí.

Pojištění auta - zima

Jet plynule = jet bezpečně

Pomalá a plynulá jízda je prostě základ. Vždy se rozjíždějte na takovou rychlost, abyste měli jistotu, že bez problému zastavíte. A pamatujte na jednoduchou poučku - na kluzké a zasněžené vozovce jezděte tak, jako kdyby auto vůbec nemělo brzdy.

Udržujte si bezpečný odstup

Pravidlo, které je platné napříč ročními obdobími, platí v zimě dvojnásob. Při jízdě ve ztížených podmínkách si kolem sebe jednoduše udržujte víc místa. Pokud by auto před vámi dostalo smyk, budete moci mnohem lépe zareagovat. Pamatujte, že brzdná dráha na sněhu je až 5krát delší a na ledu dokonce až 10krát! Takže v zimě je riziko nepříjemné nehody mnohem vyšší.

Dívejte se dopředu a předvídejte

Při jízdě se nezaměřujte jen na koncová světla vozu před vámi, ale dívejte se dopředu a snažte se vnímat co nejširší prostor kolem sebe. Dokážete tak mnohem lépe vyhodnotit případnou nebezpečnou situaci. Když uvidíte, že auto před vámi brzdí, nešlapejte hned na pedál, jen mírně povolte plyn a dodržujte bezpečný odstup tak, abyste nemuseli zbytečně brzdit. Když se tomu vyhnout nejde, brzděte hlavně plynule.

Brzděte opatrně

Na kluzkém povrchu je hlavní, abyste prudce nesešlapovali brzdový pedál. Pokud auto před vámi začne zpomalovat, reagujte ubráním plynu a brzděte až to bude nutné. A hlavně lehce a s rovnými koly. Při jízdě z kopce pak hlavně využívejte brždění motorem.

Neperte se s autem, dejte mu vůli

Když se dostanete do hlubokého sněhu anebo vyjetých kolejí, neperte se s autem a nesnažte se i sebemenší uklouznutí hned korigovat. Klidně nechejte vůz trochu ,,tancovat", samozřejmě do bezpečné míry.

Pozor si dávejte hlavně při předjíždění a přejíždění z pruhu do pruhu na dálnici, kdy musíte opustit vyjeté koleje. V takovou chvíli volantem necukejte, dívejte se dopředu do druhého pruhu a předjeďte jemně, hezky s citem, jinak můžete dostat smyk. Počítejte s tím, že auto se bude při přejíždění z břečky trochu zmítat, ale pojede rovně. Vždycky bude sledovat směr daný volantem.

Poznejte svůj vůz

Pokud jste před jízdou v náročnějších podmínkách nejistí, otestujte si, jak v nich vaše auto reaguje. V těchto případech nejsou důležité jen dobré zimní pneumatiky (a důkladné očištění vozu před jízdou), ale i zkušenosti řidiče, jeho cvik a chladná hlava.

Najděte si třeba velké prázdné parkoviště, na kterém si můžete vyzkoušet zatáčení, brždění a další manévry. Anebo využijte služeb některé ze společností, které nabízejí zimní ježdění na uzavřené trati.

Místa, na která si dát v zimě pozor:

  • Mosty: Jejich konstrukce může snadno promrznout, takže na mostech hrozí námraza, i když silnice jsou suché.
  • Lesy: Slunce do nich moc nesvítí a díky tomu na lesních cestách najdete sníh i led, i když v okolí není. A navíc vás tady můžou překvapit i ulomené větve stromů, které neunesly tíhu sněhu.
  • Horizonty: Na těch se dá očekávat nadílka navátého sněhu.
  • Železniční přejezdy a chráněné zóny: Zde se můžete setkat s jiným posypovým materiálem a tím pádem i s jiným povrchem pod vašimi koly.
  • Návěsy kamionů: Na jejich střechách se můžou přes noc utvořit kusy ledu, které snadno sklouznou a mohou rozbít čelní sklo. Proto si od kamionů raději držte bezpečnější odstup.
  • Kopce: Do zasněžených kopců jeďte na co nejvyšší rychlostní stupeň, který motor snese - vyhnete se prokluzování kol. A když je to možné, do prudkých kopců jeďte s mírným vybočením doleva a pak hned doprava. Pokud vám motor v kopci zhasne, asi ho bez řetězů anebo pohonu 4×4 asi nevyjedete. Jestli se vám při rozjezdu protáčí kola, zkuste to na dvojku nebo trojku s volně puštěnou spojkou a mírným přidáváním plynu.

Silnice v zimě určitě budí respekt, ale pokud dodržíte základní pravidla, a sice jet plynule, neprat se s autem a předvídat, určitě to zvládnete!

Nezapomeňte si sjednat odpovídající povinné ručení a potenciálně také nepovinné havarijní pojištění, které pokryje škody, na něž už povinné ručení nedosáhne. Oba typy pojištění si můžete srovnat i sjednat prostřednictvím naší kalkulačky.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ