Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jízda na ledové vozovce a vhodné pojištění

Publikováno: 10.03.2021

V období od podzimu, až do prvních jarních měsíců by měli mít řidiči jednak přezuto na zimní pneumatiky, ale také přizpůsobit jízdu stavu vozovky. Jak řídit na zamrzlé silnici, co vám hrozí od projíždějících aut a jaké pojištění pro tyto účely zřídit? O tom se dočtete v našem článku.

Jízda na ledové vozovce

Udržujte vůz v dobrém stavu

Primárně platí, že pokud je venku námraza, či sníh, nevyjíždějte s vozem bez řádného očištění kapoty a oken. Pojišťovny mohou totiž přihlédnout právě k tomu, v jakém stavu okna byla, zda jste například měli obtížný výhled kvůli nedostatečně odstraněné námraze.

To stejné platí pro pneumatiky. Pokud není vhodná hloubka dezénu, nebo snad jedete na letních pneumatikách, tak i tento faktor do šetření pojistné události zasáhne.

Pokud tedy vůz vhodně nepřipravíte na cestu, může dojít ke krácení pojistného plnění z havarijního pojištění. Škoda tak bude vymáhána po jejím viníkovi.

Základní pojištění vs. připojištění

Stěžejní je povinné ručení, které nabízí i připojištění proti živlům. To obsahuje například pád předmětů a ledu, či dokonce sesuv laviny, pokud jezdíte do horských oblastí.

Pak je tu rovněž připojištění předního skla, které lze mnohdy sjednat k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění. Pokud se vám vlivem námrazy sklo poškodí, ať už při jejím odstraňování nebo po nárazu ledu z jiného vozidla, určitě se takové pojištění bude hodit. Čím novější a technologický vyspělejší auto, tím dražší je samotné sklo i jeho výměna, obzvláště pokud obsahuje různé senzory a kameru.

Jak na správnou jízdu

Jízda na ledu a sněhu vyžaduje zkušenost a klid. Brzdná dráha se například na zamrzlé vozovce znatelně prodlužuje a její podcenění může vést k závažné nehodě, kdy se vůz stává neovladatelnou střelou. Brzdit byste měli pomalu a postupně, zároveň je ideální si držet dostatečný odstup od vozidla před vámi.

Mnohdy ani ty nejmodernější asistenční systémy nezabrání smyku, pakliže pneumatiky ztratí svou přilnavost. Pokud se do něj už dostanete, vzpomeňte si na základní pravidla:

  • Uberte plyn
  • Nebrzděte
  • Sešlápněte spojku
  • Při smyku přední nápravy volantem jen vyrovnávejte
  • Při smyku zadní nápravy natočte volant proti jejímu vybočení

Jak chránit své auto proti živlům, tomu jsme se věnovali v jednom z našich článků zde.

 

Autor: Martin