222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přichází čas na letní obutí

Publikováno: 13.03.2021

AKTUALIZACE – Jaro už je téměř tu a s blížícím se aprílem se blíží i doba, kdy můžeme své vozidlo opět trochu vyletnit a přezout jej na letní pneumatiky. Víte jak na to? Zvládnete to i sami! Pár tipů vám přinášíme níže.

Přichází čas na letní obutí

Proč přezouvat?

Povinnost přezouvat v rámci roku na dva různé druhy pneumatik má svůj důvod. A není to jen hloubkou dezénu, ale i celkovými vlastnostmi zimních a letních pneumatik. Vzor letních pneumatik musí mít hloubku minimálně 1,6 mm. Ovšem odborníci rozhodně nedoporučují ,,dojíždět" pneumatiky až na tuto hodnotu a nabádají jejich výměnu provést dříve, že se k této hranici přiblíží.

Důvody proč přezouvat na letní pneumatiky:

  • Bezpečnost - letní pneumatiky jsou v letním počasí lépe ovladatelné, mají kratší brzdnou dráhu.
  • Ekonomičnost - zimní pneumatiky v letním období snáze sjedete a zároveň se jejich používáním zvyšuje spotřeba paliva. Přezutím na letní obutí tedy ušetříte.
  • Komfort a ekologie - letní pneumatiky v letním období zvyšují komfort jízdy, jsou méně hlučné a snižují emise spalin výfukových plynů.

Kdy přezouvat?

V tom, kdy přezout na letní pneumatiky, hrají zásadní roli nejen povětrnostní podmínky, ale především venkovní teplota. Hraničním bodem je v tomto případě 7°C, s touto teplotou přestávají zimní pneumatiky správně plnit svoji funkci. Počkejte ovšem, až bude 7°C nad nulou skutečně delší dlouhodobě (přes den i v noci). Počasí je poslední dobou nevyzpytatelné, takže pokud přezutí odložíte až na průběh dubna, vůbec nic se nestane.

Jak je to se zákonem

Právě kvůli tomu, že se počasí chová od podzimu až do jara nepředvídatelně, nemůže legislativa ustanovit přesné datum pro výměnu pneumatik. Zásadní je tedy znění zákona 361/2000 Sb., které hovoří následovně:

Řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

  • je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
  • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Jestliže za těchto podmínek nebudete mít přezuto na zimní pneumatiky, hrozí vám bloková pokuta až 2 000 Kč. Pokud ohrozíte plynulost a bezpečnost provozu, pak vám může být zakázáno pokračování v jízdě.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Výměna pneumatik

V servisu

Jednoduše rezervaci termínu. Nezapomeňte, že servisy mívají na přelomu zmíněného období pro přezutí běžně plno, proto je důležité si zavolat dopředu. Dále, pokud používáte běžný typ pneumatik, většinou stačí mít hotovost okolo 700 Kč. Ovšem pozor, záleží na tom, kde a jaký servis si vyberete, sazby mohou být různé.  Výměna samotná trvá chvíli a bez toho, aniž byste se museli zbytečně dřít.

Zvládnu to sám?

Je nám jasné, že přezutí vašeho vozidla je díky situaci panující u nás i ve světě to poslední, na co v posledních dnech myslíte. Ovšem na druhou stranu je teď váš vůz tím nejbezpečnějším prostředkem, pokud se potřebujete někam dostat. Vaši péči si tedy rozhodně zaslouží. Co pro jeho dobrou kondici, takhle po zimě můžete udělat, se dozvíte zde.

I když tedy autoservisy a pneuservisy prozatím zůstaly otevřené, pokud to není nezbytně nutné, jejich návštěvu zatím zkuste vzhledem k okolnostem, odložit.

Pokud přezouváte celé komplety (disky + pneumatiky) a máte vhodný prostor (dvůr, zahradu, garáž), zvažte, zda to nejste schopni zvládnout svépomocí.

TIP

Některé pneumatiky jsou vyrobeny přímo na levou a pravou stranu vozu. Pokud je zaměníte, budou mít při jízdě zcela opačný účinek, budou vodu na mokré vozovce držet stále pod sebou.

Top tip!

Přemýšlíte o změně povinného ručení a zároveň byste do své smlouvy rádi zahrnuli nějaká připojištění? Jaká připojištění vám provoz na jarních silnicích mohou usnadnit se inspirujte třeba zde v článku o jarních připojištění!

Přejeme hodně štěstí s výměnou a spoustu kilometrů bez nehod.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ