Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přichází čas na letní obutí

Publikováno: 15.03.2022

V březnu začíná každoročně jaro a s ním i čas k plánování přípravy vozidla na teplejší počasí. Mezi základ patří výměna pneumatik ze zimních na letní. Nejen, že vám přineseme tipy, jak pneumatiky vyměnit sami, ale také poradíme, kam zajet na profesionální výměnu a kolik vás bude stát. 

Přichází čas na letní obutí

Proč přezouvat?

Povinnost přezouvat v rámci roku na dva různé druhy pneumatik má svůj důvod. Tím jsou celkové vlastnosti zimních a letních pneumatik s potřebnou hloubkou dezénu. Vzor letních pneumatik musí mít hloubku minimálně 1,6 mm. Ovšem odborníci rozhodně nedoporučují ,,dojíždět" pneumatiky až na tuto hodnotu a nabádají jejich výměnu provést dříve, že se k této hranici přiblíží.

Důvody proč přezouvat na letní pneumatiky:

 • Bezpečnost - letní pneumatiky jsou v letním počasí lépe ovladatelné, mají kratší brzdnou dráhu a to zejména v dešti.
 • Ekonomičnost - zimní pneumatiky v letním období snáze sjedete a zároveň se jejich používáním zvyšuje spotřeba paliva. Přezutím na letní tedy výrazně ušetříte.
 • Komfort a ekologie - letní pneumatiky v letním období zvyšují komfort jízdy, jsou méně hlučné a snižují emise spalin výfukových plynů.

Kdy přezouvat v roce 2023?

V tom, kdy přezout na letní pneumatiky, hrají zásadní roli nejen povětrnostní podmínky, ale především venkovní teplota. Hraničním bodem je v tomto případě 7°C, s touto teplotou přestávají zimní pneumatiky správně plnit svoji funkci. 7°C musí být ovšem minimálně několik dnů po sobě (ve dne i v noci), abyste skutečně měli jistotu, že už lze pneumatiky na voze přezout. Počasí je poslední dobou nevyzpytatelné, takže pokud přezutí odložíte až na začátek května, vůbec nic se nestane.

Jak je to se zákonem

Právě kvůli tomu, že se počasí chová od podzimu až do jara nepředvídatelně, nemůže legislativa ustanovit přesné datum pro výměnu pneumatik. Zásadní je tedy znění zákona 361/2000 Sb., které hovoří následovně:

Řidiči mají povinnost použít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března, pokud:

 • je na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza,
 • lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci během jízdy může vyskytovat souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza.

Zatímco v létě vám za zimní pneumatiky žádný postih nehrozí, u zimních pneumatik je to už jinak. V zimě můžete dostat blokovou pokutu až 2 000 Kč. Pokud ohrozíte plynulost a bezpečnost provozu, pak vám policisté zakážou pokračování v jízdě.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jak na výměnu pneumatik

Servis

Nejjednodušší a nejbezpečnější je výměna v profesionálním servisu. Stačí si dopředu rezervovat termín, protože na výměnu pneumatik bývá na podzim a na jaře docela plno.

Výhodou servisu je také to, že vám odborníci vše změří, vyváží a ještě k tomu poradí, zda už je čas na koupi nových pneumatik a hned vám je klidně objednají. Pneumatiky je možné na sezónu v servisech také uskladnit, pokud zrovna nemáte kde. Takové uschování sady pneumatik (4 kusů) vás vyjde zhruba na 500 korun na půl roku.

Kolik průměrně stojí výměna pneumatik

Vždy záleží na typu pneumatik a jejích velikosti. Do ceny se promítá také kvalita služeb servisu.

 • Běžný typ do 16´´ mezi 400 a 700 Kč
 • Pneumatiky nad 20´´ zhruba od 800 Kč 
 • Pneumatiky runflat zhruba 200 Kč za jeden kus

Zvládnu to sám?

Pokud jste zruční a máte potřebné nástroje na výměnu, tak to samozřejmě zvládnete i sami, stejně jako ostatní servis auta. Je ale potřeba myslet na několik zásadních věcí. Každá pneumatika je například vyrobena přímo na levou a pravou stranu vozu. Jejich zaměnění nebo špatné nasazení bude mít na mokré vozovce za následek hromadění vody pod sebou a špatné jízdní vlastnosti vozu. Při každé výměně pneumatiky dobře označte, například bílou křídou.

Pneumatiky je navíc potřeba často vyvážit, aby nedocházelo ke zhoršené ovladatelnosti vozu a také jejich nepravidelnému sjíždění. Po výměně také vše dobře utáhněte, bohužel vám obyčejný klíč stačit nebude.

Pojištění pneumatik

Pneumatiky je možné na vašem voze také pojistit, zejména, pokud jsou nové a hlavně drahé. U produktů povinného ručení jsou jeho součástí i asistenční služby, které vám pomohou pneumatiku vyměnit na místě v rámci jednoduchých oprav.

Pojištění pneumatik obsahuje:

 • Protržení bočnice nebo běhounu
 • Proražení pneumatiky překážkou na vozovce
 • Defekt po průjezdu výmolem