222 100 200 Zavoláme vám zpět

Přichází čas na letní obutí

Publikováno: 23.03.2020

Jaro už je téměř tu a s blížícím se aprílem se blíží i doba, kdy můžeme své vozidlo opět trochu vyletnit a přezout jej na letní pneumatiky. Víte jak na to? Zvládnete to i sami! Pár tipů vám přinášíme níže.

Přichází čas na letní obutí

Proč přezouvat?

Povinnost přezouvat v rámci roku na dva různé druhy pneumatik má svůj důvod. A není to jen hloubkou dezénu, ale i celkovými vlastnostmi zimních a letních pneumatik. Vzor letních pneumatik musí mít hloubku minimálně 1,6 mm. Ovšem odborníci rozhodně nedoporučují ,,dojíždět" pneumatiky až na tuto hodnotu a nabádají jejich výměnu provést dříve, že se k této hranici přiblíží.

Důvody proč přezouvat na letní pneumatiky:

  • Bezpečnost - letní pneumatiky jsou v letním počasí lépe ovladatelné, mají kratší brzdnou dráhu.
  • Ekonomičnost - zimní pneumatiky v letním období snáze sjedete a zároveň se jejich používáním zvyšuje spotřeba paliva. Přezutím na letní obutí tedy ušetříte.
  • Komfort a ekologie - letní pneumatiky v letním období zvyšují komfort jízdy, jsou méně hlučné a snižují emise spalin výfukových plynů.

Povinné ručení online

Kdy přezouvat?

V tom, kdy přezout na letní pneumatiky, hrají zásadní roli nejen povětrnostní podmínky, ale především venkovní teplota. Hraničním bodem je v tomto případě 7°C, s touto teplotou přestávají zimní pneumatiky správně plnit svoji funkci. Počkejte ovšem, až bude 7°C nad nulou skutečně delší dlouhodobě (přes den i v noci). Počasí je poslední dobou nevyzpytatelné, takže pokud přezutí odložíte až na průběh dubna, vůbec nic se nestane.

Zvládnu to sám?

Je nám jasné, že přezutí vašeho vozidla je díky situaci panující u nás i ve světě to poslední, na co v posledních dnech myslíte. Ovšem na druhou stranu je teď váš vůz tím nejbezpečnějším prostředkem, pokud se potřebujete někam dostat. Vaši péči si tedy rozhodně zaslouží. Co pro jeho dobrou kondici, takhle po zimě můžete udělat, se dozvíte zde.

I když tedy autoservisy a pneuservisy prozatím zůstaly otevřené, pokud to není nezbytně nutné, jejich návštěvu zatím zkuste vzhledem k okolnostem, odložit.

Pokud přezouváte celé komplety (disky + pneumatiky) a máte vhodný prostor (dvůr, zahradu, garáž), zvažte, zda to nejste schopni zvládnout svépomocí.

Jak správně přezout pneumatiky

Zde máte pár základních kroků, jak pneumatiky v domácích podmínkách přezout. Kompletní návod najdete v našem článku Jak správně přezout pneumatiky.

Pozor!

I stav pneumatik, především hloubka dezénu nebo špatná volba typu pneumatik, mohou mít  fatální dopad na jízdní vlastnosti, díky čemuž může dojít k dopravní nehodě a následné pojistné události. A pokud bude prokázaná souvislost příčiny nehody právě se špatným použitím pneumatik na vozidle, může to ovlivnit i pojistné plnění v rámci povinného ručení. Buďte zodpovědní!  

Top tip!

Přemýšlíte o změně povinného ručení a zároveň byste do své smlouvy rádi zahrnuli nějaká připojištění? Jaká připojištění vám provoz na jarních silnicích mohou usnadnit se inspirujte třeba zde v článku o jarních připojištění!

Přejeme hodně štěstí s výměnou a spoustu kilometrů bez nehod.

Spočítejte si své povinné ručení