Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Servis auta – jak se starat o váš vůz

Připravili jsme pro vás přehled všeho podstatného, co vám pomůže vůz udržet v dobrém stavu. Pokud mu budete dopřávat pravidelný servis a průběžně se o něj starat, zvýšíte tak i jeho cenu v případě prodeje. Některé úkony navíc musíte udělat na základě zákona, aby byl vůz způsobilí k provozu. 

Servis auta - jak se starat o váš vůz

Běžný provoz

Správně byste měli před každou jízdou zkontrolovat stav vozu, například množství pohonných hmot nebo směsi do ostřikovačů, věnovat pozornost svítícím kontrolkám, ale také světlům, či stavu pneumatik, jestli náhodou není nutné po cestě koupit žárovku nebo některé kolo dofouknout. To vše jsou naprosté základy, které vás úspěšně dovezou do cíle.

POROVNAT POJIŠTĚNÍ ONLINE

Další kontrola, jako je hladina motorového oleje, chladící kapaliny, nebo čistota vozu, se řadí mezi dlouhodobé a pravidelné úkony, které zejména ovlivňují celkovou životnost vozu.

Čistota je rovněž stěžejní a to nejen v interiéru, ale i exteriéru. Eliminujete tak zejména korozi například v zimě, kdy jsou cesty pokryty solí, která se dostane téměř kamkoliv, včetně interiéru. Velké množství prachu také minimalizuje životnost filtrů, díky čemuž se v autě tvoří zápach nebo bakterie, které ovlivní zdraví řidiče a posádky.

Auto byste měli také pravidelně servisovat. Pokut najedete několik tisíc kilometrů za rok, pak je každoroční servis ideální. Nemusíte třeba nic opravovat, ale i tak vám odborníci poradí, co může být v blízké budoucnosti problém. Také doporučujeme kompletní servisní prohlídku před dovolenou a to dostatečně dopředu, aby bylo možné auto ještě dát do pořádku.

Pokud často jezdíte na hory, nezapomeňte se zamyslet, zda máte dostatečně nastavené pojištění vozu. Mnohdy spoustu problémů vyřešíte havarijní připojištěním, které například kryje pád laviny nebo tíhu sněhu.

Dle ročního období

STK - prohlídka všech prohlídek

Na technickou kontrolu musí vozy jezdit každé dva roky. Auto bez STK není způsobilé k další jízdě a za to hrozí bloková pokuta 2 500 Kč, ve správním řízení až 10 000 Kč a k tomu 4 body.

Technická kontrola určí, zda se váš vůz může pohybovat po silnici, nebo je nutné provést dílčí opravy, případně je v tak havarijním stavu, že už to nemá smysl. Vozidlo totiž logicky nesmí ohrozit jiné účastníky silničního provozu a pokud takový vůz nemá funkční světlo, brzdy nebo výfuk, pak rozhodně nebezpečí hrozí.

Povinná výbava

Povinnou výbavou se rozumí rezerva a nářadí pro výměnu kola, autolékárnička a výstražný trojúhelník. Samozřejmostí jsou i sezónní pneumatiky podle ročního období a stavu vozovky, tedy zimní a letní.

Za chybějící povinnou výbavu na místě zaplatíte blokovou pokutu 1 500 Kč. U pneumatik záleží na tom, zda způsobíte nehodu, obzvláště, pokud jezdíte na letních, i když je na vozovce souvislá vrstva ledu nebo sněhu.

Smluvní servisy

Pojišťovny, které nabízejí pojištění vozidel mají nasmlouvány ověřené servisy, kam se nebojí například odtáhnout váš nepojízdný vůz, pokud to situace vyžaduje. Těch servisů je větší množství a díky tomu máte garanci, že ať se vám potíže stanou kdekoliv, vždy se dostanete ke kvalitní péči. Stačí zavolat na asistenční službu vaší pojišťovny, jejíž číslo máte uvedeno na zelené kartě.

VIN

A jak vlastně při nákupu ojetého vozu zjistíte, že byl servisován? K tomu slouží unikátní VIN kód.

Kontrola pojištění

Každý vůz musí mít také povinné ručení. Na tomto základě majitel získá tzv. zelenou kartu s údaji o pojišťovně. Od roku 2022 je možné tuto kartu ukázat v digitální podobě, například ve svém mobilu. Povinné ručení se prodlužuje automaticky na každý rok. Pokud vám nevyhovuje, udělejte si produktu a sjednejte si nové.

Pokud nepojištěný řidič způsobí nehodu, hrozí mu vymáhání veškerých nákladů od České kanceláře pojistitelů, což má za následek velké dluhy. Za jízdu bez dokladů vám hrozí také bloková pokuta 1 500 Kč. V roce 2022 byl navíc novelizován systém bodů a pokut, který je tvrdší pro případ velkých přestupků.

Další tipy a rady pro jízdu

Nezapomínejte pravidelně si pravidelně přepočítávat své povinné ručení a havarijní pojištění, protože tím můžete ušetřit i několik tisíc korun.