222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jak řešit propadlou STK

Po delší době listujete diářem a najednou narazíte na červený zápis, který hlásá ,,Auto STK".  S menším infarktem kouknete na datum a zjistíte, že už je to více jak dva týdny. Pro jistotu zkontrolujete doklady k vozidlu a opravdu. Ale jak řešit propadlou STK? Hlavně žádnou paniku, pojďme se na to podívat společně.

Jak řešit propadlou STK

Propadlá STK - co mi hrozí?

Technickou kontrolu společně s měřením emisí absolvujete v intervalech, které jsou stanoveny zákonem. U nového vozidla jsou to 2 roky, poté pak každé 4 roky - to samozřejmě pak platí pro všechna ojetá vozidla. V případě, že termín technické kontroly u svého vozidla propásnete, v podstatě jezdíte s vozidlem, které nemá schválenou technickou způsobilost k provozu na pozemních komunikacích.

Povinné ručení online

Pokud vás tedy potká silniční kontrola a zjistí, že vaše technická kontrola již není platná, vše se odvíjí i od situace - tedy jak dlouho je technická propadlá a v jakém stavu je vaše vozidlo. Hrozí vám zákaz pokračování v jízdě a bloková pokuta, v těch horších případech, tedy STK dlouho po termínu a vozdilo ve špatném technickém stavu, pak i správní řízení s pokutou pět až deset tisíc korun, pět trestných bodů a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Do velkých problémů se můžete dostat i v případě, že s vozidlem, které má propadlou STK, způsobíte dopravní nehodu. Pak i pojišťovna, u které máte sjednané povinné ručení, může po vás vyžadovat zaplatit částku na pojistné plnění, které poskytla poškozeným.

Intervaly pravidelných technických prohlídek

Druh vozidla První technická prohlídka
(nově registrované vozidlo)
Následující
technické prohlídky
Osobní, nákladní aut., motocykl,
přípojné vozidlo do 3,5 t
po 4 letech po 2 letech
Nákladní automobil s hmotností nad 3500 kg,
vozidlo taxislužby
po 1  roce po 1 roce
Speciální automobil, vozidlo s právem
přednosti v jízdě
po 1  roce po 1  roce
Vozidlo půjčovny automobilů,
Přípojné vozidlo s hmotností nad 3500 kg
po 1  roce po 1  roce
Nebržděný přívěs s hmotností do 750 kg,
Motocykl se zdvihovým objemem do 50 ccm
a rychlostí 50km/h
po 6 letech po 4 letech

Jak řešit propadlou STK?

V první řadě zjistěte, do kdy byla technická kontrola vašeho vozidla platná. Nejpřesnější informaci naleznete ve velkém technickém průkaze, případně na červené nálepce umístěné na zadní SPZ vozidla. Pak se obratem na technickou kontrolu s vozidlem objednejte.

Dle zákona vozidlo, které nemá platnou technickou kontrolu, na pozemní komunikace nesmí. Proto by měl být správný postup takový, že vozidlo necháte na stanici technické kontroly odtáhnout. Nicméně praxe bývá trochu jiná a řidiči riziko dojezdu na technickou prohlídku obvykle podstoupí.

Jak probíhá STK?

Teď už víte, jak řešit propadlou STK. Jak se ale na kontrolu vašeho vozidla připravit, co všechno si vzít s sebou a jak to všechno probíhá? To vše a mnohem více se dozvíte v článku, který jsme pro vás připravili už dříve a naleznete ho zde.

Náš tip

Abyste se příště téhle zbytečně stresující situaci vyhnuli a na STK se dostavili včas, zapište si termín STK nejen do diáře, ale třeba i do kalendáře v práci, udělejte si upomínku do mobilu či počítače. Všechny poznámky a upozornění si navíc zapište k datu s dostatečným předstihem, než je nejzazší termín pro provedení STK.