Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Propadlá technická – Jak řešit propadlou STK?

Právě jste při pohledu na zadní SPZ zjistili, že byste měli zajet na STK. Když se ale podíváte do technického průkazu, máte platnost STK už několik dní propadlou. Asi se ptáte, co teď? Hlavně žádnou paniku, pojďme si říct, jak vše vyřešit. Stát se to může opravdu komukoliv. Povinné ručení není totiž to jediné, co váš vůz musí mít.

Jak řešit propadlou STK

Jak zjistit platnost STK?

Pokud si nejste jisti, do kdy vám STK platí, opravdu je nejjednodušší se podívat na SPZ svého vozu. Tam se nachází známka s vyznačeným měsícem a rokem, do kdy můžete být v klidu. Pokud jste si to ale neuvědomili a nacházíte se v měsíci, kdy je potřeba STK řešit, tak potřebujete znát přesné datum. To se nachází ve velkém technickém průkazu.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Jízda bez STK

Za jízdu s propadlou STK hrozí zákaz pokračování v jízdě, protože je vozidlo nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, bloková pokuta v hodnotě i 10 000 korun, trestné body a v nejhorších případech i zákaz řízení na půl roku až rok. Záleží na tom, v jakém stavu vaše vozidlo je a jak dlouho bez platné technické jezdíte.

Technickou kontrolu společně s měřením emisí absolvujete v intervalech, které jsou stanoveny zákonem. U nového vozidla, které má platnou technickou lze tu další udělat po 4 letech. Následně každé 2 roky, stejně jako u ojetých vozidel. U motocyklů je interval naopak vždy po 4 letech (u nového motocyklu je to dokonce až za 6 let u první STK).

Do velkých problémů se můžete dostat i v případě, že s vozidlem, které má propadlou technickou (STK), způsobíte dopravní nehodu. Pak i pojišťovna, u které máte sjednané povinné ručení, po vás bude vyžadovat částku na pojistné plnění, které poskytla poškozeným. A to už se můžete dostat do vážných finančních potíží.

Termíny STK podle typů vozidel

Druh vozidla První technická prohlídka
(nově registrované vozidlo)
Následující
technické prohlídky
Osobní, nákladní aut., motocykl,
přípojné vozidlo do 3,5 t
po 4 letech po 2 letech
Nákladní automobil s hmotností nad 3500 kg,
vozidlo taxislužby
po 1  roce po 1 roce
Speciální automobil, vozidlo s právem
přednosti v jízdě
po 1  roce po 1  roce
Vozidlo půjčovny automobilů,
Přípojné vozidlo s hmotností nad 3500 kg
po 1  roce po 1  roce
Nebržděný přívěs s hmotností do 750 kg,
Motocykl se zdvihovým objemem do 50 ccm
a rychlostí 50km/h
po 6 letech po 4 letech

Jak vyřešit propadlou STK?

Po zjištění o propadlé STK se na ni obratem objednejte. Dle zákona vozidlo, které nemá platnou technickou kontrolu, na pozemní komunikace nesmí. Proto by měl být správný postup takový, že vozidlo necháte na stanici technické kontroly odtáhnout. Nicméně praxe bývá trochu jiná a řidiči riziko dojezdu na technickou prohlídku obvykle podstoupí.

Pokud je váš vůz ale na první pohled v dobrém stavu, většinou se při policejní kontrole vše vyřeší domluvou a požádáním, abyste si STK neprodleně vyřídili, nebo maximálně dostanete blokovou pokutu 2 000 korun.

Jak probíhá STK?

Jak se na technickou kontrolu vašeho vozidla připravit, co všechno si vzít s sebou a jak to všechno probíhá? Připravte si peníze a raději i dostatek času.

Úplně nejlepší možností je si termín rezervovat dostatečně dopředu. Pokud vše půjde dobře, budete na prohlídce třeba jen 15 minut. Bez rezervace to může být ale i na 2 hodiny, záleží do jakého období se zrovna trefíte.

Nejste si jistí stavem svého vozu? Svěřte jej do péče servisu a teprve pak vyrazte na STK. Budete tak mít jistotu, že nebude nutné nic opravovat. Některé servisy také nabízí komplexní službu, takže jim svůj vůz předáte a oni vše zařídí, takže můžete v klidu zůstat v práci nebo doma.

Co se kontroluje na STK?

 • Brzdy
 • Řízení
 • Karoserie
 • Výfuk
 • Kola
 • Světla
 • Výbava
 • Identifikátory vozu dle technického průkazu

Co sebou na STK?

Nezapomeňte si velký a malý technický průkaz a protokol o předchozí prohlídce, dále osvědčení o měření emisí. Pokud jste poprvé prohlídkou neprošli zdárně, při druhé návštěvě si připravte protokol o předchozí prohlídce.

Jaká je cena STK?

Technická kontrola i s kontrolou emisí u osobního vozu na benzín stojí většinou 2 400 Kč. U dieselů je cena stejná, ale vyšší je u vozů na LPG (2 600 Kč).

 • Osobní vůz cca. 2 400 Kč
 • Osobní vůz z dovozu cca. 3 600 Kč
 • Motocykl 900 Kč
 • Přívěsný vozík 800 Kč

Náš tip

Abyste se příště téhle zbytečně stresující situaci vyhnuli a na STK se dostavili včas, zapište si termín STK nejen do diáře, ale třeba i do kalendáře v práci, udělejte si upomínku do mobilu či počítače. Všechny poznámky a upozornění si navíc zapište k datu s dostatečným předstihem, než je nejzazší termín pro provedení STK.