Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Jaká je cena LPG a proč se vyplatí?

Publikováno: 04.10.2023

Možná už jste se na benzince setkali se stojanem pro tankování LPG. A když jste zahlédli cenu LPG, šli jste nejspíš do kolen. Plyn je oproti benzinu více než dvakrát levnější! Jaká je tedy cena LPG? Na co vše se musíte připravit? A jak sjednat povinné ručení u aut na LPG?

Cena lpg

Co je LPG?

Každé auto je uzpůsobené na jiný typ paliva. Mezi ta nejběžnější patří benzin a nafta. Ale existují i různé alternativy, které jsou ekologičtější a výrazně levnější. Například LPG neboli Liquified Petroleum Gas (v překladu zkapalněný ropný plyn).

Podstatné je vědět, že LPG není totéž jako zemní plyn. Jedná se o směsici plynů, jíž tvoří propan, butan a jejich různé směsi. De facto je to tedy starý dobrý propan-butan, na němž leckdo dodnes vaří. Anebo jde o palivo pro zážehové motory.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kolik stojí LPG?

LGP je mnohem ekologičtější palivo než benzin nebo nafta. A navíc je mnohem levnější. Cena LPG za 1 litr se v současnosti pohybuje okolo 15 korun.

Aktuální cena LPG

Aktuální cena LPG se u jednotlivých čerpacích stanic liší, takže někde můžete načerpat LPG za 14 Kč, jinde třeba i za 17 Kč za litr.
Každopádně ale platí, že se jedná o velmi levné palivo. A dosvědčuje to i vývoj ceny LPG z posledních měsíců a let. V době, kdy bylo LPG nejdražší (na jaře 2022), stál 1 litr přes 21 Kč. V dobách, kdy bylo LPG nejlevnější (v září 2016), stál 1 litr okolo 9 Kč.

A jaký byl tedy vývoj ceny LPG v posledním roce? A jak si cena LPG vedla oproti ceně benzinu?

Vývoj ceny LPG za litr v roce 2023

Datum Průměrná cena LPG Průměrná cena benzinu
1. října 2023 15,52 Kč/l 40,63 Kč/l
1. září 2023 15,10 Kč/l 39,86 Kč/l
1. srpna 2023 15,08 Kč/l 38,08 Kč/l
1. července 2023 15,29 Kč/l 37,43 Kč/l
1. června 2023 15,71 Kč/l 36,82 Kč/l
1. května 2023 16,11 Kč/l 37,51 Kč/l
1. dubna 2023 16,76 Kč/l 37,04 Kč/l
1. března 2023 17,02 Kč/l 37,57 Kč/l
1. února 2023 16,88 Kč/l 37,91 Kč/l

Zdroj dat: mbenzin.cz

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Za kolik budu jezdit na LPG?

Na první pohled je LPG velmi levné palivo a vyplatí se na něj jezdit. Při aktuální ceně LPG 15 Kč/l ujedete 100 kilometrů za 138 Kč. Pokud pojedete po stejné trase na benzin a načerpáte ho za cca 40 Kč, vyjde vás cesta na 320 Kč.

Je ovšem nutné si uvědomit, že cena LPG není to jediné, s čím musíte při výpočtu všech nutných nákladů počítat.

Faktem je, že na plnou nádrž LPG zpravidla neujedete totožnou vzdálenost jako na plnou nádrž benzinu. Dojezd vozidel přestavěných na LPG bývá okolo 500 kilometrů.

Navíc je spotřeba LPG vyšší než spotřeba benzinu, a to zhruba o 15 až 20 %. Počítáte-li, že máte běžnou spotřebu například 8 l/100 km, v případě LPG to bude 9,2 l/100 km. Výpočet spotřeby LPG přitom není složitý. Vaši individuální spotřebu LPG si nejlépe spočítáte tak, že po natankování vynulujete počítadlo kilometrů a budete sledovat, kolik kilometrů jste na nádrž ujeli. Počet kilometrů pak vydělíte obsahem nádrže na LPG.

Plus musíte počítat s počátečními náklady na přestavbu auta na LPG, což stojí až několik desítek tisíc korun.

Dále je potřeba počítat s pravidelnými revizemi a kontrolami systému, které se samozřejmě platí - a bez platné revize systému LPG neprojdete STK.

A v neposlední řadě je třeba myslet na to, že životnost nádrže na LPG je omezená a nemusí vám vydržet po celou dobu životnosti vašeho vozu (takže budete muset investovat do nové).

Vyplatí se LPG?

LPG se bezesporu vyplatí. Respektive začne se vám vyplácet od chvíle, kdy se vám vrátí počáteční náklady.

Cena přestavby vozu na LPG se různí podle toho, kolik má auto válců. Nejlevnější přestavba na LPG vás vyjde na cca 20 000 Kč, nejdražší stojí asi dvojnásobek.

Cena se může ještě navýšit, a to pokud si budete přát speciální úpravy. Jedná se nejčastěji o instalaci těchto dílů:

  • Skrytá koncovka plnění LPG pod víčkem plnění benzínu - cena okolo 1 000 Kč
  • Větší nádrž - cena okolo 1 000 Kč
  • Nádrž na LPG umístěná pod vozidlem - cena až 3 500 Kč
  • Ochrana ventilů motoru na LPG - cena okolo 6 000 Kč

Kromě ceny za přestavbu auta na LPG je potřeba počítat s pravidelnou revizí LPG systému, která stojí okolo 500 Kč. Pokud technik najde nějakou chybu, budete si ji muset nechat opravit. Platnost revize je přitom pouze 1 rok. A když se vydáte na STK, musíte mít v ruce platnou revizi LPG.

Takže ještě jednou - vyplatí se LPG nebo ne? Odpověď zní ano. I když je počáteční investice vysoká, tak čím více budete autem jezdit, tím dřív se vám vrátí. A poté už začnete díky LPG vydělávat, protože budete tankovat zhruba 2,5krát levněji než ostatní.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Nevýhody auta na LPG

Má auto přestavěné na LPG nějaké nevýhody? Mohlo by se zdát, že ne. Ale i LPG má své mouchy.

  • Vysoká počáteční investice a nutnost pravidelných revizí systému
  • Zákaz parkování v podzemních garážích (velmi často se u vjezdu setkáte s dopravní značkou zakazující vjezd vozidlům s LPG nebo CNG)
  • Omezená životnost nádrže na LPG (I když by teoreticky mohla fungovat 20, 30 let, podle vyhlášky Ministerstva dopravy ČR č. 341/2014 Sb. je životnost tlakových láhví pro LPG 10 let. Pak je nutná jejich výměna - a tedy nová velká investice.)
  • Zvýšení spotřeby, a to zhruba o 15 %
  • Nádrž na LPG vám zmenší zavazadlový prostor (protože přesně tam se zpravidla instaluje)

Kde a jak se tankuje LPG?

Rozhodli jste se nechat si přestavět auto na LPG, nebo už jste si takové rovnou koupili? Teď už zbývá jen poprvé natankovat. Ale možná s překvapením zjistíte, že míst, kde lze tankovat LPG, není tolik. Není to tak špatné jako u nabíječek pro elektromobily, ale přesto neuspějete na každé čerpací stanici.

Proto je dobré si před každou cestou zjistit, kde je možné LPG natankovat. Třeba s pomocí mapy LPG (www.seznamlpg.cz) nebo přes Google Mapy.
Výhodou je, že pokud vám LPG dojde, systém se automaticky přepne na původní palivo, takže můžete plynule pokračovat dál v cestě.

Způsob tankování LPG je podobný jako při tankování benzinu či nafty, ale tankovací pistole jsou trochu jiné. Plnicí koncovka musí dobře dolehnout, protože jinak by plyn unikal mimo, což je nebezpečné.

Pravidla pro tankování LPG

Platí, že tankovat LPG by měla pouze obsluha čerpací stanice. I proto je na místě zvonek, jímž obsluhu přivoláte. Je to bezpečnostní opatření, protože plyn je vysoce výbušný.

Můžete se ale setkat i s čerpacími stanicemi na LPG, kde si natankujete sami. Pokud to umíte, není to žádný problém.

Před tankováním LPG se ujistěte, že máte vypnutý motor auta, topení i další elektrické systémy. Platí také přísný zákaz kouření a manipulace s ohněm v blízkosti čerpacího stojanu.

Po ruce musíte mít také speciální redukci, jíž našroubujete na koncovku - a na redukci pak přiložíte plnící koncovku, kterou stisknutím páčky upevníte.

Pak je potřeba stisknout tlačítko na čerpacím stojanu a držet, dokud neuslyšíte vrčivý zvuk, který oznamuje plnou nádrž. Chcete-li načerpat jen méně LPG, hlídejte si stav na číselníku.

Nakonec obdobným stiskem páčky plnicí koncovku uvolněte, zavěste ji do držáku na stojanu, odšroubujte redukci a pečlivě zavřete nádrž na LPG.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

CNG vs. LPG

Nakonec se ještě podívejme na rozdíl mezi LPG a CNG. Obě tato alternativní paliva jsou v posledních letech čím dál populárnější. A to nejen díky své výhodné ceně, ale i pro to, že jsou ekologičtější.

Jak už jsme si uvedli, LPG je zkapalněný ropný plyn. Oproti tomu CNG je zkratkou pro Compressed Natural Gas neboli stlačený zemní plyn. To je ještě ekologičtější palivo. Ale tolik aut ho nevyužívá. Proč?

Důvodem, proč na silnicích nepotkáte příliš aut na CNG, je jednak fakt, že míst pro natankování CNG je ještě méně než těch pro tankování LPG. Ideální je si je s předstihem najít v mapě stanic CNG (www.cng.cz/stanice)

A druhou příčinou, proč tolik lidí nesahá po přestavbě na CNG, je cena - samotná přestavba na CNG stojí v průměru okolo 60 000 Kč a CNG není až tak levným palivem. Průměrná cena CNG činila na začátku října 2023 32,52 Kč/kg. Přitom v roce 2019 stál 1 kilogram CNG jen okolo 20 Kč. Cena se odvíjí od cen zemního plynu (a v současné době, kdy jsou dodávky zemního plynu kvůli konfliktu na Ukrajině nejisté, se to negativně projevilo právě i na ceně CNG). Stále jde ale o cenově výhodnější palivo než je benzin.

Povinné ručení u aut na LPG

A jak je to například s povinným ručením, pokud jezdíte na LPG? Možná víte, že elektromobily mají levnější povinné ručení a navíc jezdí po českých dálnicích zdarma. LPG je také považováno za ekologické palivo a je navíc podporováno státem. Dočkáte se tedy i vy jakožto zodpovědný, ekologický motorista nějakých úlev?

Bohužel, nedočkáte. Cenu povinného ručení neovlivňuje, na jaké palivo jezdíte. A i dálniční známku si budete muset koupit. Navíc musíte mít na autě (nejlépe na zadním skle) kruhovou žlutou nálepku s nápisem LPG, abyste byli dobře poznatelní (a mohl vám být například zapovězen vjezd do podzemních garáží).

Pokud nejste se svým autopojištěním spokojeni, můžete se podívat na naše srovnání povinného ručení. Možná tam najdete výhodnější, případně vám s výběrem i přechodem k jiné pojišťovně rádi pomůžeme. Samozřejmě nezapomeňte ani na havarijní pojištění.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ