Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Cena CNG: Výhody, spotřeba a srovnání s LPG

Publikováno: 15.08.2023

S rostoucím zájmem o alternativní paliva se stále více řidičů zajímá o CNG (stlačený zemní plyn) jako ekonomičtější a ekologičtější alternativu ke konvenčním palivům. V tomto článku se podíváme na aktuální cenu CNG, výpočet nákladů na jízdu, výhody a nevýhody tohoto paliva a také na srovnání s LPG.

cena cng

Kolik stojí CNG?

Cena CNG se může lišit v závislosti na regionu a dodavateli. Zpravidla je však CNG levnější než benzín nebo nafta. Aktuální cenu CNG můžete zjistit na webových stránkách místních CNG stanic nebo na mobilních aplikacích, které jsou zaměřeny na ceny paliv.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Průměrná cena CNG

Aktuální průměrná cena CNG v České republice je 32 Kč za kilogram. K porovnání ceny CNG s benzinem je zapotřebí z kilogramu CNG převézt na metr krychlový. Metr krychlový CNG totiž odpovídá litru nafty či benzinu. Průměrná cena metru krychlového CNG je 22,90 Kč. Rozdíl mezi touto cenou a aktuální cenou benzínu je ušetřená částka na každém litru benzínu či nafty.

Převod CNG

1 m3 CNG = cca 1 litr benzinu či nafty
1 kg CNG = 1,4 m3 CNG

Aktuální cena CNG

Kč/kg Kč/m3
Brno 29,90 21,36
České Budějovice 29,90 21,36
Hradec Králové 29,90 21,36
Karlovy Vary 29,90 21,36
Olomouc 29,50 21,07
Ostrava 29,29 20,92
Plzeň 29,90 21,36
Praha 29,29 20,92
Ústí nad Ladem 29,90 21,36
Zlín 29,90 21,36

Pzn.: vybrané ceny jsou u nejlevnějších stanic CNG daného města a jsou aktuální k 21.8.2023. (zdroj: www.cng.cz)

Výpočet spotřeby CNG

Spotřeba CNG se měří v ekvivalentních litrech benzínu (l/kg). Pro výpočet nákladů na jízdu na CNG vezměte v potaz spotřebu vašeho vozidla a aktuální cenu CNG. Výsledkem bude orientační náklad na jízdu na CNG ve srovnání s benzínem nebo naftou.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

CNG vs. LPG

Vedle CNG je další alternativou k benzínu a naftě LPG (kapalný petrolej). Oba typy alternativních paliv mají své výhody a nevýhody. LPG má obecně vyšší spotřebu než CNG, ale investice do přestavby vozidla na LPG může být nižší než na CNG. Každý typ paliva je vhodný pro jiné typy vozidel a individuální potřeby řidiče.

Kritérium CNG LPG
Zdroj paliva Stlačený zemní plyn Kapalný petrolej
Emise Nižší emise CO2 a škodlivin Nižší emise CO2, ale vyšší škodliviny
Cena paliva Obecně levnější (než benzín a nafta) Obecně levnější (než benzín a nafta)
Dostupnost Stále se rozvíjí infrastruktura Široká síť LPG stanic
Dojezd Nižší dojezd, omezená kapacita nádrží Vyšší dojezd, větší kapacita nádrží
Odpovídající motory Vyžaduje specifické motory Přestavba motorů
Ekologické výhody Šetrnější pro životní prostředí Méně ekologicky šetrné než CNG

Vyplatí se CNG?

Zda se CNG vyplatí, závisí na vaší individuální situaci. Pro řidiče, kteří mají možnost tankovat CNG za dostupnou cenu a jejich vozidlo má nízkou spotřebu, může být CNG ekonomicky výhodné. Navíc je CNG považováno za čistší palivo, které produkuje méně emisí než benzín nebo nafta, což přispívá ke snižování ekologického zatížení.

Ekologické výhody CNG

Jedním z hlavních argumentů pro používání CNG je jeho menší dopad na životní prostředí. Pohon vozidla na CNG produkuje méně skleníkových plynů a škodlivých emisí než tradiční paliva. Výrazně se snižuje produkce oxidu uhličitého (CO2) a dalších škodlivých látek, což má příznivý vliv na snižování městského smogu a celkového znečištění ovzduší.

Máte povinné ručení? A nepřeplácíte na něm? Zkontrolujte si to pomocí naší online kalkulačky, prostřednictvím které si můžete autopojištění nejen srovnat, ale také pohodlně sjednat.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

CNG jako přechodná technologie

Zatímco CNG nabízí mnoho výhod, někteří odborníci ho vnímají spíše jako přechodnou technologii směrem k elektrifikaci dopravy. Elektromobily se stávají stále populárnějšími a jejich pokrok v technologiích baterií a infrastruktuře nabíjení zvyšuje jejich konkurenceschopnost. CNG však stále zůstává zajímavou volbou pro určité typy vozidel a může být součástí širšího portfolia alternativních paliv.

Povinné ručení u aut na LPG a CNG

V případě pojištění auta, tedy povinného ručení či havarijního pojištění, není velký rozdíl, jaký druh paliva vaše vozidlo využívá. Cenu pojistného mnohem více ovlivňuje objem a výkon motoru vozidla.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

 

Autor: Bea