Zákaznická linka:
9:00 - 17:00
222 100 200 Zavoláme vám zpět

Elektromobil

Publikováno: 04.07.2023

Elektromobily jsou stále populárnější volbou mezi motoristy. Tato vozidla využívají elektřinu namísto klasického paliva a nabízejí mnoho výhod. V tomto článku se podíváme na elektromobily podrobně a zaměříme se i na pojištění elektromobilů.

elektromobil nabíjení

Co je to elektromobil?

Elektromobil je vozidlo poháněné elektřinou. Tyto automobily mají baterie, které se nabíjejí elektřinou z domácí zásuvky nebo ze speciálních nabíjecích stanic. Těch je v České republice stále větší množství, takže se majitelé elektrovozů mohou opřít o dostačující síť.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Kolik stojí elektromobil?

Elektromobily jsou obvykle dražší než klasická vozidla poháněná spalovacím motorem, ale v posledních letech se jejich cena postupně snižuje. Cena elektromobilu se pohybuje v závislosti na modelu a výrobci; může se pohybovat v rozmezí od desítek tisíc až po statisíce korun.

Nejlevnější elektromobil

Nejlevnějším elektromobilem na trhu je aktuálně Dacia Spring, která se prodává za cenu okolo 400 000 Kč. Vzhledem k nižší ceně se jedná o velmi populární volbu pro ty, kteří si chtějí pořídit elektromobil. Samozřejmě existují i dražší elektromobily s lepšími specifikacemi a výkonem, jako například Tesla Model 3, Audi e-tron nebo Porsche Taycan.

Půjčka, nebo leasing na elektromobil?

Pokud si chcete pořídit elektromobil, můžete využít různé formy financování, jako jsou půjčky nebo operativní leasing. Vzhledem k tomu, že se jedná o novou technologii, bývají úroky často vyšší než u klasických vozidel poháněných spalovacím motorem. Je důležité zvážit, zda je pro vás elektromobil finančně dostupný, a porovnat různé možnosti financování.

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Pojištění elektromobilu

Pojištění elektromobilu je obvykle podobné jako u klasických vozidel. Je důležité mít povinné ručení, které vás chrání v případě nehody, a volit také další pojistné krytí, jako například havarijní pojištění nebo pojištění proti krádeži. Nicméně u elektromobilů se může stát, že náklady na opravy budou vyšší než u klasických vozidel, a to kvůli složitější technologii, kterou nelze opravit v jakémkoliv servisu.

Proto je havarijní pojištění poměrně drahé. Na druhou stranu je naopak mnohem levnější povinné ručení než u vozidel se spalovacím motorem. Důvodem je motivace pořizovat tento ekologicky výhodnější vůz, ale také zařazení do minimálních sazeb, protože pojišťovny neměly dostatečná data o míře nehodovosti těchto vozidel.

Cena povinného ručení elektromobilu

Auto Nižší krytí Střední krytí Vyšší krytí
Tesla Model 3 (200 kW, 2 000 kg, 2022) 1 224 Kč 1 224 Kč 1 344 Kč
Škoda Citigo iV (61 kW, 1 300 kg, 2022) 1 200 Kč 1 200 Kč 1 320 Kč
Škoda Enyaq iV (150 kW, 2 000 kg, 2022) 1 200 Kč 1 200 Kč 1 320 Kč

Poznámka: Pojištění vozidel kalkulováno pro pojistníka Marka ve věku 48 let, který bydlí v obci Čáslav. Ročně najezdí do 5 000 km a má 180 měsíců bez nehody. Uvedeny jsou nejnižší nabízené cenové nabídky ve srovnání pro roční platbu v různých variantách krytí. Jedná se o ilustrační příklady, nejde o obchodní nabídku. Počítáno dne 28. 6. 2023.

Jak se nabíjí elektromobil?

Možností, jak nabít elektromobil, je celá řada. Vše závisí na tom, kde se nacházíte, jakou kapacitu má vaše baterie a hlavně - jaký výkon má palubní nabíječka.

Existují dva typy nabíjení:

  • AC - střídavý proud
  • DC - stejnosměrný proud

AC nabíječky jsou obecně pomalejší, naopak mezi DC řadíme rychlonabíjecí stanice. Elektromobil lze ale nabíjet i u vás doma, i když to bude trvat mnohem déle než u veřejných rychlonabíjecích stanic. Ideální je nabíjet elektromobil přes noc, protože díky nabíječce můžete požádat o výhodnější distribuční sazbu elektrické energie a tím i tzv. ,,noční proud".

SPOČÍTEJTE SI SVÉ POVINNÉ RUČENÍ

Konec spalovacích motorů v roce 2035

Evropský parlament v únoru letošního roku definitivně schválil zákaz prodeje vozidel se spalovacím motorem s platností od roku 2035. To je jeden z důvodů, proč bude o elektromobily vysoký zájem a proč byste se o jejich provoz a výhody měli zajímat. 

 

Autor: Bára